Доктор Илия Тонев, директор на болницата „Свети Врач“ в Сандански, която миналата година се обедини с тази в Петрич и стана Югозападна болница, заяви пред „Хоризонт“, че в ръководеното от него лечебно заведение „нещата са малко по-добре финансово“, защото то разчита на подкрепата на големи общини - Сандански и Петрич – и на регионалните структури, финансиращи здравеопазването, но в крайна сметка проблемите, които стоят не само пред общинското здравеопазване, но и пред цялото болнично здравеопазване в България, са едни и същи навсякъде.
Той отбеляза, че в Югозападната болница има подобрения в различни насоки: намаление на административния персонал, обслужващ лечебното заведение, като по този начин са икономисани значителни средства, оптимизиране на работните графици на лекарите в двете структури, така че да могат да се осигуряват специалисти от различните медицински области.
Въпреки това доктор Тонев признава, че проблемите остават, като сред тях подчертава дефицитът на кадри и недоброто финансиране на много от дейностите.
Директорът на болницата изрази солидарност с исканията на Сдружението на общинските болници към държавните институции и към Министерство на здравеопазването:
Ние сме солидарни с исканията и отдавна настояваме както за законодателни промени, така и за промяна в подзаконови нормативни актове, касаещи различни видове изисквания за изпълнение на определени медицински дейности по т. нар. "клинични пътеки", така и за по-добро финансиране на дейности, които се извършват основно в общинските болници. Защото не е тайна, че те са недофинансирани и това води до проблемите, които имаме в момента всички ние като периферни болници.
В заключение лекарят изрази надежда, че към днешния протест на болници ще има „чуваемост“ и по-голяма ангажираност на общественото мнение.
Защото в крайна сметка по проблемите се говори по медиите, на работни срещи на различни нива от дълги години, но за съжаление нещата не се подобряват.
Разговора с директора на Югозападна болница доктор Илия Тонев можете да чуете от звуковия файл.
Това е четвъртото правителство – второто на ГЕРБ и две служебни, с четирима министри, които ние алармираме от първия им ден, откакто са станали министри, че има сериозен проблем в общинското здравеопазване и в здравеопазването като цяло, заяви в..
Лекари от над 20 общински болници в страната проведоха едночасов протест по обед. Те поискаха мерки в подкрепа на общинското здравеопазване В края на 2017-а година проблемите на общинските болници бяха обсъдени на Националния съвет за тристранно..