Какво ще видят посетителите?
"В продължение на стотици години Зайчар е село, а след освобождението от турците през 1833 година се превръща в административен център на Църноречка околия и седалище на Зайчарския полицейски участък. През 1834 година е обявен за град, а от 1866 става окръжен център. Според първото общо преброяване на населението и жилищния фонд през 1834 година, градът има 1439 жители, от които 694 мъже и 745 жени. В сръбско-турските войни (1876-1878) Зайчар е сериозно повреден и унищожен. Турците изгарят около 160 къщи и ограбват всичко, което може да се изнесе от града. Народната архитектура в Зайчар и околностите в началото на ХІХ век се основава на селския тип къщи, а по-късно навлиза градският тип. Наред с моравската къща сериозно е застъпено строителството на къщи от талпи и греди. Строителната традиция на коренното население се преплита с традицията на преселниците и се повлиява от народната архитектура на съседните области и държави.
В началото на XIX век в Зайчар се откроява обширният Голям пазар (Велика пиjаца) в центъра, в близост до който се намирали старите сгради на окръжните и околийски учреждения. През последното десетилетие на ХІХ век в Зайчар започва строителство на по-големи и по-модерни съоръжения в централната част на града. Така за сравнително кратко време градският център променя своя вид и Зайчар се счита за най-напредналия град на тогавашна Сърбия. Първият регулационен план на града носи името на инж. Козлич и е одобрен на 4 юли 1890 година. През 30-те години на ХХ век Зайчар получава нов облик, става седалище на Тимошка област, а своеобразната му архитектура го нарежда сред най-красивите сръбски градове. Градоустройственият план на Зайчар от 1942 година е изготвен от инж. Глигорие Савович. След Втората световна война, през 1958 година, е направен нов градски план за развитие от известните архитекти Михайло Митрович и Петър Петрович. Този план се оценява като първия реален принос към съвременното урбанистично мислене в Зайчар. Според този план се разрушават всички стари сгради в центъра на града и на тяхно място са построени предимно многоетажни здания за учреждения. През 1993 година е представен новият архитектурно-градоустройствен проект на градския център, ситуационен план на архитект Зоран Стойкович", се казва в презентацията на Зоран Янкович.
"Видин е град с многовековна история, крепост, център на комитат, санджак, вилает, окръг, област. Непосредствено преди Освобождението жителите му са около 20 000, а при първото преброяване на населението в Княжество България през 1880 година те са 13 714. Градът се състои от две части: стара- Калето, с 1330 къщи и нова част около него- Варош, с 1700 къщи. Жилищата са глинобитни и фахверхови (от дърво и камък), с вътрешни нехигиенични дворове. През 1891 година Общинското управление възлага на градския инженер Карл Мачас съставянето на градски нивелачен план. С Княжески указ №33 от 30 март 1899 година се утвърждават застроителните планове на кварталите на Видин.
В края на ХІХ и първата половина на ХХ век градът претърпява осезателна промяна в цялостния си стопански и обществен живот, за кратко се отърсва от ориенталския си характер. Влиянието на европейската архитектура веднага след Освобождението се чувства най-осезателно в крайдунавските градове, благодарение на корабоплаването и развитието на оживени търговски връзки. От Централна Европа навлизат стиловете неоготика, неоренесанс, неороманика, реставраторски пуризъм и електика, а през първата половина на ХХ век- сецесион, които силно повлияват оформянето на новия архитектурен облик на града. Проектирането е извършвано от видните архитекти Тома Върхота, Никола Нешов, Илия Попов, Майер Аладжемов, Коста Николов, инженерите Димитър Захариев и Тодор Кожухаров- завършили в Прага, Щутгард, Мюнхен и Виена. Западните школи дават отражение върху реализираните от тях красиви и уникални сгради- Търговски дом, Офицерски клуб, Земеделска банка, Общинска баня, Видинска банка, хотели, частни домове. След 1948 година проектирането се съсредоточава в проектантска група към Министерството на обществените сгради, пътищата и благоустройството София, а през 1959 година се създава Видинската проектантска организация. В нея творят архитектите Л. Хаджийончев, Ил. Попов, Ил. Траянов, Мл. Петърчев, Н. Балкански, Н. Петков, Цв. Андреев, П. Бузов. Социалистическият архитектурен стил е характерен с проектирането на цели комплекси с единни решения. Успоредно с това се изгражда промишлената зона на Видин. Построяват се нови училища- основни, техникуми и гимназия, кино "Дружба", спортна зала "Фестивална", Пощенска палата, Младежки дом, аерогара, Градски съвет, Дом за красота, хотел "Ровно", Партиен дом и др. Това са сгради, които, със своите мащаби и архитектурна композиция, стават акценти в градската панорама. През 80-те години, по проект на проф. арх. Иван Никифоров, е обновен площадът на Видин, съобразен с архитектурата наоколо, като новият Видин се вписва в старата градска среда", така презентира Видин инж. Лиляна Петрова.
Идете и вижте уникалните стари снимки.
Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий". Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..
От 8-и до 15 май библиотеката при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" ще участва в кампанията на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) - XIX Национална библиотечна седмица под надслов „Библиотеката – мисия възможна“, която ще премине с поредица от разнообразни събития в цялата страна. Кампанията се организира в партньорство с..
Няколко къщи са отводнявани от проливния дъжд в село Лехчево вчера. Екипи на пожарната са се отзовали веднага на сигналите, подадени от бойчиновското село и околните населени места. Мазетата и приземните етажи на шест къщи в бойчиновското село Лехчево са били отводнени до късно снощи. След обяд, за 10-15 минути, са паднали 30 литра на квадратен..
В неделя, 11 май, в село Дреновец, община Ружинци, ще се проведе възстановка на римския пролетен празник, посветен на богиня Флора. Проявата е наречена от домакините Фестивал „Флоралия“ . Това е неговото трето издание, каза секретарят на Община Ружинци Пламен Гацев : "Фестивалът фокусира усилията главно на местни ентусиасти. Ние сме част от..
Шест номинации в две категории бяха допуснати до участие в надпреварата за Годишните библиотечни награди за 2024 г. в област Монтана. Това съобщиха от Регионална библиотека „Гео Милев“, където до 30 април 2025 г. постъпиха официалните предложения, придружени с необходимите документи. В категория „Библиотекар на годината“ са номинирани: 1...
Движението по пътя Видин – Ново село е временно ограничено в района на село Капитановци (при километър 35) заради пътнотранспортно произшествие. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите се призовават да преминават с повишено внимание и съобразена скорост, като използват обходния маршрут по уличната мрежа на село Капитановци...
Разчистен е пътят към село Флорентин , в община Ново село, който беше засипан с кал след поройния дъжд вчера. Техника на община все още е на разположение и при необходимост ще бъде използвана, каза кметът на населеното място Радослав Яворов . "След поройния дъжд, който се изля снощи в село Флорентин, много кална маса беше довлечена от водата на..