Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безстопанствени коне тормозят хората във Върбово

7
Снимка: Радио Видин
Село Върбово се намира в община Чупрене. Разположено е на 12 км от град Белоградчик, в полите на Предбалкана на Западна Стара планина. Статистическите данни показват възхода и падението на селото през годините- от над 1200 души през 1934 година до едва 60-ина днес, постоянно живеещи. Хората се занимават с градинарство, харесват родното си село, и не биха го напуснали никога. Даже живеещите постоянно на друго място не пропускат да прекарат летния сезон в прохладата му. Като най-сериозен проблем жителите посочиха набезите на конете от ромската махала, които изпотъпкват ливадите им. Проблемът с животните, които скитат без надзор е отдавна. 


"Цяла нощ ходим, в 4-5 часа сутринта, да гоним конете от ливадите, пазим си тревата за животните, кози и овце имаме. С тези от махалата, 3 къщи са, имат коне. Постоянно са в нашите люцерни, гоним ги, чак пред къщата на кмета ги закарам... Там, където кон е минал, животните не ядат сеното, няма кой да ни помогне. Иначе други проблеми или кражби нямаме, обикалят ни кварталните...", оплакаха се хората от селото. 


СнимкаКметски наместник на Върбово трети мандат е Еленко Антов. Казва, че знае за проблема с конете, които съсипват ливадите. В ромската махала живеят 18 души, конете са тяхна собственост, за която обаче не се грижат. Оставени на свобода, те живеят като диви и стъпкват всичко по пътя си. Проблем през лятото са и пожарите, за които бди постоянно. 


"В 36 къщи има живот, в 36 къщи се пали печка зимата, 57 души живеят. 18 са ни жителите от ромската общност, но при тях има постоянна миграция. Прави са хората да се оплакват от конете им, с тях не може да се оправиш. Отглеждат си конете, без да ги връзват изобщо. Оставени са като диви коне, като в прериите. Колкото и да им говориш, както и да се разправяш с него, клати глава, обещава и пак си прави каквото си иска. Имаха доскоро и прасета, но ги махнаха. Няма спасение, неразбрани, без каруца и кон не могат, и без куче след каруцата. Не можем да си позволим да обособим двор, където да ги затваряме, нямаме средства",
обясни Еленко Антов. 


Във Върбово е оживено до 11 часа преди обяд, когато се събират на раздумка пред магазина. След това всички се прибират и настава тишина. За разлика от забързания ритъм на деня преди 30-ина години, когато имали млади семейства. Те пътували до Белоградчик и Чупрене на работа, имали ТКЗС, Горско стопанство, а хората били десет пъти повече от сега. Имали и училище, открито било през 1937 година. В някогашното Върбово имало толкова много деца, че класните стаи в училището не стигали, ползвали и салона за преподаване. Учениците моделирали буквите от българската азбука с пластилин. Била развита и театралната дейност. За младините си разказват роденият във Върбово Сашо Попов и кметът на селото Еленко Антов.


"Привечер младите се събираха на един мост тук и си правеха разходки. Приберат се от работа, донесат вода, измият се и тръгват на разходка. В събота и неделя- същото, но вече се срещат пременени. Акордеон свиреше, там се срещаха, там се влюбваха, там започваше всичко"
, спомнят си кметският наместник и Сашо Попов.


Пълния разказ може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45