Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Княжева махала събират дарения за параклис

7
Снимка: Радио Видин
Княжева махала е село от северозападната община Брусарци. Разположено е на десния бряг на река Лом. Покрай него минава удобна ж.п. връзка с областния град Монтана. Не е тайна, че почти половината от населението е от малцинството. Това създава грижа на кмета заради това, че са безработни и понякога посягат към имуществото на другите.

Иначе, хората там живеят скромно, обработват земята си и така осигуряват поне част от прехраната си. Оплакват се от безработицата, характерна за целия регион и от непостоянното напрежение по електропреносната мрежа.

"Ние тук сме... програми не отпускат, работа няма. Аз докарах до 60 години, но другите, по-младите какво ще правят?! Селото иначе не е лошо, само да има къде да се работи..."
, казаха жителите на Княжева махала.

СнимкаКмет втори мандат там е Николай Никитов. Добре е запознат с проблемите на населеното място, защото е местен и е сред хората отдавна. Казва, че местните започнали да напускате селото заради липсата на работа, изнесли се по градовете и забравили за имотите си тук. Впоследствие, в тях се заселили семейства от малцинствата. Хубавото е, че има млади хора и деца, които ходят на училище и детска градина в общинския център Брусарци.

"Похвалното е, че в цялата община общественият транспорт е безплатен. Такова решение е взето още преди години от общинския кмет и Общинския съвет. Имаме 25 деца, които ходят на детска градина и на училище в Брусарци, сутрин, следобед, транспорт редовен"
, разказа кметът на Княжева махала Николай Никитов.

СнимкаТой обясни, че проблеми с електропреносната мрежа нямат, защото е подменена скоро. Всички комуникационни връзки са налице, дори и интернет, за което личен принос има кметът. Преди време пък била прекарана кабелната телевизия, за което хората сами си разкопали и положили под земята кабела.

"От съседното село Крива бара до нашата Княжева махала хората на доброволни начала положихме кабела под земята. Така при нас дойде кабелната телевизия. Обадих се и за интернета на доставчика, които отначало ни обясниха, че не могат да ни прекарат интернет. Заканих се: както на доброволни начала съм помогнал да се прекара под земята кабелът, така ще го срежем. Та ни обърнаха внимание и сега си имаме модерната придобивка на века- интернета."

Първоначално село Княжева махала било във владение на Ибрахим ага и се казвало Ибрахимова махала. Впоследствие било населено от някой си арнаутин Ислям и наречено на негово име - Ислям махала. По-късно е преименувано на Княжева махала, но сред местното население до днес е по-известно под името Щъркова махала. А дали името идва от семействата щъркели, които са всяка пролет там, кметът не знае. Но разказва с любов за спасението на невръстните пилета от гнездото на площада, които били паднали при една буря. Кметът собственоръчно го поправил и ги върнал на щастливите родители.

СнимкаИначе, местното ръководство в малкото село полага големи усилия да осъществи една стара мечта- в селото да има параклис, какъвто никога не са имали. Сега се събират дарения, с които да осъществят богоугодното дело.

"Направихме първа копка. Идеята е да се закупи параклис с преносима конструкция, който само да бъде сглобен на основите. Необходими са около 16 000 лева. Трудно се събират обаче, но вече имам вноска от отец Иван от Нови хан, който дари за делото, аз също правя малки вноски всеки месец. Добре е да стане, да има човек къде да запали свещ на празник."

Най-възрастните жители на селото са семейство Йорданка и Живко Александрови, тя- на 91, той-на 92 години. Спомнят си за времето, когато тук кипял живот, жителите били над 500. Имали си училище и читалище, във всеки двор имало животни и животът бил по-спокоен:

"Правехме вечеринки, разхождахме се, събирахме се по 20-30 младежи.Всяка неделя имахме музика. От всяка къща се даваше по една кофа жито или царевица на музикантите. Така им се отплащахме, задето ни веселят. На събора на селото на Гергьовден колихме по няколко агнета, народ много на мегдана...", спомнят си с умиление те.

Още за село Княжева махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45