Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският панаир- кич или празник за града

"Панаири- свят отрупан с толкоз хубави, примамливи неща!"

Снимка: Радио ВИДИН

Програмата на тазгодишния Видински панаир предизвика вълна от негативни коментари в социалните мрежи. Панаир или събор се организира в крайдунавския град? Отговорът на този въпрос потърсихме в "Посоките на делника".

Утре, 26 август, започва традиционният видински панаир. Събитие, което в миналото видинчани чакаха с нетърпение. В над 120-годишната му история видинският панаир е претърпял редица промени- както в замисъла, така и в местоположението си. Първоначално се е провеждал в местност близо до Колодрума, след това- в парк "Нора Пизанти", а от 2013 година- в бившата казарма до замъка "Баба Вида", което, между другото, също предизвика полемики.

Духовете тази година разбуни концертната програма за деветте вечери на панаира- видинчани и гостите на града ще имат възможност да видят и чуят само изпълнители от попфолк жанра. Популярност и редица коментари в социалните мрежи доби колаж на официалния плакат на панаира, в който е добавено изречението "Национален фестивал на чалгата и кючека Видин 2016". От Община Видин обясниха, че за програмата тази година ще бъдат похарчени около 60 000 лева, половината от тях са дарение от търговците, които ще ползват площи на панаира, и именно по тяхна воля са определени и изпълнителите.

Христо Иванов, от трупата на видинския куклен театър, потърси Радио ВИДИН, за да изкаже своето мнение за избора на изпълнители:

"В предложената програма най-много ме възмути изборът на гостуващите изпълнители- нищо по-различно от чалга изпълнители. Това ме накара да се разбунтувам срещу случващото се. Като част от трупата на кукления театър във Видин зная, че Общината има финансови затруднения да отпуска средства за изкуство, но когато видях плаката за панаира и се поинтересувах повече- видях цифри, които доста ме озадачиха и ме накараха да реагирам по-остро. На видинския Общински театър не е правен ремонт от доста години, същата е ситуацията в Симфониетата, в Художествената галерия. С театъра гостуваме често в училищата и в детските градини и виждам, че състоянието им е под всякаква критика- тавани текат, подовете са прогизнали, мирише на мухъл, децата спят в стари легла, което е ужасна гледка, защото това е нашето бъдеще. Общината няма пари за ремонти, а се намират средства за хонорари на чалга изпълнители. Идеята за панаир е много хубава, но не по този начин. Хубаво е, когато се прави едно такова събитие, да има разнообразие. С тази програма и с тези изпълнители определено няма да посетя този панаир."

По време на предаването още слушатели изказаха своето мнение чрез ефирния телефон на Радио ВИДИН:

Снимка"Жалко е, че във Видин няма много културни събития и заради това живеещите тук приемат всяко масово събитие като нещо много интересно, защото са зажаднели за промяна в сивото си ежедневие. Но защо панаирът в Старопрестолния ни град трябва да се превръща в чалготека?! Разбирам, че сме българи и имаме предпочитания към балканските ритми, но традиционният видински панаир би следвало да е предназначен за всички видинчани. Сигурна съм, че има достатъчно хора в града, които засвидетелстват своята принадлежност към друг тип музика. Толкова ли не може да се отделят поне 2-3 вечери за по-различна музика от попфолка?!... Аз съм представител на онази "малка част", според думите на кмета, които не предпочитат чалга. Посещавам видинския панаир от повече от 50 години- още когато беше зад сегашната сграда на КАТ. Панаирите не са предназначени за сеири, а за търговия, размяна на стоки, а сега е чист сеир... Изначалната идея на видинския панаир не е да има чалга и кебапчета, а да се презентира българското, да има български стоки, изложения, да се представят местните занаяти, местната музика, местните танци. Защо е тази простащина, заради идващите избори ли?... Това е събитие, което от години се посреща от населението на цяла Северозападна България с хубаво настроение, с очакване да видят нещо ново, да се повеселят, но кметът си гони неговите интереси. Ще ми се градоначалниците да седнат до някой по-възрастен човек, който да им разкаже какво е представлявал традиционният видински панаир в миналото. Тук не живеят само роми, а и хора, които очакват да видят качествени български стоки, да слушат българска музика, да се повеселят. И преди имаше шатри със сръбска музика, но такава простотия, като сега, не е имало никога. На голотии и чалга сме се нагледали, искаме да чуем нещо, което ще ни направи горди, че сме българи!... Двуметровият най-известен чалгаджия на България иска да става президент, а вие се притеснявате, че има чалга във Видин... Аз съм "За" това, че има чалга на панаира. То това вече не е чалга, а попфолк. Миналата събота имаше мотосъбор във Видин, на който пяха две рок групи, но там не видях много видинчани..."

Отношение по темата взе и кметът на Община Видин Огнян Ценков:

Снимка"Видинският панаир- темата, която разбуни много духовете напоследък, ще бъде открит на 26 август, с продължителност 9 дни. Той има цялостна богата културна програма. В него участват Патриотичен клуб "Бдинци", които ще представят още в първия ден от 19 часа изложба на старинни оръжия и автентични военни униформи, след това- концерт на духовия оркестър и концерт на попфолк певицата Глория. В следващите дни ще имаме включени самодейни състави и средновековният фестивал "Бъдинъ". На 28 август е и киноложката изложба на българско овчарско куче. Панаирът ще бъде закрит на 3 септември, когато също ще има концерт на градския духов оркестър и на нашия съгражданин Йордан Йончев-Гъмзата с певица. Удовлетворен съм от настроението, което срещаме сред видинчани. Има много наши съграждани, които живеят в чужбина и ще се приберат специално заради панаира. Очакванията на местния бизнес, хотелиерство, ресторантьорство са за по-високи приходи. Още когато издадох заповедта за участващите търговци, атракциони, увеселителни заведения, заложихме критерий, че при дарения ще ползват известно предимство и ще спазим волята на дарителя. Много повече от 30 000 лева са даренията, но в рамките на 60 000 лева е изготвена цялостната програма, не само вечерната. Изборът на тези попфолк изпълнители е след проведени срещи с дарителите, които са определили някои от изпълнителите. Когато се появи фалшифицираният плакат, че Община Видин провежда чалга фестивал, зададох въпроса кой може да определи какво означава чалга фестивал и защо се обиждат тези творци, които са с авторитет, изградена кариера, достойнство сред обществото. Община Видин и фирмата, която е носител на авторските права на плаката, изготвен за вечерната концертна програма, сме сезирали компетентните органи за изясняване на извършителя на това деяние и впоследствие да се търси отговорност. Искам да поканя всички да присъстват на панира и тогава да си направят изводите."

Попфолк, бирарии, силна музика до среднощ, китайски стоки, казанлъшки понички, дрънкулки, стрелбища и въртележки- това може да се види на традиционния видински панаир днес. А каква е била идеята при създаването му в края на 19 век и през по-голямата част от неговата история?

Снимка"Още античните автори свидетелстват за панаири в селищата по Дунавския лимес през късната античност, което е косвено свидетелство за съществуването на панаир и в тогавашния Видин- древна Бонония. Преки документални данни имаме от 1896 година, когато тук се провежда първата земеделско-скотовъдна изложба. От тогава панаирът започва да се организира ежегодно. По принцип пазарите и панаирите са стара форма на обмен между хората. Още в Османската империя Видин е бил голям търговски център и особено пазарът му е бил изключително голям, с много чаршии, наредени по главната улица след Стамбол капия- имало е говежди пазар, дървен пазар, житен пазар и т.н. Търговските връзки на Видин със земите ни, останали под сръбска власт след освобождението през 1878 година, са станали много ограничени, а преди това Видин е имал тесни контакти с тези селища. Организаторите са смятали, че панаирът ще успее да възстанови тези връзки. Водени от местен патриотизъм са искали да дадат тласък на стопанско-икономическото и културно развитие на Видин. Негов пръв организатор е бил д-р Иван Златарев. Годината е 1896, денят- 28 август- християнският празник Голяма Богородица. През 1909 година Общинският съвет във Видин регламентира продължителността на панаира на 9 дни, но обикновено е траел между 7 и 13 дни. Организирал се е в местността "Тополите" на много живописно място, което е било сухо, проветриво "с приятна прохлада, напоена с аромата на полските цветя и треви". Бил е електрифициран, снабден с железобетонни корита за животните. Сведенията показват, че панаирът се е посещавал от български и чуждестранни изложители на манифактурни, колониални и занаятчийски стоки. Участниците в панаира са ползвали намаление на цените на билетите по железопътния и по речния транспорт. През 1938 година панаирът е обявен за юбилеен по решение на Общината. Целта на организаторите е била чрез преса, чрез радио да популяризират панаира. Издава се специален Общински вестник в памет на учредителите на панаира. Бараките били отдадени предварително на търг. Специално създаденият Организационен комитет е трябвало да отговаря за "бляскавото изнасяне на панаира". Специално избран Квартирен комитет е имал за задача да настани посетителите при облекчени условия. Тогава е уредена и земеделско-скотовъдна изложба, а, за по-голямо удобство и красота, на дюкяните са били направени навеси. Този юбилеен панаир е открит тържествено от кмета на града д-р Бърни Бончев в присъствието на Видинския митрополит, областния директор, висши служители от столицата, видни търговци, граждани. Дейността на видинския панаир е била свързана с политиката на следосвобожденска България, насочена към стопанското въздигане в условията на капиталистическите отношения. Всеки ежегоден панаир във Видин е бил съпътстван от народни веселия, циркове, народни певци, забавления...", разказа историкът Анюта Каменова-Борин, която е автор на научен труд, посветен на пазарите и панаирите във Видин.

Красимир Каменов попита видинчани какви са спомените им за някогашния панаир в крайдунавския град, който се чакаше с нетърпение и привличаше посетители от длъж и шир:

Снимка"Спомените ми са от панаира в "Нора Пизанти", свързани с много емоция, много радост. Спомням си, че винаги на панаира имаше цирк, виенско колело, зоологическа градина, бирарии- една от бирариите беше с нестинари, разбира се- и кебапчетата. До скоро замиришеше ли ми на кебапче, си спомнях панаира. Все още вкъщи имам стоки, закупени от тогавашния панаир- китеници, пътеки, дрехи, имам един шлифер, който вече не нося, но си го пазя и си знам, че ми е от панаира... Имам хубави спомени от стария панаир- бяха по-хубави времена. Панаирът беше точно панаир, предлагаха се много стоки, на по-ниски цени... Имам голяма носталгия към някогашния панаир. Детските ми спомени са, че панаирът беше подготовка за училището- купуваше се всичко необходимо- тетрадки, раници, анцузи. Беше много полезен... Помня още онзи панаир, който беше след Чобан кюприя. За нас, като деца, беше интересно, защото имаше люлки, кончета, синджири, памук, кебапчета. И в парка "Нора Пизанти" също имаше много интересни и полезни неща- всичко, което не можеше да се намери през останалото време. Беше и някак по-спокоен, а на сегашния- отиваш с някакъв страх- да не те ограбят, да не ти направят нещо на колата, страхувам се и да консумирам нещо, което не е опаковано. Преди имаше и нещо като традиция- във всеки двор се коляше кокошка, сварява се напълнена и на панаира, наред с кебапчетата и кюфтетата, се разчупваше и изяждаше..."

Слушатели на Радио ВИДИН писаха и на страницата ни във Фейсбук по повод програмата на тазгодишния панаир. Ето и част от изказванията:

Снимка"Мислех си, че тази гротеска и невъобразима пошлост и мизерия, обагрена с "музика за простолюдие" и ароматизирана с мирис на "долнопробен бардак" вече не я заслужаваме... За съжаление, реалността е следната: или взелите решението продължават да ни мислят за прости люде, или ние всички вкупом, сложно сме си такива... Само като си представя, че всъщност плащам за това... Да, всички в този град плащаме за това...

Това е абсолютна дискриминация спрямо хората, слушащи други стилове музика, някак си не е честно за едни да има, а пък за други- не!!! Ама, ако не е селяния и чалгия до шия, няма да им вървят кебапчетата и бирата...

Едно събитие, на което няма да присъствам.

Направо си е цирк цялата тази програма! Възможно ли е, се питам!? Чака рака, кебапчета и ланци... Отвратена съм!!! Как пък не се намериха по-приятни изпълнители!

 Панаир-не. Селски сбор е това от как го възродиха!

Всички ние помним панаира на старото му място, с голямото виенско колело в дъното. Помним обаче и помпите на "Вида", помним палатите с мебелите, земеделската техника и какво ли още не. Сега панаир ли е? Панаир на какво е?

Тази дума някак си не ми се връзва на фона на сергийките с понички, захарен памук и китайските играчки. По-скоро е събор (сбор) - да идеш да хапнеш кебапчета, да пийнеш бира (не че това го няма на пазара всеки ден, без неделя) и някой там на сцената да се прави, че пее. Похарчените пари разбрахме колко са, а след края на събитието ще узнаем ли колко са спечелените, за да теглим чертата?"

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45