Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На 22 септември 1908 година България възкръсва от темелите на своето средновековно великолепие"

Снимка: Радио ВИДИН

"Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска… Да живее свободна и независима България! Да живее Българският Народ!” Това е част от манифеста, с който княз  Фердинанд I провъзгласява независимостта на 22 септември 1908 година.

"Това е финалният, заключителният акт, с който България вече с пълно равноправие се вгражда в европейската политическа карта като самостоятелна държава. Трябва да знаем, че до тогава, макар и в значителна степен формално, България беше договорно подчинена на бившия си угнетител. Не можеше да има посолства, а само агентства, Народното събрание можеше да избере български княз, но той подлежеше на одобрение от Портата, Източна Румелия не беше формално част от българската държава, България не можеше да сключва търговски конвенции и самостоятелни договори, да получава заеми, да съди чужденци... Проф. Андрей АантевТака че този акт беше положителен, значим, необходим. От друга страна той не влиза в българската памет и особено в българската литература, защото при него има само трезва мъдрост да се намери подходящия момент, защото няма големи стълкновения и най-вече, защото всички балкански държави са минали по този път. Заради това ние се прекланяме с признателност, със синовност, с възхита от това събитие, но то не е величаво и е останало встрани от въображението- нямаме песен, нямаме химн, нямаме поезия, нямаме исторически драми, паметници, но това не намалява значимостта на тази дата", каза за Радио ВИДИН историкът проф. Андрей Пантев.

Берлинският договор от 1878 г. определя Княжество България като васално на Османската империя, което затормозява стопанското развитие на страната и ограничава нейните възможности в международните отношения. Заради това след постигането на Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост.

В нощта срещу 22 септември 1908 година министър-председателят на България Александър Малинов посреща българския княз Фердинанд край Русе. Оттам поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там премиерът Александър Малинов написва текста на Манифеста и под него подписите си поставят българският княз и министрите от кабинета.

Независимостта на България е обявена тържествено на следващия ден в Търново.

"Предполагам, че хората, които са предложили това да стане в Търново, са имали предвид една историческа традиция. Идеята е, че България не се създава, а се възстановява, възкръсва от руините и темелите на своето средновековно великолепие. Това е красив жест, който буди една романтична тръпка за минало величие, което тогава е предстояло. Заради това за столица избират София, а не Велико Търново, защото се е вярвало, че България ще бъде много по-голяма. За жалост това не се осъществи и понесохме много национални поражения и нещастия", добави проф. Пантев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45