Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог в училище: Децата идват с агресията си

Снимка: архив

Според международно изследване страната ни е на второ място сред 54 държави по физически тормоз на учениците. Новият доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие откроява тревожна тенденция сред 15-годишните ученици у нас. Всички показатели за тормоза в училище в страната ни са по-високи от средните, сред 54-те държави, включили се в изследването. "Фрапиращ случай на агресия в училище. Маскирани четвъртокласници бият своя съученичка. И жертва, и агресори са четвъртокласници, а мястото на действието - ямболското училище "Христо Смирненски" - това е само едно от заглавията от последните дни, които четем във вестниците и електронните медии. 

У нас 9,1% от учениците казват, че са били бити или блъскани от други ученици поне няколко пъти в месеца. Делът на децата с това оплакване у нас е двойно по-висок от средното. Потърсихме коментар от директора на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин Евлогия Манджукова

"Щастливият човек, който живее в нормална и естетическа среда, не е способен на това. За съжаление, нашето общество е едно от най- нещастните общества. Насилие винаги е имало, има и сега, но не в тази форма. Сега причините за него са много повече" - казва Евлогия Манджукова

Макар и с по-малка разлика, у нас повече деца се оплакват общо от различни видове тормоз и дори, че им се присмиват поне няколко пъти в месеца. Една трета от деветокласниците се чувстват аутсайдери в училище. За пръв път изследването, което измерва знанията и уменията на деветокласниците по математика, литература и природни науки, огласява данни за физическото и емоционално състояние на децата. Те са на базата на анкети за удовлетвореността от живота, очакванията за бъдещата реализация и техните притеснения. 


Посещението ни в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин продължи с разговор с ученичките Доника Каменова и Емили Емилова


"В нашето училище не сме ставали свидетели на агресия. Имаме охрана и разчитаме на нея. За съжаление, по улиците, обаче, се случват подобни сцени. Нерядко те са на етническа основа, което е грозно и нелицеприятно. Мисля, че има доста по- цивилизовани методи да се реши даден проблем, а не чрез насилие и обиди" - казват ученичките. 

По начин на прекарване на времето си извън училище децата у нас не се различават съществено от своите връстници и даже в някои отношения стоят по-добре. Например 78,3% от 15-годишните спортуват преди или след училище. Как спортът може да укроти агресията- това попитахме Виктор Найденов, дългогодишен преподавател по физическо възпитание и спорт.


"Децата днес нямат мотивация за движение. Има няколко единици и покрай тях се опитвам да увлека и останалите, което е много жалко. Преди имаше много по- активни спортисти. Всичко започва според мен от семейната среда, където се копира моделът на поведение. Ние се стремим всеки ден да им даваме добри примери за разрешаването на определен проблем" - каза Виктор Найденов.


Венцислав Величков се срещна с ученици от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Брегово и техните родители и ги попита има ли сигнали за агресия в тяхното училище. Отговорите чуйте в звуковия файл. Каква е причината за агресията в българските училища- за това говорим с психолога в учебното заведение в Брегово Жана Станкулова


"Моите лични наблюдения показват, че децата идват със самата агресия- и от семейството, има и много хиперактивни деца и когато има такива в един клас, всички останали влизат в един омагьосан кръг. Доста страшно е положението дори при първокласниците, защото те нямат никакъв контрол, когато изпаднат в подобно състояние на агресия" - казва Жана Станкулова


Почти половината ученици у нас - 46,2%, се оплакват, че много се напрягат, когато учат и голяма част от българските ученици се притесняват да не получат ниски оценки. В сравнение с връстниците си в другите страни нашите деветокласници, обаче изпъкват с амбиции, че искат да са от най-добрите ученици в класа си и че искат да могат да изберат най-добрите възможности, като завършат. И на финал - според 84,1% от българчетата помощта на родителите е голяма и те търсят разговор с тях след училище. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00