Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори международен етно фестивал "Традиции и занаяти"

Снимка: Радио ВИДИН

Днес ще ви заведа до съседния на Видин сръбски град Зайчар, където се състоя вторият Международен фестивал за хора с увреждания "Традиции и занаяти". На гости на сръбските си колеги бяха специалистите и клиентите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин.

Главен организатор на фестивала "Традиции и занаяти" този път беше Червеният кръст в сръбския град. Съорганизатор беше Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич. Участници в етно фестивалът взеха също пенсионерският клуб в Зайчар и Културно дружество "Никола Пашич", както и представители на други сдружения, спортни клубове и училища. 


"Тук днес ще се работи върху това да създадем едни нови условия, ще имаме работна среща между представителите на бизнеса и институциите и ще съставим една програма за следващия период на нашето сътрудничество. Също така това е едно международно събитие. Тук са от Центъра за социална рехабилитация и интеграция от Видин. Това е само една част от сътрудничеството, което имаме с тях. Освен тези културно- образователни дейности в ателиетата правим и спортни срещи и състезания, а планираме до края на годината и други общи инициативи, които се надявам да станат традиционни", каза по повод събитието главният организатор, председателят на Червеният кръст в Зайчар- Владан Маркович.


"Това е една съвместна инициатива на няколко сдружения, където главният организатор е Червеният кръст- Зайчар. Освен това, нещото, което различава тази среща и е най- значимо за нея, е сътрудничеството с Центъра за социална рехабилитация и интеграция от България. Ние през месец ноември бяхме техни гости. Работихме в три ателиета - кулинарно, танцово и по приложни изкуства. Сега повтаряме това тук. Освен вече споменатите организации днес тук има и представители на пенсионерския клуб в Зайчар и културно дружество "Никола Пашич". Присъстват представители и членове на всички сдружения от Зайчар, като сдружението на болните от синдрома на Даун, организацията на хора с ампутирани крайници, дружеството на слепите. Надяваме се това да е началото на едно добро сътрудничество, разбира се заради близостта на нашите два града нашата главна цел е да имаме и по- големи общи проекти. Евентуално да кандидатстваме по някоя от програмите на Европейският съюз. Събитието днес е едно начало на тези общи планове", обясни Иван Симич, секретарят на Сдружението на болните от церебрална парализа и детски паралич. 


Отиваме сега да видим с какво се занимават участниците в арт ателието. Там ни посреща Драган Раячки, художник от Зайчар:

"Днес трябва да ги обучим да правят сувенири. Това означава, че като гости на Зайчар ще си вземат нашите символи на града и околността. А това са забележителностите, които могат да се видят в града. Зайчар е познат с крепостта "Ромулиана", с чешмите си, с водата си, с нашите фолклорни мотиви и със символите, които могат да се забележат и опознаят по време на тази ваша екскурзия. Учим ги на техника за работа с керамика. С бои, които са специално за керамика и по- точно за витраж, оцветяват чаши за кафе. С помощта на този евтин материал могат да открият способностите си за анимация, а защо не, ако се усъвършенстват, това да бъде тяхна професия, защото сувенирите са много търсени навсякъде."


А сега да надникнем в ателието по танци. Там обучител беше Предраг Жекич:


"Показахме две сръбски хора, широко разпространени - "моравац", това е хоро от Шумадия, централна Сърбия, а другото е типично за нашия край, източна Сърбия - "руменка". Не е трудно да се работи с българската група, лесно се разбираме. Иначе българският ми е лесен език, не е труден за учене и за говорене."


Стигаме и до последното ателие, това по готварство. Там ментор беше представител на пенсионерския клуб в Зайчар - Слободанка Милетич:


"Готвихме постен боб, пълнени чушки и "принцес крофне". Бобът го правим също както и вие в България, постен боб. Чушките са пълнени с картофи, настъргани картофи и варен ориз. Бобът и чушките са постни, защото сме във великденски пости. Тях ги готвим често, защото месото ни омръзва, а трябва да го кадим, за да можем да го ядем. Тези две ястия може да се ползват от хора, които са на диета. Могат да се ядат и без хляб. Постни са и могат да не се притоплят, защото са вкусни и студени. А десертът "принцес крофне" се правят с вода, олио, брашно. В тази смес се добавят 8 яйца. Тестото се пече, а за пълнеж се употребява брашно, мляко, сложихме и две опаковки маргарин."

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 9 януари 2025 година

ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото село Рабиша въведе  физически упражнения  за учениците сутрин. От няколко дни децата от училището се строяват в двора и започват деня си с раздвижване.  Сутрешната гимнастика е точно в 7:00 ч. Тя продължава един час, като участието в нея не е задължително, а е по желание.  Видински училища..

публикувано на 09.01.25 в 18:00

Катастрофа затвори път Е-79 край Монтана

Челен удар между два тира затвори международен път Е-79 край Монтана . Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци. За Видин пътуващите от Монтана да използват пътя през село Студено буче. Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана,..

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Зъболекарски кабинет отвори врати в училището в Димово

Стоматологичен кабинет бе открит в Средно училище "Св. св. Кирил и Методи" в град Димово . В него ще работи и ще се грижи за денталното здраве на учениците д-р Олга Папушева . По думите ѝ от днес училището става първото в Западна България с действащ зъболекарски кабинет.  "Кабинетът е съвременен, в него могат да се осъществяват всички необходими..

публикувано на 09.01.25 в 16:15

Представители на посолството на Германия се срещнаха с ученици от Монтана

Среща на представители на посолството на Федерална република Германия и ученици от Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в Монтана се проведе днес. Повече за нея разказа директорът на училището Мария Бончева :  "Тези, които вече се явиха и издържаха изпита тази година за немска езикова диплома, с тези които се явиха..

публикувано на 09.01.25 в 15:50

Млади математици от Мездра получиха награди от състезание

Днес в СУ „Иван Вазов“ – Мездра се проведе церемонията по награждаването на участниците в „Коледно математическо състезание“ , организирано от Съюза на математиците в България, секция Враца. Състезанието се състоя на 14 декември 2024 г. На церемония в училището днес бяха наградени със з латни медали Рая Илианова Попова от 5.б клас, Кристина..

публикувано на 09.01.25 в 14:30
Снимката е илюстративна

Находки от Видинско ще участват в Националната археологическа изложба

Артефакти, открити при археологическите проучвания в  област Видин  през миналата година, ще бъдат изложени в 18-ата  Национална археологическа изложба „Българска археология“ . Тя ще бъде открита на 14 февруари в Националния археологически институт с музей, съобщи ръководителят на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин  Ваня..

публикувано на 09.01.25 в 14:21

Пътната полиция в Монтана отчита над 500 случая на висока скорост за седмица

Общо 521 водачи, карали с превишена скорост са заснети за седмица по пътищата в област Монтана . Няма установен с алкохол и наркотици, отчитат от „Пътна полиция“. Шофьорите продължават да карат с превишена скорост по пътищата в област Монтана. По време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 година, с камерите катаджиите са заснели 521..

публикувано на 09.01.25 в 12:08