Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За соларните лампи, "Компирите" и храма в село Киселево

9
Снимка: Радио Видин
Село Киселево се намира в Община Брусарци, област Монтана. Разположено е от двете страни на Киселевската бара сред широката и гъста гора на Киселевското бранище. Край селото има язовир. Екип на Радио Видин посети селцето в късния следобед. Хора на центъра в зимния следобед естествено нямаше, дори единственото кафе и магазин беше затворено. Няколкото бездомни кучета огласяха площада, който ни изненада с модерната си визия. Нови пейки и кошчета и енергоспестяващо осветление със соларни лампи. Срещнахме се с кметицата Галя Иванова, която ни разказа за тихия живот в селото. През зимата постоянните жители са около 90.  

"Финансите и прехраната са ни най-голямата грижа тук, на село, хората няма къде да работят. 15 души са ни младите. Крадеше се преди, докъдето безстопанствена къща имаше, окрадоха ги. Проблем ни е и пътя до селото, огромни дупки. Почти всяка година ги правят ремонтите, но виждате колко траят. Иначе, площад оправен си имаме. Площадното пространство е облагородено по проект на Община Брусарци, заедно със съседните Василовци и Дондуково"

СнимкаКиселево е много старо село. В горите наоколо преди Освобождението са намирали убежище хайдути със своите дружини - хайдут Велко, Точо войвода, Сръндак войвода, Чавдар войвода, Станко войвода, Пуйо войвода, Иван Кулин. През 1890 г. е имало 35 къщи с 250 жители. А версията за името на селото, която кметицата Галя Иванова ни разказа е, че то може би произхожда от киселите ябълки, които растели в селото.

Местната забележителност тук е цяла фамилия. Наричат ги "Компирите". Началото на голямото семейство поставят Цеца Компирицата и мъжът й Илия. Решили да оправят демографския проблем в селото. Двамата са дали живот на 22 наследника, 8 от които са оставени на държавата за осиновяване. Преживяват на социални помощи и приход от почасова работа по селото.

"Те са роми, Цеца е родила 22 деца , няколко са дадени за осиновяване. Нейните деца вече си имат техни семейства и те имат по 5-6-9-10 деца, започват да раждат от ранна възраст. Всяка година по едно... Когато дойдоха в селото преди двадесетина години от Орешец живееха в една къща, после децата и като пораснаха започнаха и те да си купуват имоти. При майка си в къщата сега пак има към 7-8 души. Във всяка махала има от Компирите, да не се затрие селото...", обясни кметицата.   

Посетихме и една от къщите, където живее тарторката на фамилията- майка Цеца. При цялото ни настояване, тя не пожела да излезе и се срещне с екипа ни. Няколко думи разменихме с една от дъщерите - Людмила и внука на Цеца Компирицата. Минути след срещата ни, Людмила беше незабавно повикана да се прибере вътре в къщата и да не разговаря с нас, медиите. Причината за тяхната неприязън беше, че преди време били снимани за едно телевизионно предаване, които ги омаскарили, и казали неверни според тях неща.

"Майка ни не иска да говори... Тук сме няколко останали в къщата. На 30 години съм, не работя никъде сега, и да си търся, няма. От години съм безработна..."
, разказа Людмила.

СнимкаЦърквата "Свето Възнесение" в Киселево е възстановена от основите си. Делото да бъде издигната от останките си е на Архимандрит Нипонт, свещеномонах от Боровишкия манастир. Старият кирпичен храм, построен около 1930-та година бил с разцепени стени, готови да паднат. Било взето решение сградата да се събори и да се издигне отново с пари на дарители.


"Идваха архитект и инженер, разкопахме в основите и се оказа, че храмът ще падне и е безсмислено да се прави възстановяване. Започнахме да строим нов, малко по-малък по размер от оригиналния храм. Ще бъде хубаво, приветливо място и достатъчно голямо за религиозните нужди на селото - дали на празник свещ да се запали, за водосвет, молитва, дори литургия ще може да се отслужи. Средствата са от дарители, те желаят да останат анонимни. Тяхното благодеяние да остане в тайна, за да им се въздаде на небето. Смятам тази година да приключим с довършителните работи. Може би ще се наложи да ни се помогне за закупуването на църковна утвар, за направата на интериора, може да се помисли за беседка отвън", разказа енорийският свещеник на Киселево.
 
Разказите за село Киселево може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03