Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криводол търси изход от кризата чрез минералните си извори

7
Снимка: Радио ВИДИН
Криводол е селище с древна история, но сега населението бързо се топи, защото заради безработицата и ниските доходи, много от хората търсят препитание другаде. На територията на общината е село Градешница, където при археологически  разкопки е намерена оброчна плочка с писмо, по-древно от египетските йероглифи. Надписът остава все още неразгадан, въпреки че за съдържанието има хипотези. Сега за находките от праисторията, както и за обектите от антично време можем да научим в историческия музей в града, който е част от читалищния комплекс. Въпреки древното минало, Криводол като град е със сравнително кратка история. Статутът му е присъден през август 1969 година и от тогава тази дата е празник за населеното място. Сега, обаче, хората, които го отбелязват, са значително  по-малко, защото проблемите принуждават много от тях да напускат града и страната.


"Бедни сме, страшна работа. С минималните пенсии хората едва кретат за лекарства и за хляб, броиш да останат и за утре стотинки. Хората се мъчат, гладуват, напуснаха България децата ни, оставиха нас, старите хора сами. Плачем всяка вечер за децата, но стискаме зъби, за тях да е добре. Жалко е, по селата всичко се чупи, изнасят, страшна работа е. Да увеличат пенсиите на хората, това искаме"- така обрисуваха пред Анжела Каменова картината в Криводол местните хора.


Снимка"Ако тези в столицата ги оставят да живеят на месец с парите, които имат хората в Криводол, ще стане страшно, революция, кризата в Харманли ще бъде бледа сянка на това, което ще се случи. Тези, на жълтите павета, не трябва да забравят, че има и провинция, и живи хора там"
- каза в ефир слушател на Радио ВИДИН от Криводолска община. 



"Да се ползва пълноценно минералната вода, която е безценно подземно богатство. Как точно ще се ползва този ресурс, като не може да се стопанисва от общините, каква концесия ще се плаща..."- пита друг слушател от съседното на Криводол село- Черкаски, община Вършец.


СнимкаКметът на Криводол Петър Данчев смята, че възможност да се справи с безработицата и да привлече инвеститори са минералните извори в района. За целта ще кандидатства за отпускане на средства по пилотната схема на инвестиционната програма "Минерални води". По нея от бюджета на държавата са отделени 3,5 милиона лева за общините в страната. Безвъзмездното финансиране по проектите ще бъде до 50%, а за останалите 50 на сто те трябва да използват общински средства. Преди близо 50 години са правени проучвания на минералните води на територията на село Главаци. Качествата им са доказани. Сега Общината ще кандидатства за извършването поне на един сондаж, а за целта са нужни около 400 хиляди лева, каза пред Анжела Каменова кметът Петър Данчев: 



"1967 година са правени проучванията на минералните води, на 27 сондажа в община Криводол. Идва по-добро бъдеще за общината, приоритет номер едно ни е да направим няколко сондажа, тогава цената на земята ще стане атрактивна, ще има инвеститори. Пример: разходите за една оранжерия са 93% за отопление, а при наличието на тези термални води, разходите ще намалеят"-
убеден е кметът на Криводол. 


Докато се разработят минералните извори в района на Криводол, за общината са нужни бързи мерки за справяне с безработицата, която е над 40 %. За целта е нужна и промяна на държавата политика, смята  Петър Данчев. Шанс за подобряване на условията в общината е кандидатстването по проекти. За сега една от възможностите да бъдат привлечени младите хора да останат там е чрез спорта. Изграден е модерен комплекс, а на пистата край Криводол се провеждат етапи от национални шампионати, каза още кметът на общината. 


Още разкази от Криводол може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56