"Тук днес ще се работи върху това да създадем едни нови условия, ще имаме работна среща между представителите на бизнеса и институциите и ще съставим една програма за следващия период на нашето сътрудничество. Също така това е едно международно събитие. Тук са от Центъра за социална рехабилитация и интеграция от Видин. Това е само една част от сътрудничеството, което имаме с тях. Освен тези културно- образователни дейности в ателиетата правим и спортни срещи и състезания, а планираме до края на годината и други общи инициативи, които се надявам да станат традиционни", каза по повод събитието главният организатор, председателят на Червеният кръст в Зайчар- Владан Маркович.
"Това е една съвместна инициатива на няколко сдружения, където главният организатор е Червеният кръст- Зайчар. Освен това, нещото, което различава тази среща и е най- значимо за нея, е сътрудничеството с Центъра за социална рехабилитация и интеграция от България. Ние през месец ноември бяхме техни гости. Работихме в три ателиета - кулинарно, танцово и по приложни изкуства. Сега повтаряме това тук. Освен вече споменатите организации днес тук има и представители на пенсионерския клуб в Зайчар и културно дружество "Никола Пашич". Присъстват представители и членове на всички сдружения от Зайчар, като сдружението на болните от синдрома на Даун, организацията на хора с ампутирани крайници, дружеството на слепите. Надяваме се това да е началото на едно добро сътрудничество, разбира се заради близостта на нашите два града нашата главна цел е да имаме и по- големи общи проекти. Евентуално да кандидатстваме по някоя от програмите на Европейският съюз. Събитието днес е едно начало на тези общи планове", обясни Иван Симич, секретарят на Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич.
Отиваме сега да видим с какво се занимават участниците в арт ателието. Там ни посреща Драган Раячки, художник от Зайчар:
"Днес трябва да ги обучим да правят сувенири. Това означава, че като гости на Зайчар ще си вземат нашите символи на града и околността. А това са забележителностите, които могат да се видят в града. Зайчар е познат с крепостта "Ромулиана", с чешмите си, с водата си, с нашите фолклорни мотиви и със символите, които могат да се забележат и опознаят по време на тази ваша екскурзия. Учим ги на техника за работа с керамика. С бои, които са специално за керамика и по- точно за витраж, оцветяват чаши за кафе. С помощта на този евтин материал могат да открият способностите си за анимация, а защо не, ако се усъвършенстват, това да бъде тяхна професия, защото сувенирите са много търсени навсякъде."
А сега да надникнем в ателието по танци. Там обучител беше Предраг Жекич:
"Показахме две сръбски хора, широко разпространени - "моравац", това е хоро от Шумадия, централна Сърбия, а другото е типично за нашия край, източна Сърбия - "руменка". Не е трудно да се работи с българската група, лесно се разбираме. Иначе българският ми е лесен език, не е труден за учене и за говорене."
Стигаме и до последното ателие, това по готварство. Там ментор беше представител на пенсионерския клуб в Зайчар - Слободанка Милетич:
"Готвихме постен боб, пълнени чушки и "принцес крофне". Бобът го правим също както и вие в България, постен боб. Чушките са пълнени с картофи, настъргани картофи и варен ориз. Бобът и чушките са постни, защото сме във великденски пости. Тях ги готвим често, защото месото ни омръзва, а трябва да го кадим, за да можем да го ядем. Тези две ястия може да се ползват от хора, които са на диета. Могат да се ядат и без хляб. Постни са и могат да не се притоплят, защото са вкусни и студени. А десертът "принцес крофне" се правят с вода, олио, брашно. В тази смес се добавят 8 яйца. Тестото се пече, а за пълнеж се употребява брашно, мляко, сложихме и две опаковки маргарин."
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
Правителството отпусна близо 4 млн. лева за ремонт катедралния храм и сградата на Митрополията във Видин . Средствата са одобрени на днешното заседание на Министерския съвет. 3 млн. лева са за неотложни ремонтни и консервационно-реставрационни дейности на храм "Свети Димитър Солунски", а 1 млн. лв. за ремонт на административната сграда на Видинска..
Първите поставени камери са под местността Долните гробища в град Кула. „Чрез ефективното денонощно наблюдение ще се осъществи контрол ще се противодейства на нерегламентираното изхвърляне на боклуци и създаването на незаконни сметища. Мярката ще помогне за идентифициране и санкциониране на нарушителите", съобщи Людмил Лалов заместник-кмет на Община..
В деня на Св. велики равноапостолни царе Константин и Елена - 21 май, Община Мездра реализира, с подкрепата на Гората.бг и на местната общност, екологичната инициатива „Засади дърво, остави следа“. Десетки доброволци от 13 кметства, 14 читалища, 4 училища и 1 детска градина засадиха в алеята на ул. „Александър Стамболийски“ в гр. Мездра, в района..
Ръст на заболяванията от варицела отчетоха от регионалната здравна инспекция във Враца. Само за седмица – между 12 и 16 май, в област Враца са отчетени 24 нови случая на дребната шарка. За последно драстичен скок на заболелите имаше преди 2 седмици. Тъй като инкубационният период на заболяването е 14-дневен, здравни експерти твърдят, че..
Управителят на Комплексния онкологичен център (КОЦ) във Враца – д-р Георги Езекиев, взе участие във Forbes Healthcare Summit – утвърден форум, който за четвърта поредна година събира водещите лидери в здравеопазването. Събитието постави акцент върху ключови теми като ролята на профилактиката и развитието на персонализираните терапии в контекста на..
Във връзка с изпълнението на договор с Министерството на здравеопазването за намаляване на популациите на комари в област Видин, фирмата-изпълнител информира гражданите, че на 23.05.2025 година, петък, във времето от 07:00 до 10:00 часа ще се извърши самолетно третиране срещу ларви на комари. Въздушната обработка ще бъде по поречието на Дунав в..
Правителството отпусна близо 4 000 000 лева за ремонт на катедралния храм във Видин и сградата на Видинската света митрополия. Средствата са одобрени на днешното заседание на Министерския съвет. 3 000 000 лева са за неотложни ремонтни и консервационно-реставрационни дейности на храм "Свети Димитър Солунски", а 1 000 000 лв. за ремонт на административната..