Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторството на терзиите в Гайтанци дало името на селото

Там се стягат за събор

7
Снимка: Радио Видин
Видинското село Гайтанци се намира на около 25 км от общинския център. Миналото лято е ремонтиран пътят до малкото населено място, което беше основното искане на местните хора. Сега жителите имат нова молба към кметския наместник и към общинския кмет на Видин, от когото зависи финансирането- да се отпуснат средства за запълване на дупките до гробищния парк. Според хората отсечката, по която има огромни дупки и кал до колене в дъждовния сезон, е дълга около 150 метра. Те искат дупките да се запълнят с чакъл, за да е проходимо, когато навестяват починалите си близки. Оплакват се и от мобилните оператори, защото обхватът на телефоните се губи постоянно.

"150 метра от асфалта до гробището, не можеш да минеш, разбито, кално, зимно време не можеш да отидеш на гробища. Това ни е основният проблем. Ние сме малко останали тук- през три къщи по един-двама... Кажи на кмета: бабите и дядовците искат пътят да се оправи...", настояха хората.

СнимкаВенелин Рангелов е кметският наместник на Гайтанци от 2015 година. Освен с ремонт на пътя миналата година, се хвали и с новата площадка с беседка и пейки, направена по програмата за местни инициативи. Новият им проект за това лято ще бъде автоспирка, за което ще им отпуснат 2000 лв. А за пътя до гробището кметският наместник казва:

"Подал съм сигнал до Общината. Идва комисия, която изследва сградата на кметството и пътищата. Обещаха запълване на дупките, но само в селото. Показах им и пътя до гробището и те си отбелязаха да дойдат и да го баластрират и да го утъпкат. Сега ще чакаме да дойдат като има нареждане отгоре..."

Изоставеният салон в село ГайтанциЧиталището и салонът на село Гайтанци са в историята. Книгите по прашните рафтове още чакат читателите си. Затворен в очакване на по-добри дни, които никога няма да дойдат, е и салонът. Сцената и редовете столове чакат публиката си... Самотни са и катерушките, чакащи внуците да дойдат, описа картината кметският наместник.

Работещ два дни в седмицата е импровизираният лекарски кабинет, където д-р Конов приема пациентите си. Обичайно той изпълнява и поръчки с рецептурните книжки за лекарства. 

Лекарският кабинет в село ГайтанциКато добра придобивка за местните хора е промяната в транспортната схема на частния превозвач, който обслужва селото, каза Венелин Рангелов. На среща с превозвачите, той е издействал автобусчето да идва в неделя вечер, за да прибира пътниците, които на другия ден са на работа в града. Пенсионерите от селото пък могат да пестят с новите карти за пътуване, които им струват само 5 лева на месец, без ограничение на курсовете.

Името на Гайтанци идва от някогашните занаятчии- шивачи, които се заселили постепенно там. Правели гайтани за дрехи, като били известни с майсторството си в цялата околия. Историята на селището е описана в две книги на местни автори- "Живи въглени" на Камен Нинов и "През този живот" на Богдана Петкова.

"По онова време в Гайтанци е нямало железар, затова повикали дядо Пуно от с. Орешец. Също не са имали майстор-шивач, навремето ги наричали терзии. Затова повикали дядо Велко, пак от Орешец. Същият човек изработвал гайтани, с които украсявали белите дрехи. От околните села идвали тук да купуват гайтани. Така останало името на селото- Гайтанци", пише в книгата на Камен Нинов.

Празникът на село Гайтанци е обичайно на 1 май. Заради това, че датата се пада през седмицата, съборът ще бъде в събота, на 29 април. Музика ще свири на площада, каза още кметът Венелин Рангелов.

Още разкази от село Гайтанци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45