Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревожни тенденции при нарушенията на пътя (видео)

Снимка: Радио ВИДИН

Мерките, които взима Пътна полиция, дават положителен резултат. Това отчете по време на работен семинар с журналисти началникът на отдел "Пътна полиция" в Главната дирекция "Национална полиция" комисар Бойко Рановски. Той представи данни за пътнотранспортните произшествия от първите 10 месеца на тази и миналата година. През ноември станаха необичайно много тежки катастрофи, а 70 души загинаха по българските пътища, подчерта комисар Рановски:

"От януари до ноември са станали 6422 тежки пътни инцидента- за сравнение, за същия период на миналата година те са били 518 повече. Загиналите за тази година до края на октомври са 622, с 42 по-малко от тези през 2016 г., а ранените - 8082 или с 667 по-малко за същия период от 2016 г. По отношение на контролната дейност през първите 10 месеца на тази година са издадени 306 911 фиша, 322 324 електронни фиша и 192 258 акта, а през миналата-  с 50 259 фиша повече, с 35 397 електронни фиша повече  и с 22 745 актове повече. България е на първо място в Европа по брой загинали в катастрофи на 1 млн. жители- ."

Инспектор Илия Георгиев съобщи, че във всички областни структури вече има патрулки, оборудвани с камери, които могат да заснемат нарушения и през нощта. Той представи най-новите технически средства, с които работят пътните полицаи.

Като тревожна тенденция комисар Рановски определи растящия брой на заловените шофьори, управлявали моторни превозни средства след употреба на наркотици. За периода те са общо 2 559. Все повече проби за потвърждение се изпращат и в специализираната лаборатория на Военно-медицинска академия, обясни съдебният токсиколог доц. Васил Атанасов:

Снимка"Тази година изпратените при нас проби са двойно повече в сравнение с миналата. Това е категорична тенденция, за която не мога да кажа дали се дължи на засилен контрол или на зловещо състояние на употребата на наркотични вещества сред шофьорите. От 2015 година имаме изключително широко разпространена употреба на амфетамин и метамфетамин. Това липсваше през 2013 година, а в момента се нарежда на второ място след употребата на марихуана. Втори важен момент е запазването на голяма група комбинирана употреба на наркотични вещества. В повечето случаи в кръвните проби на водачите, които са изпратени за експертиза при нас, показват наличие на повече от едно наркотично вещество- обикновено марихуана и амфетамин или марихуана с кокаин. Тенденцията за комбинирана употреба на наркотични вещества нараства. Другата тенденция е, че в последните години хероинът почти изчезна като уличен наркотик заради метадоновите програми. Много голям проблем за страната ни в момента са ненаркотичните психоактивни вещества, които оказват влияние върху психиката на човека, върху способността му да управлява автомобил. Това са най-често лекарства, на листовките на които пише "да не се шофира след употребата им". Такива например са лекарствата против алергии. Те имат успокояващ ефект и тяхната употреба от шофьори е безумно опасна."

През последните месеци заради засиления трафик на тежкотоварни автомобили от и за Дунав мост 2 зачестиха и катастрофите по главния път Е-79 на територията на областите Видин, Враца и Монтана.

Снимка"Явно е, че решението е разширяване и изграждане на магистрален участък, а дотогава просто трябва да се впишем в потока и да не се нервираме. Спокойно да караме, да не бързаме, да се пазим, да спазваме дистанция, защото тежкотоварният трафик е доста опасен, сблъсъкът е фатален за леките автомобили. Дистанция, по-ниска скорост и да не предприемаме изпреварване на всяка цена. Да не се нервираме, ще пристигнем 20 минути по-късно, но ако направим пет неправилни изпреварвания или на границата на възможното, нещата може да се объркат тотално. Най-важното на всяко пътуване е да стигнем до там, за където сме тръгнали и да превозим хората, които са си поверили живота, безопасно", каза за Радио ВИДИН Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението.

Ако все пак станете свидетел на катастрофа с пострадали, окажете първа помощ, съветва д-р Марчо Марков от болница "Пирогов", лекувал десетки жертви на пътно-транспортни произшествия:

"Има неща, които задължително трябва да направим, за да помогнем на тези хора да живеят. Първото нещо е да се извадят от колата, ако е възможно. Второто- да сме сигурни, че има добро дишане, ако няма- да се търси причината и да се направи опит да се освободят дихателните пътища. Третото нещо- дали има пулс. Четвърто- има ли външно кървене, ако има кървяща рана, трябва да се направи опит за спиране на кървенето. Следващата стъпка е да се установи има ли вътрешно кървене, тогава трябва да се закара до най-близката болница. Но преди да тръгнете да го транспортирате, трябва да се ориентирате тазовият му пръстен има ли нестабилност или не. Дори и да няма, сложете един чаршаф, шал или колан, който да стяга тазовия пръстен. Това може да спаси живота на този човек и да промени съдбата му."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00