Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тревожни тенденции при нарушенията на пътя (видео)

Снимка: Радио ВИДИН

Мерките, които взима Пътна полиция, дават положителен резултат. Това отчете по време на работен семинар с журналисти началникът на отдел "Пътна полиция" в Главната дирекция "Национална полиция" комисар Бойко Рановски. Той представи данни за пътнотранспортните произшествия от първите 10 месеца на тази и миналата година. През ноември станаха необичайно много тежки катастрофи, а 70 души загинаха по българските пътища, подчерта комисар Рановски:

"От януари до ноември са станали 6422 тежки пътни инцидента- за сравнение, за същия период на миналата година те са били 518 повече. Загиналите за тази година до края на октомври са 622, с 42 по-малко от тези през 2016 г., а ранените - 8082 или с 667 по-малко за същия период от 2016 г. По отношение на контролната дейност през първите 10 месеца на тази година са издадени 306 911 фиша, 322 324 електронни фиша и 192 258 акта, а през миналата-  с 50 259 фиша повече, с 35 397 електронни фиша повече  и с 22 745 актове повече. България е на първо място в Европа по брой загинали в катастрофи на 1 млн. жители- ."

Инспектор Илия Георгиев съобщи, че във всички областни структури вече има патрулки, оборудвани с камери, които могат да заснемат нарушения и през нощта. Той представи най-новите технически средства, с които работят пътните полицаи.

Като тревожна тенденция комисар Рановски определи растящия брой на заловените шофьори, управлявали моторни превозни средства след употреба на наркотици. За периода те са общо 2 559. Все повече проби за потвърждение се изпращат и в специализираната лаборатория на Военно-медицинска академия, обясни съдебният токсиколог доц. Васил Атанасов:

Снимка"Тази година изпратените при нас проби са двойно повече в сравнение с миналата. Това е категорична тенденция, за която не мога да кажа дали се дължи на засилен контрол или на зловещо състояние на употребата на наркотични вещества сред шофьорите. От 2015 година имаме изключително широко разпространена употреба на амфетамин и метамфетамин. Това липсваше през 2013 година, а в момента се нарежда на второ място след употребата на марихуана. Втори важен момент е запазването на голяма група комбинирана употреба на наркотични вещества. В повечето случаи в кръвните проби на водачите, които са изпратени за експертиза при нас, показват наличие на повече от едно наркотично вещество- обикновено марихуана и амфетамин или марихуана с кокаин. Тенденцията за комбинирана употреба на наркотични вещества нараства. Другата тенденция е, че в последните години хероинът почти изчезна като уличен наркотик заради метадоновите програми. Много голям проблем за страната ни в момента са ненаркотичните психоактивни вещества, които оказват влияние върху психиката на човека, върху способността му да управлява автомобил. Това са най-често лекарства, на листовките на които пише "да не се шофира след употребата им". Такива например са лекарствата против алергии. Те имат успокояващ ефект и тяхната употреба от шофьори е безумно опасна."

През последните месеци заради засиления трафик на тежкотоварни автомобили от и за Дунав мост 2 зачестиха и катастрофите по главния път Е-79 на територията на областите Видин, Враца и Монтана.

Снимка"Явно е, че решението е разширяване и изграждане на магистрален участък, а дотогава просто трябва да се впишем в потока и да не се нервираме. Спокойно да караме, да не бързаме, да се пазим, да спазваме дистанция, защото тежкотоварният трафик е доста опасен, сблъсъкът е фатален за леките автомобили. Дистанция, по-ниска скорост и да не предприемаме изпреварване на всяка цена. Да не се нервираме, ще пристигнем 20 минути по-късно, но ако направим пет неправилни изпреварвания или на границата на възможното, нещата може да се объркат тотално. Най-важното на всяко пътуване е да стигнем до там, за където сме тръгнали и да превозим хората, които са си поверили живота, безопасно", каза за Радио ВИДИН Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението.

Ако все пак станете свидетел на катастрофа с пострадали, окажете първа помощ, съветва д-р Марчо Марков от болница "Пирогов", лекувал десетки жертви на пътно-транспортни произшествия:

"Има неща, които задължително трябва да направим, за да помогнем на тези хора да живеят. Първото нещо е да се извадят от колата, ако е възможно. Второто- да сме сигурни, че има добро дишане, ако няма- да се търси причината и да се направи опит да се освободят дихателните пътища. Третото нещо- дали има пулс. Четвърто- има ли външно кървене, ако има кървяща рана, трябва да се направи опит за спиране на кървенето. Следващата стъпка е да се установи има ли вътрешно кървене, тогава трябва да се закара до най-близката болница. Но преди да тръгнете да го транспортирате, трябва да се ориентирате тазовият му пръстен има ли нестабилност или не. Дори и да няма, сложете един чаршаф, шал или колан, който да стяга тазовия пръстен. Това може да спаси живота на този човек и да промени съдбата му."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05