Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли ремонтиран покривът на единствената спортна зала във Видин?

Общината мълчи

Снимка: Радио ВИДИН

В спортната зала във Видин ежедневно тренират и се състезават стотици деца- бъдещето на Видин, както обичаме да казваме. При дъждовно време обаче обстановката става сложна- покривът тече, а настилката става хлъзгава и опасна. Проблемът съвсем не е от вчера. За него сме алармирали нееднократно, последно- в началото на тази година.

Тогава от Община Видин официално отговориха, че "се предвижда да се направи ремонт на хидроизолацията. 9 000 лв. за тази цел са заложени в списъка за капиталовите разходи на Община Видин за 2017 г. Освен това ръководството на Общинско предприятие "Спортни имоти" има амбицията през тази година да обнови изцяло подовата настилка в залата." Ремонтът така и не се случи до момента, а междувременно видински спортист пострада тежко заради течащия покрив.

На 1 декември- Световния ден за борба със СПИН, във Видин се състоя 12-ото издание на шоуто Мач на звездите. Чакано с нетърпение събитие, което противопоставя в баскетболна среща най-добрите в този спорт видински ученици. По традиция залата в този ден е препълнена, а тази година Радио ВИДИН излъчи пряко срещата, като десетки хиляди също успяха да видят на живо чрез интернет спортния празник. Празник обаче не се получи. Валеше дъжд, а в такова време покривът на Спортна зала "Фестивална" тече. На терена имаше локви, парцали, хлъзгави участъци, участниците в срещата често падаха, а един от тях- Александър Гергов се контузи наистина тежко- в момента е с шина, гипсиран крак и ще бъде извън терените поне половин година. Други участници в срещата също станаха жертва на хлъзгавия терен, но за щастие се отърваха по-леко.

"Веднага, след като влезе в игра, се контузи. Заради протеклия таван децата са разнесли водата по цялото игрище, синът ми е стъпнал и така са се получили нещата. Гипсиран е, 15 дни няма да ходи на училище, предстоят му други интервенции и т.н. Може би поне 6 месеца няма да може да играе"
, каза майката на пострадалия Александър- Соня Гергова.

"Преди няколко години точно под същия кош още един видински състезател получи тежка контузия", припомни слушател на Радио ВИДИН.

"Имам своя позиция по проблема не само от гледна точка на майка, а и от гледна точка на човек, който е напуснал Видин заради такива проблематики, които ме дразнят. Супер елементарни неща, ненаправени във времето. Според мен тези деца въобще не трябваше да играят и този мач трябваше да бъде стопиран. Ако това не беше приятелски мач, а мач на мъжете или беше мач между деца от различни градове? Ако беше пострадало дете от друг град? Кой щеше да понесе отговорността? Кой ще понесе отговорността сега? За мен най-важното е кой ще понесе моралната отговорност, защото за материалните щети на залата ще се намерят пари. Не всичко е пари в този живот, защото в момента синът ми седи вкъщи, не може да излезе, не може да отиде на училище... За мен това е безумие да пуснеш децата на този терен. Безумие е ръководството на града да седи на първите редове в публиката в такава ситуация без да се преценят рисковете. А ремонтът на покрива струва супер елементарни финансови средства, които под една или друга форма могат да се осигурят. Става въпрос за децата- бъдещето на Видин. Това бъдеще, което заради такива дребни препъникамъчета, не желае да остане във Видин. Колко родители след този мач ще спрат децата си от тренировки? Кой не си е свършил работата, та това нещо години наред да стои като нерешен проблем? Днес пострада моето дете, утре може да е детето на някой друг. Може би това трябваше да се случи на моето дете, за да се замисля наистина какво се случва в този град. Жалко е! Така, както аз няма да си оставя детето в този град, така и много хора като мен ще го напуснат. Това, което бих казала на управляващите е: "Ако не знаете как да си подредите града, гледайте от другите". Това е единственото голямо спортно съоръжение във Видин, което събира децата, за да играят. По-добре децата да са в залата, отколкото по заведенията да пият кафета и да пушат", категорична е Соня Гергова.

Инцидентът във видинската спортна зала беше предизвестен, но и предотвратим, защото покривът на съоръжението се нуждае от ремонт- за да не тече при дъжд. Мокрият под, разбира се, създава реална опасност за трениращите и състезаващите се в залата. Проблем, за който от години непрекъснато се сигнализира от треньори, състезатели, родители, медии... Последният мащабен ремонт на зала "Фестивална" е извършен през вече далечната 2010 година. Тогава сградата бе санирана, а дограмата бе подменена. Управител на "Спортни имоти" бе Вардан Папикян, сега- общински съветник от опозиционната група "Единни за промяна":

"Направих и козметични, и сериозни ремонти и промени почти на всички обекти. Оставих зала "Фестивална" в повече от задоволително състояние, като течове от никъде нямаше. Настоящият управител на "Спортни имоти" е жертва на безхаберие и непрофесионален подход от страна на предишен управител. Отдавна говорим за покрива, в Общинския съвет искахме през топлия сезон да се отремонтира, за да не се стига до настоящото състояние. Винаги сме подкрепяли управителя на "Спортни имоти". Няма разногласие, че това трябва да се направи час по-скоро. Виждате какъв е резултатът. Едва ли е нежелание, но явно администрацията на кмета не вярваше, че ще се стигне до тук."

Ремонт на злополучния покрив ще има, очаква се да започне до дни, увери сегашният управител на "Спортни имоти" Юлиян Иванов:

"Има заложени средства, има одобрен изпълнител, просто времето тези дни не позволяваше да се работи."


Отправихме официално запитване до Община Видин, която е собственик на сградата:

"Предвижда ли се ремонт на хидроизолацията на спортна зала "Фестивална", на каква стойност, кога ще бъде извършен, взимат ли се временни мерки? Защо не е извършен през топлите месеци ремонтът, предвиден в средствата за капиталови разходи за 2017 година?"

От общинската администрация обаче отговориха, че няма да коментират темата...

Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14