Новоизбраният вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов не изоставя идеята си за връщане на задължителната казарма, въпреки че предложението не беше прието в програмата за управление на кабинета "Борисов 3". В програмата, която е разписана от ГЕРБ и Обединени патриоти, се говори за доброволна военна служба, но пък Каракачанов ще настоява в програмата да се запише и проучването на опция за връщане на наборната военна служба.
По думите на госта в студиото Димчо Георгиев, председател на местната структура на ВМРО във Видин и бивш военен, "желанието на всички патриоти, не само на ВМРО е за връщането на задължителната военна служба. Непосредствено след Освобождението, опълченците, които представляват българската войска, остават на служба. Навремето, при социализма имаше един такъв лозунг: "Защитата на Отечеството- върховен дълг и въпрос на чест за всеки българин!". Казармата изгражда в мъжа качествата на колективизъм, на ред, които в днешно време отсъстват у младите хора. Ще е трудно със сградния фонд, защото той е разрушен, разграбен. Аз разбирам младите хора, не им се служи, те това го отчитат като загуба на време. Това донякъде е така! "
Идеята за връщане на казармата ВМРО предложи и по време на втория кабинет на ГЕРБ. От Патриотичния фронт изготвиха два законопректа в тази посока, но те бяха отхвърлени от парламента. Военното министерство тогава изготви анализ, според който връщането на задължителната казарма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Всъщност само преди 10 години, България се отказа от наборната армия с решение на Народното събрание.
"По въпроса за наборната служба се провежда един дебат в нашето общество. Обществото ни е разделено, не че по много други въпроси е обединено. По-възрастните, които са служили и са разбрали какво е направила службата за тях, са за връщането на наборната служба. По-младите, които не са служили- са против. От коментарите им в интернет се разбира, че за наборната служба знаят само негативни неща и то в преувеличена степен. Право да ви кажа, че най-интересното е, че някои наши политици са изпаднали в това положение и приписват какво ли не на наборната служба. Много съм впечатлен от факта, че младите жени, за разлика от младежите оценяват наборната служба в повечето случаи като школа за възмъжаване и я смятат необходима за Отечеството. Смятам, че наборната служба рано или късно ще бъде правилно оценена и възвърната. Може би не точно такава, каквато я знам аз. Това не значи, че с наборната служба се решават всички въпроси на военната сигурност на държавата. Без увеличаването на военния бюджет, без необходимата мотивация на военнослужещите, нещата трудно ще се оправят. Необходими са разходи, които са неприятни за всяко правителство.", заяви ген. Цветан Тотомиров, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия.
В книгата си "Само ТИ, войнико неизвестни" ген. Тотомиров пише: "Когато през 1997 г. сдадох длъжността началник на ГЩ, Българската армия, без МО, разполагаше със следния личен състав: офицери 17 750, сержaнти - 26 145, войници - 44 985 и волнонаемни, те. цивилни, служители - 22 312. Или общо - 111 985. Днес армията ни е повече от четири пъти по-малка."
Безполезна и безсмислена идея ли е връщането към наборната армия, чуйте в звуковия файл.
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..
Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..
Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..
На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...