Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да отпадне отработването на почивните дни?!

Снимка: Радио ВИДИН

В "Посоките на делника" говорим трябва ли да отпадне отработването на почивните дни. Гледната точка е на социолози, предприемачи и депутати. Мненията на видинчани събрахме в анкета, която направи Пламен Коцев.

Преди дни излезе и едно проучване, в което участниците казват, че почивните дни не трябва да се отработват, защото хората не са продуктивни през уикенда. Това смятат 68%. 18 на сто от анкетираните смятат, че почивните дни не трябва да се отработват, но сливанията на празници да останат. 11% от гласувалите искат отработване на почивните дни, тъй като работата трябва да се навакса и все пак са почивали. Само 2% от анкетираните са гласували, че е важно да се отработват почивни дни, в противен случай ще бъде засегнат вътрешния туризъм в страната.

Видинчани са раздвоени между: "Добре е почивните дни да се отработват." и "Безмислено е да се отработват, това е само отбиване на номер."

По думите на Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд", това с отработването на почивните дни е чувствителна тема:

"От една страна, когато работиш в събота имаш само един почивен ден и няма как да се очаква, че през останалите дни ще бъдеш наистина продуктивен. От друга страна пък, ако не се правят тези мостове с някакви почивни дни, хората няма да имат тази възможност да отидат не само в страната, но и в чужбина."


Според Красимир Кирилов, предприемач и председател на Видинската търговско-промишлена палата, "проблемът е не толкова дали трябва да се обработват, а дали трябва да се сливат дните около празниците. Има такава практика в Европейския съюз, която казва, че в крайна сметка работодателят е този, който трябва да прецени дали трябва да се слива или не. Празникът е празник, когато той се падне в четвъртък, нормално всички трябва да празнуваме. Оттук натам петък е ден, в който работодателят може да прецени дали да пусне хората или не. Другата практика е, че в такива дни правителството в началото на годината обявява кои дни могат или не могат да бъдат сливани и тогава, ако работник поиска отпуск не може да му бъде отказан. Това според мен е абсолютно практично и най-доброто решение, не сме го измислили ние, хората са го въвели, явно работи."

Гледната точка на народния представител от видинския регион Иван Иванов е, че "отработването на почивните дни касае предимно бизнеса и държавната администрация. В тези дни, които се отработват, голяма част от администрацията не уплътнява пълноценно отработвания ден. Това от своя страна дава един половинчат ефект. Сливането на почивните дни трябва да отпадне като практика. Време е парламентът да приеме специален закон за празничните дни и това е коментирано. Преди това обаче трябва да се направи един анализ съвместно с работодатели, синдикати, за да може да се стигне до един наистина разумен вариант."

Така или иначе, до момента няма предложение, което да срещне единодушна подкрепа както сред работодателите, така и сред работещите. Пък и както изглежда никой не напира чак толкова да намери решение.

Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00