Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Случва ли се промяната в Бяла Слатина

Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" се отправяме към врачанската община Бяла Слатина. Градът се намира на около 50 км. североизточно от Враца и е един от малкото градове, строени планово - с прави и дълги улици. Покрай града от север-североизток минава река Скът. Това е информацията, която може да намерите за града в интернет. Там обаче не пише за безработицата и безпътицата пред младите хора. Попитахме жителите на Бяла Слатина как живеят, какво ги тревожи и дали одобряват работата на кмета си.

"Ежедневието ни, безработицата и безпаричието - това ни тревожи. Малко е труден животът тук, младите хора трудно успяват да намерят работа. Към кмета забележки нямаме, прави всичко според възможностите си. Градът ни е хубав. Центърът е подреден... Ние сме на гости тук, вижда ни се обезлюден градът", споделиха анкетираните хора.

СнимкаКмет на Бяла Слатина втори мандат е Иво Цветков. Според него, това, че хората му гласуват втори път доверие означава, че виждат промяната, която той обещал в първия мандат. Завършен на 100 % е проектът за водния цикъл на града, изграден е над 10 км. водопровод и канализация, както и пречиствателна станция. Преодолени са и последствията от наводнението през 2014 година. Имат санирани 6 жилищни блока по националната програма за енергийна ефективност, което е почти половината от допустимите за саниране сгради в малкия град.

"Видяха хората промяна, направихме няколко инфраструктурни проекта, които обаче са подземни и нямаше видимост за тях - водния цикъл на града и на 4 села, завършихме проекта през 2014 година. Това са основите за един съвременен град и една съвременна община. Подкрепата, която получих от хората ме задължава все повече да работя и да отговарям на техните изисквания", обяснява Иво Цветков.

СнимкаБюджетът на Община Бяла Слатина за настоящата година е 16 млн. лв. По-голямата част от средствата ще отидат за покриване на разходите на училищата, Дома за стари хора, Центровете от семеен тип. Не достигат пари за ремонти, които кметът има желание да направи, но ще се търсят допълнителни начини за финансиране по проекти и национално дофинансиране.  

Работата на кмета Иво Цветков се подпомага от Обществен съвет, създаден преди години по негово предложение. Събират се няколко пъти в годината като предлагат идеи за нови проекти за общината.

Болницата в Бяла Слатина има 7 отделения и 100 легла за болни. Сградата е ремонтирана по проекти на "Красива България", две от отделенията - рентгеновото и детското също са реновирани, разказва още кметът на Бяла Слатина.

СнимкаГрадът има характерни паметници. Освен тези на революционера Христо Ботев, на Ботевия четник Кольо Радев-Черкеза, на поета революционер Николай Хрелков, на антифашиста Благой Монов, и много други, хората се хвалят и с "Перката" - паметник на загиналите по време на Втората световна война съветски летци. Намира се на едно от възвишенията североизточно от града в "Лесопарка". До паметника във вид на част от самолетно витло, се стига по извити бетонни стъпала от местността "Езерото". Освен това, в града имат и бюст-паметник на известната в миналото партийна деятелка Цола Драгойчева на централния градски площад.
 
На финала на разговора с кмета на Бяла Слатина го попитахме коя служба е по-трудна - да управляваш града или бившата му работа на  пожарникар:

"Всяко решение на кмета е свързано с много човешки съдби, но пожарната ми е дала чувство на отговорност и ангажираност, на състрадание. Смятам, че умело ги прилагам в кметските си взаимоотношения с хората", каза още кметът на града.

Цялото интервю и анкетата с хората от Бяла Слатина чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56