Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Скомля: "Каквото е селото, такава е и държавата"

6
Снимка: Радио ВИДИН
Днес гостуваме на село Скомля, община Димово. Названието на селото идва от минаващата покрай него река Скомля. Заселено е преди 15-ти век. Разположено е на главния път Е-79 Видин-Монтана, покрай него минава и ж.п. линията Мездра-Видин. От някогашната му слава и население от над 300 души не е останало и помен. В началото на 2017 година местните жители са едва 17. Повече са през лятото, защото предпочитат да прекарат топлите дни сред красивата му природа. Това, което искат хората тук, не е много- да се ремонтира чешмата в центъра на селото, да ги наобикаля полицай, а политиците да се сещат за тях не само по време на избори.

"Тук имаме вода от една чешма, 29-та година е правена, от години няма кой да я оправи. Все обещават, но нали пак ще дойдат избори, пак ще дойдат тук... Имаме нужда от полицай да ни пази, един да има, да плаши крадците. Съсипаха гората, изрязаха я и никой не им нарушава спокойствието"- изказаха възмущението си хората.

СнимкаЕдинственото оживление тук настъпва през ваканциите, когато селото се оглася от внуците. Иначе, животът тук тече бавно като полузамръзналите води на река Скомля. Толкова бавно, че замрели дори кражбите по домовете, каза кметският наместник на селото Румен Тодоров. Обитаваните къщи се броят на пръсти, а хората в тях през зимата са едва 15-тина. С хляб и други хранителни продукти се снабдяват от подвижен магазин, който изпълнява и заявки на клиентите си, каза кметският наместник Румен Тодоров:

"Зима е, бавно тече животът тук. Снабдяваме се с продукти от подвижен магазин, хляб през ден се кара. Малко хора сме и все по-малко ставаме." 

СнимкаТрафикът за Дунав мост 2 предизвиква увеличение на катастрофите на пътя, който минава през селото. Почти постоянно тирове закъсват, изпреварват се, карат с висока скорост, отчитат хората. През Скомля минава пътят за Европа, но според жителите му Европа упорито ги заобикаля.

Meчтата на кмета на Скомля е селото отново да се оживи. Ще настоява пред общинската управа да асфалтират поне площадчето до кметството. Защото селото и земята, която храни народа, са в основата на всичко:


"Каквото е селото, такава е и държавата. Обичам да цитирам Атанас Буров, който е казал това, когато хората от селата започнали да се изселват към градовете: "Не режете клона, на който седите, не теглете хората да отиват в града. На един човек са му необходими 33 години от гражданин да стане селянин, и само три дни, за да забрави",
припомня кметът думите на политика.

"На Скомля с любов"- такова е посланието, което поетеса от Белоградчишкия край е написала за хората тук- за да остане завинаги спомен за някогашната му слава.


Стихотворението на Златка Петрова за Скомля, както и още разкази за живота в селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52