Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме да посрещнем очакваните по-високи води на Дунав

Снимка: Полина Тодорова

Междуведомствени комисии извършиха проверки на техническото и експлоатационното състояние на защитните дунавски диги и отводнителни помпени станции към тях. Те са във връзка със заповеди на областните управители в Северозападна България. Целта е да се избегне опасността от очакваните т.нар. "черешови води", които идват при снеготопенето в планините в горното течение на Дунав. Населените места в началото на българския участък на реката още помнят голямото наводнение през 1942, а така също бурните "черешови води" през 70 и 80-те години на миналия век.

Притесненията сега идват от задържалото се през тази пролет по-дълго време високо ниво на Дунав във видинския участък на реката. Във връзка с това бяха проверени дунавските диги в общините Видин и Димово. Прегледани са около 38 километра защитни съоръжения и отводнителните помпени станции към тях, а също и корекционната дига на река Тимок, и вътрешната предпазна дига в землището на Брегово, която създаде проблеми през март. Проверените обекти са в добро състояние, това показват резултатите от проверката, които бяха обобщени в писмо от Областна администрация Видин:

"Със заповед на областния управител на област Видин, в периода 02-04 април 2018 г., междуведомствена комисия извърши проверка на техническото и експлоатационното състояние на защитните дунавски диги и отводнителни помпени станции. В състава на комисията са включени експерти от Областна администрация- Видин, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Видин, Басейнова дирекция „Дунавски район“ - Плевен, Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, Областна дирекция „Земеделие“ - Видин, „Напоителни системи“ - ЕАД клон Видин, и представители на съответните общински администрации. Проверката обхваща почти 38 километра дунавски диги и отводнителните помпени станции към тях, а също и корекционната защитна дига на река Тимок и вътрешна предпазна дига в землището на гр. Брегово, община Брегово, или общо 44 км. защитни диги. От тях  38,5  км. представляват земнонасипни диги, и 5,5 км. са бетонови стени. Всички обследвани хидротехнически съоръжения са включени в списъка на Обектите за предпазване от вредното въздействие на водите.

При извършената проверка е констатирано, че дунавските диги на територията на община Димово и община Видин са в добро състояние. Няма компрометирани участъци по защитните съоръжения. Преобладаващата част от дигите са почистени и затревени. За участъците, в които е констатирано наличие на самозалесила се храстовидна растителност, комисията е дала предписания, със съответните срокове за изпълнението им. Земнонасипните диги се почистват от самозалесила се растителност периодично в зависимост от необходимостта, и съгласно утвърдени графици, от Напоителни системи. Отводнителните помпени станции и пунктовете за отводняване, чиято функция е  отводняване на прилежащите земеделски земи към дигите, са в изправно техническо и експлоатационно състояние. Всички материали от извършената проверка са изпратени до съответните институции и компетентни органи."


Дунавските диги, за които отговарят Напоителни системи клон Мизия, на територията на областите Враца и Монтана, също са в добро състояние, обяви директорът Гриша Босашки. Няма компрометирани участъци по защитните съоръжения, проверяват се и помпените станции. В АЕЦ Козлодуй вече работи и нова помпа, която е 5 пъти по-икономична и няколко пъти по-мощна от останалите. Дейностите са част от разпорежданията на областните управи във Видин, Враца и в Монтана.

Подробности по темата, както и целите интервюта с инж. Здравко Младенов- директор на "Напоителни системи", клон Видин и с инж. Гриша Босашки- директор на "Напоителни системи", клон "Мизия", можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00