Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко е животът на панелните блокове и крият ли рискове?!

Снимка: Радио Видин

Колко ще живеят панелките? И ще се превърнат ли старите жилищни комплекси в изоставени или ще възкръснат санирани? Тези въпроси живо интересуват собствениците на 710 733 апартамента (над 1,5 милиона души), разположени в 21 641 сгради. Толкова според националната статистика са панелните жилища у нас. Темата със срока на годност на панелното строителство е изключително актуална.


В "Посоките на делника" гледната точка е на архитекти, проектанти и строителни инженери. 



Гост в студиото е Галя Антова, архитект, председател на видинската камара на архитектите. Според нея: 



"Много неправилно се употребява тази дума "саниране" на панелните сгради, защото това, което се прави не е никакво саниране. Това е едно облепване, външно, с топлоизолационни материали, хидроизолация на покрива, енергийно осветление в общите части- стълбищата, смяна на дограма и с това се приключва. Абсолютно козметично и външно! Единственото полезно може би е оправянето на покрива, за да не тече. Докато терминът "саниране" се използва най-вече като продължаване живота на сградите, което значи друго- конструктивно укрепване. Тези панелни сгради са временни, срокът на годност, който им се даваше първоначално бе 20 години, после стана 50. Първите сгради са строени около 70-те години на 20-ти век, ясно е, че срокът им вече изтича. Държавата няма никакви основания да прави каквото и да е по тях, за да продължи живота им. Интересно е, че когато се правят тези програми, никой не пита за мнение специалистите. Не съм чула например Камарата на архитектите да участва при утвърждаването на програмата за саниране. И не съм чула някой архитект да я одобрява. Лично аз съм против да се изразходват средства и то от всички нас за саниране на панелните блокове. Около 26 хил. лв. струва санирането на едно жилище. За Видин това даже надвишава цената на самия апартамент. Около 5 хил. лв. е цената на жилището, ако човек реши сам да си го санира. А държавата дава 3-4 пъти повече, отколкото струва, със същите материали изпълненото строителство. Какъв е смисълът тогава!"   



"Санирането по принцип не може да удължи живота на панелните сгради, тъй като това е козметична дейност. Животът на тези сгради зависи на 100% от конструктивното изпълнение. Грешно е да се прави саниране без пълна ревизия и ако има някакви износени елементи като заварки, като сглобки от монтажа на панелните елементи, първо те да се отстранят. Иначе санирането само запечатва тези недостатъци и даже в определени моменти може да окаже негативно влияние. Санирането не удължава живота. Не съм видял някой да проверява конструкцията на дадена панелна сграда", е гледната точка на строителния инженер Жоро Василев



Ветеранът в жилищното строителство на Видин- Стефан Чорбанов, посвещава 35 години от живота си на проектирането на сгради и мнението му за санирането на блоковете е:



"Това е парадокс- неосигурени сгради да се санират! Да, по отношение на топлината е добре! Но една неосигурена като конструкция сграда, може да падне, защо тогава трябва да се санира?!" 



Още по темата за панелните блокове, както и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31