Традиционно Великденско хоро за мъртвите ще се играе днес във видинското село Неговановци. Местните разнасят храна за свои починали наскоро близки.
"Това е празник, който събира семейството. А на площада се срещат приятели и роднини, да поиграят и да се видят. В нашия влашки край има традиция на Великден на хорото да се разнася за мъртвите, и затова го наричаме "Хорото на мъртвите", обясни един от организаторите от местното читалище Мариана Димитрова.
Този ритуал е много стар, останал от тракийско време. У нас се е запазил само във Видинско.
"Хората на мегдана започват с бавни мелодии и близки на починали раздават храна- великденски перашки, парче козунак, локумена вафла, бонбони и дребни постни сладки, сложени в найлонова торбичка. Хората даряват още торбичка или потник, калъфка за възглавница, може и чорапи. А хората се хващат на хоро и играят мелодия, която плащат - дават на музикантите пари, закачват на дрехите им банкнота с карфица" Друго особено в ритуала е, че опечаленото семейство идва на хорото със снимка на починалия близък. Носи се и кофа с вино.
"Опечаленото семейство идва на хорото със снимка в рамка на починалия близък. Този който я държи обикаля из хорото, има и друг човек, който с кофа с вино и черпак обикаля и дарява за Бог да прости"
Според обичая, разнасянето за починал се дарява три поредни години.
Когато приключи разнасянето за мъртвите, великденското хоро в Неговановци продължава с по-бързи мелодии.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..