В Деня на будителите видинчани се затрудняват да кажат кои са будителите в съвремието, а и не усещат духа на празника в града.
"Учителите, както винаги. Те са будители. Всички, които учат... Не знам, не се сещам в момента... Ох, не ги помня вече. Най- младите хора. Най- вече младите хора и ето, за учителите. За тях съм съгласна, защото те учат децата... Учителка съм, но не се чувствам като будител в днешно време. Мисля, че същността и функцията, която трябва да изпълняват учителите, вече не я изпълняват. Просто и обществото няма същото отношение, каквото е имало преди години, и моралът на учениците, и като цяло на всички е променен. И всъщност страшно много административна работа ни се вменява, която не мисля, че има пряко отношение към образованието. Някак си нещата са размити и всъщност не мога да Ви кажа кои са днешните будители. Аз поне за момента съм затруднена да Ви кажа, в днешно време... Ами аз също смятам, че в днешно време едва ли има будители. Този празник за мен отдавна е загубил своето предназначение и няма никаква тържественост. Аз по нищо не мога да разбера днес в нашия град, че изобщо има някакъв празник. Това за повечето хора е един нормален, почивен ден и нищо повече...", казаха в анкетата ни видинчани.
Кметът на Община Враца Калин Каменов поздрави за празника гражданите.
„Днес е празник не само на българските будители, а и на духовността. 1 ноември е ден за размисъл. Размисъл, който трябва да направи всеки един от нас, независимо дали е на 6, 16 или 66 години. Ден, в който всеки трябва да се замисли доколко самият той допринася за това да бъде част от нашата нация, народност и духовност“, отбеляза в словото си градоначалникът.
Възпоменателното тържество уважиха областният управител Малина Николова и заместникът ѝ Мирослав Комитски, заместник кметът Петя Долапчиева, председателят на Общинския съвет в града - Румен Антов, общински съветници, ръководители на просветни и културни институции, учители, ученици и граждани.
В празничната програма участие взеха Духов оркестър на НЧ „Развитие“, Средношколски хор при Средно училище „Отец Паисий“, ученици от Начално училище „Св. Софроний Врачански“.
Водосвет – молебен отслужи Негово Високопреосвещенство митрополит Григорий, след което в знак на признателност към делото на будителите бяха поднесени венци и цветя.
Празникът в Белоградчик започна със слово на Негово Високоблагоговейство свещеноиконом Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка околия, в което той обърна внимание на живота и делото на Паисий Хилендарски, предаде Иванка Петрова. „История славянобългарска” той нарече труд, който разпалва искрата от пепелта на петвековното забвение. Словото си отец Рафаил завърши с препратка към значението на Паисиевата история днес:
„Макар и написана преди повече от 250 години, „История славянобългарска”е много актуална и днес. Свети Паисий говори за родоотстъпничеството на много българи, които са се влачели след чужди обичаи и след чужд език. Живеем във времето на хелуиновци и светивалентиновци, като че ли ние подменяме своите ценности с чужди. Бързаме да запишем децата си на чужд език, ако може още от детската градина. Като че ли нашият език не струва.”
От името на общинската администрация към присъстващите се обърна секретарят на общината Албена Бакалеева:
„С почит и гордост днес празнуваме Деня на народните будители. Да си спомним за оная плеяда достойни българи, които изковаха от словото най – мощното оръжие и превърнаха спомена от славното минало на отечеството в идеал и съдба на цял един народ.”
Тя поздрави всички творци, педагози, книжовници, дейци на културата и изкуствата, самодейци, които сеят семената на духовността и просветата в общината. След това Албена Бакалеева връчи от името на кмета Борис Николов благодарствено писмо на Божидара Илиева за участието ѝ в представлението „Мадам Бътерфлай” по време на летния оперен фестивал в града. От името на клуб „Млад възрожденец” към СУ „Христо Ботев” слово за Деня на народните будители изнесе Тереза Ивайлова от 9 клас. Младите възрожденци посрещаха гостите на тържеството с два постера, на които приканваха пристигащите да запишат по едно име на будител, което бе посрещнато с интерес от млади и възрастни. След словата започна богата културна програма, в която взеха участие децата от школата по народни танци към Детски комплекс, мъжкият камерен хор „Белоградчик” и певческата група „Чаровни години” към читалище „Развитие 1893 г.”, самодейците от пенсионерския клуб „Мадона” „Пей, сърце”, фолклорната формация „Калина” към Младежкия дом и Литературен клуб „Георги Савчев”.
Кметът на Община Мездра Генади Събков посети директорите на учебните заведения в Мездра и им връчи поздравителни адреси по случай 1-ви ноември – Ден на народните будители. Обиколката на Събков започна от ОУ „Христо Ботев“ и продължи към детските градини „Мир“, „Роза“, „Слънчице“ и „Детелина“. Поздравителни адреси получиха всички учебни заведения на територията на Общината.
„Сигурен съм, че голяма част от сегашните ни успехи и това, което изгражда нас като личности, е главно благодарение на учителите, които неуморно и методично са изграждали основите на нашето възпитание. В тази забързана и динамична ера трудно успяваме да оценим всички малки и големи жестове, които те са направили за нас“, заяви Събков.
Велопоходът до румънския град Калафат е вече в ход. Участниците потеглиха в 10:00 ч. от пл. "Бдинци". Събитието е организирано по идея на кмета Цветан Ценков , а поводът е приемането на България и Румъния като пълноправни членове на Шенгенското пространство Маршрутът включва улиците "Баба Вида“, "Михаил Трети Шишман“ и "Момчил Войвода“,..
В мездренското село Ослен Криводол ще отпразнуват големият християнски празник Богоявление в новоизградения храм "Св. Николай Чудотворец". На 6 януари в 9:00 часа, в храма ще бъде отслужена Света литургия и Велик Богоявленски водосвет от енорийския свещеник отец Васил . След празничната служба ще се извърши Богоявленски ритуал..
Жените в област Враца по-често използват интернет от мъжете, това показват данните на статистическото бюро в края на 2024-а година. 72.2 на сто от дамите в региона ползват услугите на глобалната мрежа, а за сравнение този процент при господата е 66.6% . Интересен факт е, че във Врачанско и жените, и мъжете са под средните нива за страната при..
Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари. Светият синод ще номинира на 14 януари епископите , от които ще бъде избран нов видински митрополит. Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите. Влязоха в сила нови..
Светият синод ще номинира на 14 януари епископите, от които ще бъде избран нов видински митрополит . Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите, разясни архимандрит Антим , протосингел на Видинската епархия. "На следващия неделен..
Бал на народната носия организират самодейците към читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница . По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари, информира Ирина Станкова , секретар на културното средище: "Балът се прави при нас повече от 100 години. Само с народни носии от нашия край."..
Момче е първото бебе за 2025 година, родено в Родилното отделение на болницата в Мездра . Детето се е появило на бял свят тази сутрин, 3 януари, след извършено секцио. Бебето все още няма име. То се е родило 2,970 кг. и ръст 47 см. Това е третото дете на 24-годишната майка от мездренското село Моравица. Последното бебе, което се роди в..