Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Механична метла чисти площада на Кошава

Искат да правят модерен плаж с удобства и спасители

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес разказваме за живота в крайдунавското село Кошава. Проблемите там са много, но хората казват, че са си избрали човек, който с много хъс и ентусиазъм да ги разрешава, един по един. След дълги години с кмет жена, сега Кошава се управлява от мъж. Той се казва Венелин Венелинов, млад ентусиаст, който е убеден, че притежава нужните качества и твърда мъжка ръка, за да се справи с работата си на селски кмет. За него понятието "ленински съботник" не е срамно, нито забравено, затова успял още в първите дни на поста да събере сподвижници и да почистят селото си.

"Успях да мобилизирам приятели, да организирам хора, излязохме около 50 човека с техника, метли, лопати. За няколко поредни съботи си почистихме градинките и селото.

Спечелих и проект за 10 000 лева, ще направим детска площадка, беседка, пейки, кошчета и лампи. Ще има и компостери за тревата, която е окосена.

Кметът на с. Кошава Венелин ВенелиновОт нас даваме безвъзмезден труд на хората, включително и аз, включвам се, работя. Купихме храсторез, брадви, ножици за подкастряне, механична метла... Трябва да си обединител, да сплотяваш хората"
- каза кметът Венелин Венелинов.

Площадът на Кошава се почиства от насъбралите се прах, камъчета и други отпадъци. Правят го по модерен начин, с механична метла.

Милена
е назначена по програма за заетост на младежи, като призовкар, но помага на кмета си с каквото има нужда.

"Назначена съм за 6 месеца, до октомври. Помагам на кмета, всички искаме да изглежда добре селото. Сега е най-хубавият сезон, хората от много места идват на плаж. Чакаме водата малко да се отдръпне и да открие плажната ивица"
- разказа момичето, докато чистеше площада с механичната метла.

СнимкаУправникът на Кошава знае, че сам, без подкрепата и помощта на хората си, нищо не може да постигне. Важна е и добрата работа с общинския кмет във Видин, с когото казва, че също работи добре. Ще търси съдействие за важен за селото въпрос- недостигът на кофи за смет. За 250 къщи имат 57. И понеже са ценни, за да не си ги взимат един на друг, кметът надписал всяка кофа за кого е. И макар че, по думите му, някои от селото го смятат за цербер, забранил и безразборното лепене на некролози.

"Направихме нови табла за некролозите, на стълб или дърво не е разрешено да се лепи. Кметските заповеди са оповестени на таблото, спазват се. Изискване има и за колелетата- само на стойката пред кметството се паркират"- обяснява още кметът.

В Кошава действа и читалище "Съзнание", имат си настоятелство и персонал, но си нямат ток от десет години, или поне не досега. Дори нямали партида към електроразпределителното дружество. Очаква се до месец и този проблем да бъде решен.

СнимкаДруга идея на кмета е да облагороди плажната ивица на Кошава, да има спасител и всички други удобства. Иска да направи и платен паркинг до плажа, а приходите хем да са в общинската хазна, но част от тях да са и за селото.

Герб и знаме на селото- също е идея на местния управник, вече реализирана. Изобразени са символите на Кошава- Дунав, заводът за гипс, рибата, зърното и гроздето.


Църквата в Кошава "Св. Троица" е една от най-старите в региона. Според някои данни е строена през 1860 г. Нуждае се от сериозен ремонт, тъй като основите на храма поддават, а стените се пукат. Благодарение на дарители и с доброволен труд е облагородено пространството пред църквата.

Енорийският свещеник отец Емил"Храмът има нужда от генерален ремонт. Под нас има галерии от мина Кошава и земята сляга, а това спомага допълнително за разрушаването на храма. За щастие, иконописите са в добро състояние, реставрирани са благодарение на дарители. Църковният двор, също с дарители, само за 40 дни е напълно обновен. Църквата ни обединява селото, почти няма разделение на хората"- каза енорийският свещеник на храма отец Емил.  

Целия разказ за живота в село Кошава може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49