Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денонощна аптека- мисията (не)възможна

Снимка: Радио ВИДИН

Никъде в Северозападна България от години няма денонощна аптека. От здравното министерство обаче обявиха, че с административни мерки ще опитат да осигурят поне по една денонощна аптека на община. Мярката е залегнала като част от промените в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, които предстои да се финализират.

"Трябва във Видин да има денонощна аптека, ако ти се наложи- да има от къде да си купиш лекарства... Задължително трябва да има денонощна аптека. Налагало ми се е да търся лекарство през нощта и да няма откъде да си купя... В селата е най-зле- няма нито лекар, нито аптека. Ако ти се наложи нещо- трудна работа...", казаха видинчани.

Фармацевтите обаче са на едно мнение- пазарната икономика е показала, че денонощните аптеки не са необходими.

"Факт е, че в цяла Северозападна България- Враца, Монтана, Видин, няма такава аптека. Във Видин има една аптека до болницата, която работи до 22 часа и една аптека в центъра на града, която работи до 24 часа. Колегите, работещи там, казват, че до 22 часа има някакви пациенти, които идват по рецепти, да си купят нещо болкоуспокояващо или жизненоважно лекарство. След 22 часа обаче при тях идват само за носни кърпички, презервативи и т.н. Във Видин хората са малко и след 18 часа няма никого по улиците, а в Спешна помощ имат всичко, което е жизнено необходимо. Хората, които имат малки деца, са подготвени винаги и вкъщи имат най-необходимите медикаменти. Причините да няма нощна аптека са: градът ни е малък, с ниска покупателна възможност; нощният труд е скъп; през зимния сезон разходите за отопление са високи; повечето от магистър-фармацевтите са жени и се страхуват да работят сами нощно време. Но все пак, решението е на Правителството и на Общината- ако осигурят помещение без наем и поемат заплатите на фармацевтите, предполагам, че ще има желаещи, които да работят и нощно време", обясни Зоя Василева, заместник председател на Регионалната фармацевтична колегия във Видин.

Освен във всеки общински център да има денонощна аптека, се обсъжда възможността държавата и общините да създават мобилни аптеки в отдалечените населени места. Това също трябва да стане с готвените от здравното министерство промени.

"Даваме определени възможности на аптеките-майки да разкриват клонове в по-малко населени места на частично работно време два или три пъти седмично", обясни заместник-министър Бойко Пенков. Относно мобилните аптеки се предвижда те да могат да обикалят населените места по график.

Трудният достъп до лекарства е един от най-често срещаните проблеми в селата на българския Северозапад. Аптеки там от десетилетия няма и всеки се спасява както може.

"Някога имаше в Белимел аптека, а сега никъде няма- има само в Монтана. Опита се един господин да идва всеки понеделник, хората да си донесат заявките и след два часа да достави лекарствата. Но няма достатъчно хора и той идва два-три понеделника, след което спря да идва. Тук са само възрастни хора, децата им са в Монтана и те им купуват. Ако някъде наблизо се открие аптека, ще са доволни, въпреки че и сега не се оплакват. Жалко е- затриват ни се селата в нашия регион. Нямаме аптека, нямаме магазин, сега и пощальонката е в болнични за 6 месеца... Загиваме...", разказа Лиляна Цветкова, кмет на монтанското село Челюстница.

Каква е ситуацията във Враца и още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56