"Тук днес ще се работи върху това да създадем едни нови условия, ще имаме работна среща между представителите на бизнеса и институциите и ще съставим една програма за следващия период на нашето сътрудничество. Също така това е едно международно събитие. Тук са от Центъра за социална рехабилитация и интеграция от Видин. Това е само една част от сътрудничеството, което имаме с тях. Освен тези културно- образователни дейности в ателиетата правим и спортни срещи и състезания, а планираме до края на годината и други общи инициативи, които се надявам да станат традиционни", каза по повод събитието главният организатор, председателят на Червеният кръст в Зайчар- Владан Маркович.
"Това е една съвместна инициатива на няколко сдружения, където главният организатор е Червеният кръст- Зайчар. Освен това, нещото, което различава тази среща и е най- значимо за нея, е сътрудничеството с Центъра за социална рехабилитация и интеграция от България. Ние през месец ноември бяхме техни гости. Работихме в три ателиета - кулинарно, танцово и по приложни изкуства. Сега повтаряме това тук. Освен вече споменатите организации днес тук има и представители на пенсионерския клуб в Зайчар и културно дружество "Никола Пашич". Присъстват представители и членове на всички сдружения от Зайчар, като сдружението на болните от синдрома на Даун, организацията на хора с ампутирани крайници, дружеството на слепите. Надяваме се това да е началото на едно добро сътрудничество, разбира се заради близостта на нашите два града нашата главна цел е да имаме и по- големи общи проекти. Евентуално да кандидатстваме по някоя от програмите на Европейският съюз. Събитието днес е едно начало на тези общи планове", обясни Иван Симич, секретарят на Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич.
Отиваме сега да видим с какво се занимават участниците в арт ателието. Там ни посреща Драган Раячки, художник от Зайчар:
"Днес трябва да ги обучим да правят сувенири. Това означава, че като гости на Зайчар ще си вземат нашите символи на града и околността. А това са забележителностите, които могат да се видят в града. Зайчар е познат с крепостта "Ромулиана", с чешмите си, с водата си, с нашите фолклорни мотиви и със символите, които могат да се забележат и опознаят по време на тази ваша екскурзия. Учим ги на техника за работа с керамика. С бои, които са специално за керамика и по- точно за витраж, оцветяват чаши за кафе. С помощта на този евтин материал могат да открият способностите си за анимация, а защо не, ако се усъвършенстват, това да бъде тяхна професия, защото сувенирите са много търсени навсякъде."
А сега да надникнем в ателието по танци. Там обучител беше Предраг Жекич:
"Показахме две сръбски хора, широко разпространени - "моравац", това е хоро от Шумадия, централна Сърбия, а другото е типично за нашия край, източна Сърбия - "руменка". Не е трудно да се работи с българската група, лесно се разбираме. Иначе българският ми е лесен език, не е труден за учене и за говорене."
Стигаме и до последното ателие, това по готварство. Там ментор беше представител на пенсионерския клуб в Зайчар - Слободанка Милетич:
"Готвихме постен боб, пълнени чушки и "принцес крофне". Бобът го правим също както и вие в България, постен боб. Чушките са пълнени с картофи, настъргани картофи и варен ориз. Бобът и чушките са постни, защото сме във великденски пости. Тях ги готвим често, защото месото ни омръзва, а трябва да го кадим, за да можем да го ядем. Тези две ястия може да се ползват от хора, които са на диета. Могат да се ядат и без хляб. Постни са и могат да не се притоплят, защото са вкусни и студени. А десертът "принцес крофне" се правят с вода, олио, брашно. В тази смес се добавят 8 яйца. Тестото се пече, а за пълнеж се употребява брашно, мляко, сложихме и две опаковки маргарин."
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
Влошаването на времето промени плановете на местната управа във Враца за провеждане на събитие. Поради очакваните неблагоприятни метеорологични условия Фестивалът "Цветна пролет" ще се проведе в периода от 11 до 20 април, а не както беше предварително обявено между 7 и 11 април, съобщиха организаторите. На 11 април, петък флористи от цялата страна ще..
Шофьорите да преминават прохода "Петрохан" с автомобили подготвени за зимни условия, съветват от Областно пътно управление Монтана. Снежна покривка се е образувала на прохода "Петрохан" тази нощ. Машини почистват и опесъчават пътя. От Областно пътно управление Монтана напомнят на шофьорите, ако преминават през "Петрохан" това да става със зимни гуми...
Голям интерес към състезание по спортен риболов край Монтана. Националният турнир ще се проведе днес на язовир "Долна вода" край село Вирове. 33-ма души са подали заявка за участие в първото за годината състезание по спортен риболов на язовир "Долна вода". Турнирът е отворен и участниците са от цялата страна, съобщи Захарин Савов, председател на..
С рев на мотори и обещанието тази година по пътищата да има по-малко инциденти, мотосезонът във Враца беше открит. Стотици водачи на превозни средства на по 2 колела от града и страната се включиха в откриването на Мотосезон 2025. Водосвет за здраве и благополучие отслужи Негово високопреосвещенство врачанският митрополит Григорий. Кметът Калин..
155 години от основаването на Народно читалище "Цвят" ще бъдат отбелязани във Видин. Началото на първата културно-просветна организация в града е поставено от изявени граждани на големия християнски празник Благовещение, който през 1870 година съвпаднал с Цветница. Основната ѝ задача била да просвещава и ограмотява българското население. "Читалище..
В Белоградчик официално бе открит новият туристическия сезон. Видинският митрополит Пахомий отслужи тържествен водосвет и благословено начинанието. Сред гостите на откриването бе министърът на туризма Мирослав Боршош, който поздрави жителите на града. "Туризмът е много важна част от живота ви, от хляба ви, от това, което правите. Затова днес съм..
Млади художнички ще разкрасят обществени пространства във видинското село Каленик. Яна Иванова и Таня Тодорова ще създадат своите творби на автобусната спирка, която се намира до църквата, и на селската чешма, а след това и на други места. Темите са красотата на природата и български бит, обясни секретарят на местното читалище Габриела Георгиева...