Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови пътища и водопровод искат в село Стакевци

Асфалтирани пътища, нов водопровод, да се спре изсичането на гората - това са кратките и ясни искания на хората от видинското село Стакевци. И тук се оплакват, че нямат млади хора заради липсата на алтернатива за работа. И макар, че районът е живописен и предлага много възможности за развитие на туризма, и имат къщи за гости, трябва още много да се работи за промотирането на селцето и красотите на околностите му. Това разказаха жителите на Стакевци пред Анжела Каменова:


"Искаме да се направи нещо за благоустройството на селото. Канализация трябва, за мръсен канал, пътят да се асфалтира, да се оживи малко повече селото, да се върнат тия хора, дето избягаха, младите... Често ни аварира водата, не е оправен водопроводът, на всеки метър е копано, от аварии. Канализацията- до средата на селото е оправено, надолу-изобщо, но трябва да се завърши. А за отпадните води за канал изобщо не се и говори. Като дойдат избори всичките обещават, че ще се направи, а след това..."- оплакаха се жителите на Стакевци. 


СнимкаКметът Иван Иванов разчита на европроекти, за да се подбори инфраструктурата. Районът е живописен, с много възможности за развитие на туризма. В селото има къщи за гости, които привличат посетители. Вече са закупени няколко имота и от чужденци, включително и от граждани на Саудитска Арабия.


"Дълги години тук нищо не се правеше, но сега програмата ни е много амбициозна. Има 10 най-належащи неща, които трябва да се правят по европроекти. Имам уверението от хора с високо положение, че всичко това ще се случи. Трябва да променим инфраструктурата, екопътеки, обаждат ми се много хора с други проекти с желание да участват. Природата ни е уникална и е престъпление да не направим нещо през мандата"- обещава кметът Иван Иванов. 


СнимкаВ Стакевци се гордеят с родения в тяхното село Виден Табаков. Професор Табаков участва в екипа, подготвил мисията и изстрелял в Космоса "Аполо 11". Запазена е родната му къща, която скоро ще е музей. Има предложение неговото име да носи главната улица в селото. А кметът Иван Иванов се надява всичките му идеи да се осъществят, да започнат напролет изпълнението на проекта за водния цикъл в Стакевци:


"Водният цикъл включва асфалтиране, подмяна на бордюри, тротоари. Надявам се рано напролет да започнем  и до есента да стане готово. Места за отдих предвиждаме да направим, много други идеи имаме. Непрекъснато се купуват къщи и трябва да подобрим условията за живот тук. Правим го за нас, за хората"
- допълва Иван Иванов.


Колко са дружелюбни и гостоприемни хората в Стакевци знаят само тези, които са го посетили и са опитали характерните за този край ястия като типичното за лятото косачко кисело или пък селската им баница, приготвена от сръчните ръце на домакините. Опит да популяризират повече колоритността на торлашкия край направи екипът на проекта, наречен "Валоризация на автентичната култура за трансграничен туризъм". Те заснеха множество клипове от този регион, които показват характерните ястия и фолклор. Като например одата за Стакевци или правенето на сиромашка лютеница и селска баница. 


Още за Стакевци и живота там може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45