Среща за представяне на Индикативните годишни работни програми на Оперативните програми за 2018 г. организира днес екипът на Областен информационен център-Видин (ОИЦ-Видин). Екипът на Центъра презентира предстоящите процедури по всички Оперативни програми до края на 2018 г.
Управителят на ОИЦ-Видин Мариела Савкова представи процедури "Осигуряване на патронажна грижа за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора" и "Социално-икономическа интеграция на уязвими групи", финансирани от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"; както и "Стимулиране на внедряването на иновации в предприятията", "Развитие на иновационни клъстери" и Подобряване на производствения капацитет и развитие на специализирани услуги за МСП и ИКТ", финансирани от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност".
По Оперативна програма "Региони в растеж" бе презентирана и предстоящата процедура "Развитие на туристически атракции", както и бе акцентирано на възможностите, които предлага съфинансираният от Програмата "Фонд за градско развитие".
Към местните власти е насочена процедурата "Изпълнение на демонстрационни/пилотни проекти в областта на управлението на отпадъците" по Оперативна програма "Околна среда"; училища, детски градини, работодатели, неправителствен сектор са потенциални бенефициенти по една или повече от представените шест процедури, финансирани от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж": "Подкрепа на уязвими групи за достъп до висше образование", "Въвеждане на дуална система на обучение (ДОМИНО 2)", "Повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда", "Да работим в България" и "Изграждане на регионални научни центрове".
"Девет процедури, които ние идентифицирахме по 4 от оперативните програми, за които е добре да се има предварителна информация, така че да прецените коя от тях ще бъде във ваш интерес и да започнете подготовка по-рано", обърна се към участвалите в срещата представители на неправителствения сектор, бизнеса, местните власти и експерти от общините Мариела Савкова.
Участниците в събитието бяха запознати от екипа на Центъра и с възможностите за кандидатстване по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм.
"Оказа се, че в Северозападния регион 41 проекта са финансирани по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. През Министерството на културата по същия механизъм е финансирано реновирането на бившия турски склад във Видин. Това показва, че Програмата търси надеждни местни партньорства", допълни Савкова.
Беше подчертано, че този механизъм води до намаляване на социалните и икономически различия в Европа, както и до усилване на връзките с донорските държави. Мариела Савкова посочи двете изключителни предимства на първата покана по Фонда: улеснено кандидатстване, както и облекчени условия за финансиране - банкова гаранция само върху авансовото плащане. Това ще е от особена полза за организации, които имат по-малък проектен опит.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..