Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се промени в община Видин две години след местните избори?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
В "Посоките на делника" равносметката я правят Радослав Георгиев, представител на младото активно общество, Малинка Башлийска от Съюза на пенсионерите във Видин и анализаторът Любен Добрев


Преди две години, на 2 ноември 2015 година, ден след балотажа, новоизбраният тогава кмет Огнян Ценков обеща в "Посоките на делника"

"Ред и прозрачност в работата на общинската администрация, въвеждане на електронно управление и инвестиции към видинския край." Както и: 

"Важно е да осигурим модерно образование за младите хора, които да остават в града. Редовно висше образование- филиал или университет, това искат младите, научихме го от анкета с ученици от 11 и 12 клас от видинските училища. Ще работим и в други направления- разкриване на интермодален терминал, по този проект се работи и ще стане факт, има подписано споразумение между Европейската комисия и правителството."
 
Някои от тези обещания вече са факт!


А по думите на Любен Добрев, "последните 15 години, ако не и 20, ако не и малко повече, едва дали има кмет, който да каже, че: "Ето ние вече стигнахме дъното, оттласнали сме се и вървим напред." Това си има своята обосновка и за съжаление ми се струва, че ние все повече и повече затъваме, тъй като възможностите на една общинска администрация зависят от възможностите, с които разполага въпросната администрация. За да се развива една община, тя трябва да има собствени приходи. Собствени приходи се правят с прилична инвестиция, със създаване на бизнес климат, ако щете с някакво публично-частно партньорство, изграждане на общи предприятия, общински фирми... За съжаление, това все още не го виждаме!"


Радослав Георгиев заяви, че "младите хора във Видин се характеризират с това, че ги няма, най-вече. Това е общата картинка, която не е от днес, от вчера или от последните местни избори. Но има и нещо положително, и това е създаването на филиал на Русенския университет. Трябва все пак да кажем, че една птичка пролет не прави и в никакъв случай резултатът от откриването на този филиал няма да се види днес или утре. Ще се види доста по-напред във времето и ако остане само той, то в никакъв случай не би бил достатъчен."


Малинка Башлийска коментира, че "пенсионерите са почти 2/3 от населението на видинската община. През този двегодишен период имаме малък напредък и той се състои в това, че ние подготвихме, а Общинският съвет прие наредба за работа с пенсионерските клубове и с клубовете на инвалидите. В резултат на това поставихме работата на пенсионерските клубове на местно ниво малко по-стройно, но далеч сме от изискванията на възрастните хора за един достоен живот в нашата община. Малко трудно се сработваме по определени въпроси с кметските наместници и с кметовете в малките населени места в общината. Това е, защото в нашата мила родина все още не е подготвен и приет законът за възрастните хора, където точно да се регламентират отношенията на общините към клубовете на пенсионерите като едно място за социализация, едно място за подпомагане и активен живот на хората в пенсионерска възраст."


Ефективно ли функционира администрацията и успява ли да бъде в помощ на граждани и институции?! И какво представлява Видин в мечтите на събеседниците, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45