Ваксинация по въздух срещу бяс при дивите хищници започва в областите Видин, Враца и Монтана от днес, 2 ноември, и ще продължи до събота, 5 ноември. Това съобщи началникът на отдел "Здравеопазване на животните" при Областната дирекция по безопасност на храните във Видин д-р Валери Велков и уточни:
"Това се прави от 2009 година. Сега е седма година и вероятно и 2017, и 2018 година ще продължи. Двукратно разхвърляне по 20 примамки на квадратен километър. Така са предвидени. Около 60 000 примамки ще бъдат хвърлени над видинска област със самолети. За това мероприятие ние уведомихме всички кметове на общини и областния управител. От 2009 година, когато започна тази двукратна ваксинация, разхвърлянето на тези примамки, ние всяка година взимаме проби за изследване. По план ловците отстрелват лисици и чакали, изпращаме за проби и контролираме ваксинацията- на колко процента има ваксинирани животни. Около 60% от отстреляните животни имат антитела, т.е. те са поели ваксината, но нямаме констатиран вирусът на беса вече седма година, което показва, че реално практиката, която е възприета с тази програма, дава ефект."
Примамките представляват късчета с големината на кибритена кутийка, кафяви са на цвят и имат специфична миризма на мърша, за да привлича хищниците. Разхвърлят се над горските и полските райони, без населените места и водоемите. Примамките не трябва да се пипат с ръка, тъй като вътре има капсула с ваксина. Те не са опасни за човешкото здраве или домашните животни, подчерта д-р Валери Велков.
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..