На Игнажден, 20 декември, се почита паметта на свети Игнатий Богоносец. С този ден започват коледните празници. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден. Най-характерен за празника е обичаят „полазване“. От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден, се гадае каква ще бъде и следващата година. Още за народните обичаи разказва етнографът от Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова:
"Този ден е ден като всички останали. Всеки много зорко следи най- важното кой пръв ще посети дома. Според това какъв човек дойде в твоя дом дали е добър, или лош, дали е благоразположен или завистлив - такава ще ти бъде и годината. Хората в миналото дори са си пожелавали кой да им дойде пръв на гости и дори са го канели да ги посети на Игнажден като са го калесвали като на сватба. Носят му дар с бъклица и го канят на Игнажден да им дойде на гости, защото вярват, че ако този човек посети дома им цялата година ще бъде хубава. Полазникът, защото полазник се нарича, този който идва за пръв път на Игнажден в дома ти, трябва да извърши няколко ритуални действия. Той влиза в дома, без да каже нищо, взима шумки дъбови, до всяко огнище е имало наръч дъбови шумки, и ги слага в огнището, за да има много искрици. Ако няма искрици, той разжарва огнището, като пожелава да се раждат много теленца, агънца, пиленца. Да има приплод в къщата."
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..