Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме да сменим лева с евро?!

Снимка: ЕПА/БГНЕС
За да намерим отговора на този въпрос, в "Посоките на делника" потърсихме за коментар Павел Паунов- финансист, Павел Вълчев- икономист, и видинчани. Защото покрай българското председателство на Европейския съюз (ЕС), отново се заговори за намеренията на нашата страна да подаде документи за влизане в "чакалнята на Еврозоната“ - ERM2.

Според финансиста Павел Паунов, "въвеждането на еврото е далечна перспектива. Въпросът не е дали ще преминем към еврото, а кога. По мое мнение в следващите 5 до 7 години няма да можем да преминем към еврото. Позитиви и негативи има, но като погледнем цялата картина, позитивите са повече отколкото негативите. Например, ще започнем най-после да ползваме цени на кредити, които са равни на тези в Европа. Т.е., ние ще имаме един естествен регулатор, който ще бъде ЕЦБ (Европейската централна банка- бел. ред.) и този регулатор ще допринесе за стабилността на българската банкова система с нейните нюанси. За банковата ни система е необходимо да има допълнителна регулация от ЕС. Вредите са краткосрочни като например, да заплатим членския си внос, както във всяка организация, софтуерите да преминат на евро. В дългосрочен план също може да се появи минус - това е от гледна точка на регулацията, може да се разхлаби начинът на кредитиране. В България трябва да си правим консервативното банкиране, което е изключително важно."

Повечето от експертите казват, че приемането на еврото ще освободи значителен паричен ресурс, който през банковата система ще се влее в реалната икономика и ще я стимулира.

По думите на икономиста Павел Вълчев "отказът от българския лев и преминаване към еврото е аналогично към това, ние от православни християни да станем протестанти или католици. И когато говорим за еврото и преминаването към него, въпросът е готови ли сме да се откажем от своя суверенитет. И ако преминем към икономическата част, струва ли си да преминем към еврото! Не си струва, защото в момента България е държава с най-ниската монетизация в целия Европейски съюз. Ползи не виждам, виждам само вреда! Повечето експерти казват, че би било плюс. Би било в плюс това, че лихвите по кредитите у нас ще имат по-ниско ниво. Целта на управниците ни да ни вкарат в еврозоната е високата монетизация, но тази монетизация да е с цел потребление. Българите на Запад, тези, които са натрупали знания, умения, капитал, да дойдат в България, за да инвестират. Т.е., ние трябва да имаме целенасочена 20-30 годишна програма за индустриализация на страната ни. Това е темата, за която трябва да говорим!"   

Попитахме и хората, които не са икономисти или финансисти. Георги Жиков събра мненията сред видинчани. Чуйте ги в звуковия файл. Както и отговорите на въпросите, какво ще се случи с нашите заплати, ако приемем еврото и ще станем ли по-богати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00