Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога и как работи кметът

4
Град Дунавци
Снимка: Радио ВИДИН

Хората от по- малките населени места търсят кмета, когато имат проблем- битов, здравословен, социален... В повечето села друг представител на държавата и закона няма.

Срещнахме се с хора от град Дунавци. Поводът- да попитаме има ли кметът им работно време и могат ли да го намерят, когато им трябва.

"В Дунавци никога не е имало такъв кмет и няма и да има- такъв отзивчив кмет, който да е сред народа не е имало никога в Дунавци... Нормално е да има работно време, нормално е да бъде отзивчив и нашият кмет е такъв... Винаги съм го намирала и винаги ни е оказвал съдействие за всичко... Помагал е на много хора и като чуха, че на мен е помогнал, всеки го търси... Това момче се грижи за всичко- за погребения, гробищни паркове и за всякакви дейности", похвалиха кмета си жители на Дунавци.

Кмет на Дунавци е Димчо Скорчев. Питам го кметът има ли работно време:

Снимка"По принцип да, де факто нямаме работно време. Говоря за себе си, не искам да отговарям за колегите. Сутрин от ранни зори до вечер, дори и нощно време. Много често се е случвало, когато звъннат по телефона, когато дойдат вкъщи и ме потърсят, аз съм готов да реагирам. Първо- от морална гледна точка и второ- кметът е задължен да върши това нещо, независимо, че работното му време е определено за 8 часа."

Димчо Скорчев казва още, че е ползвал отпуск само първата година за 10 дни. Сега, дори и да е в отпуск, всеки ден е в кметството.

"Кметът винаги е длъжен да знае и да може."

Сътрудникът ни в Белоградчик Иванка Петрова попита хората трябва ли да има приемен ден градоначалникът или вратата му трябва да е отворена по всяко време:

Снимка"Служебно съм го търсил и съм намирал отзвук... Трябва да бъде на разположение на гражданите по всяко време. Нашият кмет съм чула, че приема по всяко време и това е хубаво за града... Да има и приемен ден, и по спешни нужди... Не вярвам, че може да ме върне, когато наистина ми е спешно и неотложно..."

По повод работното време кметът на Белоградчик Борис Николов казва, че всичко зависи от управника:

"Ако иска кметът добре да си свърши работата, няма как да има работно време. Дори нямам и приемен ден, вратата е винаги буквално отворена. Когато се появи наш съгражданин, веднага го приемам."

Борис Николов казва, че често пъти въпросите, които са му поставяли хората, не са от компетенцията на общинското ръководство. Търсят го по най- различни въпроси и проблеми.

"Току- що говорихме с господина, който беше преди вас тук. Ето- имаме тук един инвеститор, крави отглежда в село Боровица, които създават огромни проблеми на хората с градинки. Безогледни са щетите, които нанася. Съставен един акт нищо не значи, тези актове трудно се събират. Друг проблем, който е тежък в наша община, е наличието на безпризорни коне"
, разказа Борис Николов за проблемите, с които идват при него хората.

СнимкаСело Стакевци е в община Белоградчик. Кмет е Иван Иванов. Когато го попитах с какво работно време е, ми показа двата номера- на служебния и на личния си телефон, залепени на вратата на кметството. По селата е така- кметът е търсен за всичко- да докара дърва, да измери кръвното, да провери защо хлябът още не е докаран в магазина.

"Кмет няма работно време. Телефоните долу са закачени- и личният и служебният. Звънят непрекъснато, кой каквито проблеми има."

Търсят го и за неща, които не са негова отговорност. Изслушва хората и ходи при всеки.

"Тук е толкова патриархално обществото, че от дългите години назад те са зависели само от кмета. Да няма хляб, да е закъснял с 15 минути, звънят ми защо няма хляб. Така са свикнали да живеят, пък са и стари хора, винаги търсят опора, добра дума, да чувстват сигурност", допълни Иван Иванов.

Кметът е предвидил едно помещение в сградата на кметството за пенсионерски клуб. Ремонтирано е, има оборудване, но трябва да се направи общо събрание и да се избере ръководство на организацията.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45