Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двуетажни призрачни къщи и шепа хора- това е действителността в пограничното село

Разбити пътища стопират кражбите в Периловец

7
Снимка: Светослав Цветанов, радио Видин
Село Периловец се намира се на 35 километра от Видин, на територията на община Бойница. Съседни села са Раброво, Бориловец и Шишенци. Границата със Сърбия е на 5 километра. Двуетажни призрачни къщи, разбит път и шепа хора- това е действителността в пограничното село. Останалите 40-ина души от местното население са предимно възрастни. Оплакват се, че нямат магазин, но разбират, че няма как да се поддържа за толкова малко хора. Най-важното, което искат да се направи, е пътят до селото, който е в трагично състояние. По него трудно се придвижват дори и каруци, казаха местните пред Йорданка Петрова. Добрата новина от това е, че спрели да идват дори крадците, за да не си чупят колите.

"Най-важното- пътят да се оправи. Невъзможно е дори с каруцата да се минава по него, до съседните села да идеш по работа. Децата спряха да идват, счупиха си колите от дупките.... Крадците и те спряха да идват. Преди се влизаше по къщите, но като минат десет пъти и колата в сервиз влиза..."
- разказаха хората от Периловец.

Виолета Костадинова, кметски наместник на село Периловец, Снимка: Светослав ЦветановМестните задават въпроса си и на кметския наместник, макар, че тя няма правомощията да осигури средства за това, а само да настоява пред общинското ръководство да се вземат мерки по проблема. Кметски наместник на Периловец за трети мандат е Виолета Костадинова. Тя е и най-младият жител тук и живее с проблемите на населеното място. Признава, че заради лошия път и доставките на хляб 3 пъти седмично се осъществяват трудно.

"12-километровата отсечка на пътя е направена през 70-те години на миналия век и през 47-те години експлоатация и помен от асфалт няма. Сега сме получили писмо, че ще се възложи проект, но докато се направи, докато се преведат парите, време ще мине. Все се надяваме най-накрая този път да се направи"- каза кметският наместник.  

Въпреки изолираността си от общинския и областния център заради лошия път, хората са намерили начин да се справят. Хлябът се доставя от Кула с микробус, благодарение на добрата воля на шофьора по заявка се доставят и други стоки от първа необходимост. Пенсиите се раздават на място от пощенски служител, който идва на крак да събира и парите за сметките за ток, вода и телефон. Хората разчитат и на съседите си, които имат автомобили за доставка на лекарства, каза още кметицата Виолета Костадинова.

Кметството и пенсионерският клуб, където се раздава и хлябът, са най-оживените места в Периловец. Хората знаят, че при кметицата може да им премерят и кръвното, има и аптечка, ако се наложи.

"Да, имам си апарат, човек като дойде премервам му кръвното, просто си помагаме един на друг. И аптечката е под ръка", каза още Виолета Костадинова и допълни, че единствената надежда селото да се оживи е ремонтът на пътя.

Гордост за село Периловец е завещаният от "доброто време" киносалон в сградата на читалището, където всяка година се прави традиционният пролетен бал. Стремежът на малкото местни е да се запази традицията. 

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00