Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За соларните лампи, "Компирите" и храма в село Киселево

9
Снимка: Радио Видин
Село Киселево се намира в Община Брусарци, област Монтана. Разположено е от двете страни на Киселевската бара сред широката и гъста гора на Киселевското бранище. Край селото има язовир. Екип на Радио Видин посети селцето в късния следобед. Хора на центъра в зимния следобед естествено нямаше, дори единственото кафе и магазин беше затворено. Няколкото бездомни кучета огласяха площада, който ни изненада с модерната си визия. Нови пейки и кошчета и енергоспестяващо осветление със соларни лампи. Срещнахме се с кметицата Галя Иванова, която ни разказа за тихия живот в селото. През зимата постоянните жители са около 90.  

"Финансите и прехраната са ни най-голямата грижа тук, на село, хората няма къде да работят. 15 души са ни младите. Крадеше се преди, докъдето безстопанствена къща имаше, окрадоха ги. Проблем ни е и пътя до селото, огромни дупки. Почти всяка година ги правят ремонтите, но виждате колко траят. Иначе, площад оправен си имаме. Площадното пространство е облагородено по проект на Община Брусарци, заедно със съседните Василовци и Дондуково"

СнимкаКиселево е много старо село. В горите наоколо преди Освобождението са намирали убежище хайдути със своите дружини - хайдут Велко, Точо войвода, Сръндак войвода, Чавдар войвода, Станко войвода, Пуйо войвода, Иван Кулин. През 1890 г. е имало 35 къщи с 250 жители. А версията за името на селото, която кметицата Галя Иванова ни разказа е, че то може би произхожда от киселите ябълки, които растели в селото.

Местната забележителност тук е цяла фамилия. Наричат ги "Компирите". Началото на голямото семейство поставят Цеца Компирицата и мъжът й Илия. Решили да оправят демографския проблем в селото. Двамата са дали живот на 22 наследника, 8 от които са оставени на държавата за осиновяване. Преживяват на социални помощи и приход от почасова работа по селото.

"Те са роми, Цеца е родила 22 деца , няколко са дадени за осиновяване. Нейните деца вече си имат техни семейства и те имат по 5-6-9-10 деца, започват да раждат от ранна възраст. Всяка година по едно... Когато дойдоха в селото преди двадесетина години от Орешец живееха в една къща, после децата и като пораснаха започнаха и те да си купуват имоти. При майка си в къщата сега пак има към 7-8 души. Във всяка махала има от Компирите, да не се затрие селото...", обясни кметицата.   

Посетихме и една от къщите, където живее тарторката на фамилията- майка Цеца. При цялото ни настояване, тя не пожела да излезе и се срещне с екипа ни. Няколко думи разменихме с една от дъщерите - Людмила и внука на Цеца Компирицата. Минути след срещата ни, Людмила беше незабавно повикана да се прибере вътре в къщата и да не разговаря с нас, медиите. Причината за тяхната неприязън беше, че преди време били снимани за едно телевизионно предаване, които ги омаскарили, и казали неверни според тях неща.

"Майка ни не иска да говори... Тук сме няколко останали в къщата. На 30 години съм, не работя никъде сега, и да си търся, няма. От години съм безработна..."
, разказа Людмила.

СнимкаЦърквата "Свето Възнесение" в Киселево е възстановена от основите си. Делото да бъде издигната от останките си е на Архимандрит Нипонт, свещеномонах от Боровишкия манастир. Старият кирпичен храм, построен около 1930-та година бил с разцепени стени, готови да паднат. Било взето решение сградата да се събори и да се издигне отново с пари на дарители.


"Идваха архитект и инженер, разкопахме в основите и се оказа, че храмът ще падне и е безсмислено да се прави възстановяване. Започнахме да строим нов, малко по-малък по размер от оригиналния храм. Ще бъде хубаво, приветливо място и достатъчно голямо за религиозните нужди на селото - дали на празник свещ да се запали, за водосвет, молитва, дори литургия ще може да се отслужи. Средствата са от дарители, те желаят да останат анонимни. Тяхното благодеяние да остане в тайна, за да им се въздаде на небето. Смятам тази година да приключим с довършителните работи. Може би ще се наложи да ни се помогне за закупуването на църковна утвар, за направата на интериора, може да се помисли за беседка отвън", разказа енорийският свещеник на Киселево.
 
Разказите за село Киселево може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10