Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от село Вещица: Името ни е любопитно, търсят ни

7
Снимка: Радио Видин
Село Вещица е на десетина километра от общинския център Белоградчик. Средната надморска височина достига 311 м. През селото протича река Салашка (Вещицка), четем за селото. Обградено е от красива природа, но поради икономически причини хората избягали от него още преди години и така населението му намаляло десет пъти. В славните си години в селището живеели 500 души, сега в двете съседни села Вещица и Струин дол няма и 50. Местните хора казват, че животът на село е борба за оцеляване, без магазин и лекар, с очакваните икономии на вода след двойното увеличение на цената.

"Нямаме магазин. За да си купиш нещо имаш няколко варианта- или с автобуса до града, или по фирмата, която ни кара хляба, от Белоградчик, правиш заявка и те ти карат продукти. Трудно е, но не невъзможно. Имаме и от социалния патронаж, които разкарват хляб и храна на нуждаещи се. За лекарствата пак така- минава подвижна аптека вторник", казаха хората.

СнимкаБисерка Ангелова е кметски наместник на двете села Вещица и Струин дол. Разказва, че хората са бедни в този район. Около 40 са постоянните жители на Вещица, в съседното имат 5 обитаеми къщи и десетина души. През пролетта селата малко се оживяват, когато млади пенсионери-граждани пристигат, за да обработват градините си. Повечето къщи обаче, остават затворени през всички сезони, бурените полека превземат сгради и градини. Обитаеми са едва 30 от имотите на Вещица, казва кметицата. Хубавото е, че имат млади хора с малки деца. Надеждата на Бисерка Ангелова, макар и малка е, да останат на село. Четирима ученика пътуват до Белоградчик всеки ден.

"Много малко къщи са обитаеми, максимум 30-35 да са, лятото да стигнат до 60 най-много. Другото всичко е тревясало, бурени, повечето от хората счупиха къщите, за да не плащат данък сгради. Битовата престъпност на този етап леко е понамаляла, но все още не е изчезнала напълно. Още се прави пакост по къщите, извършител неизвестен, малка себестойност, резултат никакъв..."
, обясни кметският наместник.

Село Вещица никога не е имало собствен храм. От 2014 г. има частен проект за изграждане на параклис в центъра на село Вещица в близост до сградата на кметството. Там се намира старинен каменен кръст и проектът е да се изгради до този кръст и параклис. За съжаление обаче, спонсори за идеята няма.

"Има хора с бизнес, никой няма желание, няма родолюбец, а всеки казва, че обича селото си, да дойде и нещо да направи. Всеки знае да критикува, а никой не желае да помага",
възмущава се Бисерка Ангелова.

СнимкаНа бюрото в кметския кабинет стои прашлясал уред, свързан с компютър. Доставен преди две години по общински проект бил модерен апарат за сърдечни кардиограми, заедно с апарат за кръвно налягане и кръвна захар.

"Идеята беше чрез импровизиран дистанционен лекарски пункт да се свързват от кабинета на кмета със съответния личен лекар, с когото да се обсъди здравния статус на пациента. Идеята така и не проработи, идваха само тогава, да се уверят, че техниката е пристигнала и дотук"


Първоначалната идея била чрез Центъра за административно и здравно обслужване на населението жителите на 10 села от община Белоградчик да могат да се консултират с личните си лекари чрез дистанционни прегледи. По Програмата за развитие селските райони бяха осигурени средства за изграждане на информационна система и оборудване. Освен медицинска помощ, информационната система в населените места трябваше да предоставят услуги за бизнеса и да подпомага процесите при управление на кризи. Инвестицията беше за 340 хиляди лева, информираха още през 2015 година от управата в Белоградчик.

СнимкаМаринка Иванова е горда собственичка на единственото магаре в селото. Преди 5 години решили заедно със съпруга й да се установят на село за постоянно. Занимават се със зеленчуковата си градина и малкото си животновъдно стопанство. Макар неспирния труд по двора и полето казва, че предпочита селския живот:

"На село се живее по-добре от града- спокойствието и чистия въздух зареждат човек с енергия. Липсват ни обаче социалните контакти. Тук се оживява само по избори", казва пенсионерката.

Темата с покачването на цената на водата вълнува много хората. Кметицата на Вещица обаче е убедена, че въпреки скромните им доходи, ще пестят и пак ще бъдат редовни платци. Въпросът обаче е- редно ли е в 21 век да се правят икономии на вода и да се връщат към навиците на предците си- да носят вода с кофи от изворните чешми.  
За финал на разказа ни си припомняме легендите и преданията за произхода на името Вещица. По-старите разказват с охота интересните истории за произхода на името Вещица.

"Легенда за турчин, който навремето имал чифлик на това място. Обикаляйки земите си през лятото видял няколко българки които се къпели в местната река. Гледката му харесала, и за оправдае поведението си от забранената за времето си избягал викайки: Вещици, Вещици..."

Освен любопитни легенди за вещици, се оказва, че името произлиза от "вещ", каквито навремето били хората в селото- вещи, знаещи и можещи. Забавни са случките около любопитното име на селото, заради което хората ги търсят, допълни Бисерка Ангелова.

Още за Вещица може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45