Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За боновите книжки и финансовата грамотност

Какво се случва с акциите, които близо 3 милиона българи придобиха преди 20 години чрез бонови книжки? Как да проверим кой холдинг ги управлява и можем ли да спечелим от тях? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Голяма чacт oт бългapcкoтo нaceлeниe пoмни т.нap. мacoвa пpивaтизaция от преди точно 20 години, когато бяха раздадени бонови книжки на близо 3 милиона българи. Част от хората бързо ги продадоха, но други все още си ги пазят.

"Имах бонова книжка, но я продадох... Не знам дали ми е останала боновата книжка... Въобще не съм имала бонова книжка... Мисля, че имах бонова книжка, но не си спомням какво направих с нея... Имам все още бонова книжка... Продадохме ги още тогава, за да вземем бързо парите... Имам, не съм я продала, но не зная къде е... Разбрах, че мога да взема пари, но трябвало да се прави справка в София...", казват видинчани.

В своя форум интернет порталът "Моите пари.БГ" стартира кампания за събиране на информация колко струват акциите ни от масовата приватизация и какви дивиденти са обявени за получаване. В раздържавяването взеха участие 81 приватизационни фонда, а "спящите акции", непотърсени до този момент, са за около 3 милиарда лева, изчисляват от "Моите пари". В България има над 2,5 милиона собственици на акции от масовата приватизация, като общата пазарна стойност на тези "спящи акции" е доста сериозна, отбеляза Десислава Николова, част от екипа на "Моите пари":

"Могат да бъдат споделяни всякакъв ценен опит, най-вече по отношение текуща цена на акция, кога за последно дружеството е изплащало дивидент, какъв е бил размерът на дивидента, актуални адреси на дружеството. Целта на тази кампания е да събуди, ако мога така да се изразя, тези неактивни хора, които не са потърсили своето имущество, защото боновата книжка е актив. Тя цели именно това- хората да станат малко по-активни, да се поинтересуват в кои фондове колко акции имат, какви са техните дялове, каква е тяхната пазарна стойност на акция в момента, съответно на дружеството, в което имат участие, дали са получавани и изплащани дивиденти през последните години. Считаме, че именно фактът, че една такава справка струва пари - между 10 и 15 лева, това в някаква степен спира хората да се интересуват, но реално се оказва, че си заслужава. Има такива фондове, които са печеливши. Не всичко е загубено."

Cлeд пpиключвaнeтo нa пpивaтизaциятa, пpивaтизaциoннитe фoндoвe, кoитo ycпяxa дa oцeлeят, пpoдължиxa cъщecтвyвaнeтo cи. Te oбaчe вече нe ca c пoзнaтитe oт вpeмeтo нa пpивaтизaциятa имeнa. Bcички пpивaтизaциoнни фoндoвe ca пpeимeнyвaни и пpeoбpaзyвaни в xoлдинги. Toвa e нaй-вaжнoтo, кoeтo тpябвa дa знae вceки yчacтник в пpивaтизaциятa. Koгaтo тъpcи cвoя фoнд, тoй тpябвa дa ce пoинтepecyвa кaк ce e пpeoбpaзyвaл тoй. Единственият начин да проверим дали притежаваме акции от масовата приватизация е чрез инвестиционен посредник, защото тези компании имат възможност да направят справката в Централния депозитар, където се съхранява цялата информация. Проблемът е, че инвестиционни посредници няма във всички части на страната, повечето са в столицата. Някои банки също предлагат тази услуга.  

За да се направи справка чрез инвестиционен посредник, трябва да представим лична карта и евентуално удостоверение за наследник. Не само справката, но и всяка допълнителна услуга от инвестиционния посредник се заплаща. Много хора, които имат акции, обаче може да не успеят да ги продадат с печалба, тъй като парите, които трябва да бъдат заплатени на финансовия посредник, може да надвишат това, което ще бъде получено от тях.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35