Според Красимир Кирилов, предприемач и председател на Видинската търговско-промишлена палата, "проблемът е не толкова дали трябва да се обработват, а дали трябва да се сливат дните около празниците. Има такава практика в Европейския съюз, която казва, че в крайна сметка работодателят е този, който трябва да прецени дали трябва да се слива или не. Празникът е празник, когато той се падне в четвъртък, нормално всички трябва да празнуваме. Оттук натам петък е ден, в който работодателят може да прецени дали да пусне хората или не. Другата практика е, че в такива дни правителството в началото на годината обявява кои дни могат или не могат да бъдат сливани и тогава, ако работник поиска отпуск не може да му бъде отказан. Това според мен е абсолютно практично и най-доброто решение, не сме го измислили ние, хората са го въвели, явно работи."
Гледната точка на народния представител от видинския регион Иван Иванов е, че "отработването на почивните дни касае предимно бизнеса и държавната администрация. В тези дни, които се отработват, голяма част от администрацията не уплътнява пълноценно отработвания ден. Това от своя страна дава един половинчат ефект. Сливането на почивните дни трябва да отпадне като практика. Време е парламентът да приеме специален закон за празничните дни и това е коментирано. Преди това обаче трябва да се направи един анализ съвместно с работодатели, синдикати, за да може да се стигне до един наистина разумен вариант."
Така или иначе, до момента няма предложение, което да срещне единодушна подкрепа както сред работодателите, така и сред работещите. Пък и както изглежда никой не напира чак толкова да намери решение.
Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.
Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..
Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..
Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..
Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца. Днес в него са останали около 180 жители. Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..