Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да научим децата да плуват, но... има ли къде

4
Снимка: Радио ВИДИН

През 2005 година България е била на първо място в Европа по процент на удавени деца. През миналата година удавените са 133-ма, 14 от които са деца. По тази причина председателят на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров призова правителството да възстанови плуването като задължителна дисциплина в училище:

"Не може в Германия 90% от населението да знае да плува, а в България този процент да е между 22 и 25. Басейните се закриха, върху тях пораснаха МОЛ-ове, но държавата да намери начин децата да бъдат обучавани по плуване."

Статистиката показва, че през последните 20 години от удавяне в България са загинали 618 деца. Венцислав Величков попита ученици от Видин умеят ли да плуват и кой ги учи:

Снимка"Мога да плувам, баща ми ме научи... Научих се за едно лято във Варна... Не, не мога да плувам... Веднъж щях да се удавя... Мога да плувам само с пояс..."

Слушатели на Радио ВИДИН писаха и на страницата ни във Фейсбук: 

"БЧК, в училищата няма нормални тоалетни, та басейни ли? И кой ще ги построи? С чии пари? А като предложение е хубаво!.. Трябва да е задължително, особено за градовете до голяма река или море, аз израснах на Дунава, но не мога да плувам... Като идея е добре, но къде ще плуват тези деца, като нито едно училище няма плувен басейн... Всяко дете би трябвало да изкара такъв курс... Подкрепям с две ръце... Плуването не е като да се ровиш в таблета... Трябва да е задължително..."

Проверихме и дали в Северозапада има условия за практикуване на плувни спортове и има ли квалифицирани специалисти за тази дейност.

СнимкаВ Мездра организират и тази година инициативата "Плувно лято". Тя е за ученици от 1 до 8 клас, които имат възможност да преминат 10-дневен курс по плуване, ръководен от квалифициран инструктор. 


"Обученията са разделени на смени, като първата започва от 26 юни, а последната завършва на 1 септември", обясни Анета Петкова от Центъра за подкрепа на личностното развитие в Мездра.

Снимка


Враца е един от малкото градове в България, в които има и открит, и закрит басейн. Като към тях добавим и детския басейн, който дава възможност на невръстни хлапета да получат първите уроци по плуване, става ясно защо т. нар. "водни спортове" в града под Околчица имат толкова успехи.

Затова въпросът дали да се изучава плуване в училище не стои на дневен ред във Враца- той е решен много отдавна и то в положителна посока.

Във Видин обаче не е така. Дори клубовете, развиващи спортове на вода, изпитват огромни трудности да научат своите нови възпитаници да плуват- задължително условие в кану-каяка. Иван Стефанов е един от най-добрите български треньори по гребане, бивш наставник на националните отбори. Помага в подготовката на видинските гребци в клуб "Ванто". Възмутен е от липсата на закрит басейн в града, край който преминава голямата река Дунав. Обясни, че през студените месеци състезателите от Видин са принудени да пътуват 150 километра до Козлодуй и обратно, за да плуват в най-близкия закрит басейн.


"Проблемът е, че около 80% от децата във Видин не знаят да плуват. Престъпление е, че онази развалина до стадиона, която трябваше да бъде закрит плувен басейн, е занемарена. Мисля, че с малко средства може да се довърши сградата, за да има къде децата да се обучават да плуват. Според мен главната задача на кмета, който и да е той, е това да стане. Задължително е за всяка една Община по поречието на Дунав да подсигури поне един плувен басейн", призова Иван Стефанов.

СнимкаЗакритият плувен басейн до стадиона във Видин вече десетилетия стои недостроен. Строежът започва през 80-те години на 20 век, но промените през 1989 година завариха сградата недовършена, каквато е и до днес. Земята, върху която се намира строежът, е частна общинска собственост от 2006 година, а строително разрешение е издадено още през 1979 година на тогавашното Държавно предприятие "Водно стопанство". В момента обектът е държавна собственост и се стопанисва от Министерството на земеделието. Преди време от Община Видин обявиха, че водят преписка с Министерството за предоставяне на недовършения строеж с намерението там все пак да се изгради спортен комплекс. Отправихме официално запитване до пресцентъра на Министерството на земеделието и храните какви са намеренията за бъдещето на този обект и ще бъдат ли предприети действия от страна на ведомството като собственик на обекта за цялостно завършване на сградата и за обезопасяването ѝ. От Министерството ни увериха, че в рамките на утрешния ден (петък, 16 юни) ще получим отговор на поставените въпроси, които, разбира се, ще научат и слушателите на Радио ВИДИН.

СнимкаИ един положителен пример: От четири години преподавателката по физическо възпитание и спорт в Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" Анелия Димитрова организира, въпреки всички трудности и липсата на подходящи условия, курсове по плуване в басейна на местен хотел.

"Напълно подкрепям призива на БЧК, че трябва да се въведе плуването като учебен час към програмата. Ако се построи закрит басейн, макар и с по-малки размери, ще бъде много много полезно за града. С плуването, освен всичко друго, се развиват всички качества, всички двигателни умения на детето, всички части на тялото се задвижват. Колкото по-рано започне обучението по плуване, толкова по-бързо детето ще се научи. Ползите от плуването са много, особено заради застоялия начин на живот на днешните деца. Голяма част от тях са с гръбначни изкривявания. Това може да се преодолее с плуване. Ако започне всяко едно дете от малко да се занимава с плуване, няма да има толкова много удавяния. Много деца във Видин искат да се занимават с плуване, страшно е натоварено, винаги е запълнено, въпреки че басейнът, с който разполагаме, е малък", обясни Анелия Димитрова.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23