Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските биоминерални торове задоволяват необходимостта на младите растения от хранителни елементи, без да се допуска изява на дефицит

Маргарита Костова, агроном: Есенните грижи определят 50% от добива при рапицата

7
Снимка: Радио Шумен

Край на жътвата на есенни култури обявиха от министерството на земеделието в средата на август. Оперативният анализ сочи, че са добити 5 милиона 336 хил. тона пшеница, 718 хил. тона ечемик и 493 хил. тона маслодайна рапица. В разгара си е жътвата на слънчоглед, предстои прибирането и на царевицата. С това ще се сложи край на стопанската 2015/2016 година, но за стопаните това не означава край на работата, защото предстои сеитбата на есенните култури. А за да имат очаквания за добри добиви, те трябва да изпълнят комплекс от мероприятия. Дали обаче добивите зависят единствено и само от капризите на времето или всеки стопанин сам може да управлява развитието на растенията- темата коментираме с Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по листно хранене на растенията:

"Есента отправя много предизвикателства към развитието на пшеницата, ечемика и рапицата. Невъзможността за навременни или за най- правилни обработки, закъсняването в сеитбата, поради различни фактори, може да доведе до изоставане в развитието на пшениците и ечемика. Липсата на снежна покривка, или прекалено ранния снеговалеж, преовлажнявания, засушавания - те също са стрес, който може да нанесе поражения на младите растения. С помощта на листното торене голяма част от тези проблеми могат да бъдат преодолени."

СнимкаПри пшеницата грижите започват още от сеитбата, коментира специалистът. Първата стъпка в отглеждането на пшеницата и ечемика е обеззаразяването на семената с фунгицид. Двоен е ефектът, когато се приложи и стимулатор- това повишава кълняемата енергия и помага за дружното поникване на семената, по-бързо формиране на корен, който да усвоява внесените в почвата торове. Много важен е избора на продукт, който да се ползва. Разработен е нов български биоминерален стимулатор, който има богат хранителен състав, съдържа аминокиселини и органично вещество, специално подбрани фитохормони и разпределител, в състава на който има и прилепител и омокрител, така, че приложените пестициди да бъдат най- добре разпределени върху повърхността на семената.  

"Листните торове се прилагат в 2 направления: като част от технологията и за преодоляване на дефицит. Но ако на полето има проява на един или друг дефицит на хранителен елемент, ако вече сме видели признаците - той неминуемо е оказал негативно влияние върху добива и качеството на очакваната продукция. Ето защо съставът на българските биоминерални торове е така създаден, че да задоволява необходимостта на младите растения от хранителни елементи и да не допуска изява на дефицит"- обобщи Маргарита Костова.

Как пшеницата може да презимува по най-добрия начин, капризно растение ли е рапицата, какви са най-важните мероприятия, и повиши ли се културата на земеделските производители, свързани с отглеждането й- чуйте звуковия файл.

Истински млечни продукти и имитиращи продукти, в които има растителни мазнини, вече няма да могат да се произвеждат в един и същи обект, регистриран по Закона за храните. Такава промяна в нормативната уредба подготвя Министерството на земеделието. По-защитени ли ще бъдат потребителите, ще оцелее ли малкият бизнес или който е лъгал при производството на млечни продукти-пак ще го прави- чуйте репортажа на Веселина Миланова от Българско национално радио.

СнимкаПоследният щрих от "Земята, която ни храни"- възможно ли е малко стопанство със затворен цикъл на производство да се самоиздържа в България. Отговор на този въпрос се опитват да намерят Ирина Славчева и Филип Лотле, които са изградили своята ферма в планинското село Средогрив. Отглеждат белгийска порода прасета, които са специално селектирани за месо, почти без сланина. Фермата им все още се изгражда в село Средогрив, община Чупрене, но вече имат един мъжки екземпляр, който е на година и половина и вече тежи 250 кг. Породата достига до 400 кг максимално тегло. Освен прасета, имат и овце-140. Скоро ще направят и доилна зала, обмислят и да затворят цикъла на производството. С Ирина Славчева и Филип Лотле се срещна Ани Цекова-чуйте целия им разказ.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00