Наскоро отбелязахме Международния ден за опазване на паметниците на културата - 18 април. Намерихме повод в датата, за да ви разкажем за обекта, който съвсем наскоро получи такъв статут - бившата дизелова електроцентрала във Видин, и да попитаме кой ще се погрижи за нейното стопанисване и опазване вече като културна ценност.
На 20 април в "Държавен вестник" излезе заповедта на министъра на културата от 23.10.2017 година, с която той декларира обекта с предварителна класификация на единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност и с предварителна категория "местно значение". Заповедта включва и предписания за опазването на сградата. Сред тях са: консервация и реставрация на обекта; адаптация за подходяща функция; съхраняване на място и експониране на съществуващите елементи от технологичното оборудване; осигуряване на обществен достъп; да се довърши проучването по отношение на технологията, техническите елементи и съоръжения.
До обявяването на зданието за паметник на култура се стигна след подписка на видинчани, инициирана от политика и университетски преподавател проф. Вили Лилков. Попитахме го оттук нататък кой трябва да се погрижи за опазването на дизеловата електроцентрала.
"Обявяването на сградата за културна ценност от местно значение означава, че тя попада под закрилата на Закона за културното наследство. Оттук нататък нейният собственик, а в момента това е Министерството на енергетиката, чрез Електроенергийния системен оператор, в чийто капитал е включена тази сграда, е длъжен да се отнася към нея като към културна ценност. Трябва да се грижи за нейното добро конструктивно състояние, за нейното добро естетическо състояние. Не е тайна, че тази сграда не изглежда добре. Тя е построена преди 90 години, свързана е с историята на електрифицирането на града и това е първата дизелова електроцентрала, построена за градски цели в България. Второ, тя е свързана с първия местен референдум, проведен в България, преди повече от 90 години, когато Общината е попитала гражданите на Видин искат ли Общината да тегли заем, за да се построи такава дизелова електроцентрала и да се електрифицира градът. Тогава над 90% от гражданите на Видин са били съгласни и в този смисъл тя е уникална и с това, че първият демократичен местен референдум е проведен във Видин. Така че оттук нататък собственикът трябва да се грижи за нея действително като към своя вещ и е отговорен тя да изглежда добре. Кметът на града може да го контролира", обясни проф. Лилков.
Потърсихме собственика на сградата - Министерството на енергетиката, като попитахме какви мерки предвижда за подобряване състоянието на сградата, нейното опазване и използване в бъдеще. Оттам ни отговориха:
"По информация на "Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, сградата на ДЕЦ Видин се намира на територията на Мрежови експлоатационен район Монтана - поделение на ЕСО ЕАД. Електроцентралата е прехвърлена като актив на дружеството при създаването му през 2007 г. под формата на апорт без предоставена документация. През 2017 г. в ЕСО ЕАД е постъпило искане от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) за предоставяне на копия от документи за имота, с цел изготвяне на оценка за научната и културната стойност и обществената значимост на ДЕЦ, което не е могло да бъде удовлетворено. Предвид факта, че ДЕЦ Видин не е свързана с лицензионната дейност на ЕСО ЕАД и с оглед на целесъобразни бъдещи действия, дружеството е изпратило писмо от 17.04.2018 г. до НИНКН с искане за информация относно статута на сградата и дали същата е обявена за културна ценност. След получаване на отговор, в правомощията на управителните органи на ЕСО ЕАД е да вземат решение по отношение на бъдещото използване на сградата на ДЕЦ Видин."
От инициативния комитет, работил за обявяване на обекта за културна ценност, смятат, че Община Видин трябва да кандидатства пред Министерството на енергетиката за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на сградата за стопанисване и управление. А, когато това се случи, може да се помисли за превръщането на бившата дизелова електроцентрала в атрактивен туристически обект, обясни проф. Лилков:
"Би трябвало съвсем спокойно Общинският съвет и кметът на града да направят едно публично обсъждане, на което да се поканят активни граждани, да се поканят специалисти, хора от Регионалния исторически музей, Камарата на архитектите. Дори могат да обявят някакъв конкурс за идея за какво би трябвало да бъде приспособена тази сграда. Общинският съвет да разгледа едно такова предложение, и да решат за какво най-добре би служила тази сграда за публични цели. Например, помислете един регионален музей между Видин, Калафат и някой сръбски град, може да бъде и музей на рибата и виното. Това са уникални музеи, които са свързани с туризма. Тогава те могат да поискат от Министерството на енергетиката да им прехвърли безвъзмездно тази сграда и постепенно да разработят проекти и да търсят финансиране за адаптирането на тази сграда за съответните цели, перспективи - колкото искате. Видин е наситен с културни ценности. Видин има повече паметници на културата от национално значение от всички областни градове, с изключение на Пловдив и София. Видин може само на тази основа да бъде изключително привлекателен. Не отричам, че трябва да се развива и в други области - и в индустриалната, и в селското стопанство, но туризмът е особен приоритет за града и паметниците на културата дават тази възможност."
Попитахме и Община Видин какви мерки ще предприеме за опазване на обекта, получил статут на културна ценност от местно значение, както и има ли интерес да кандидатства пред собственика за безвъзмездно прехвърляне на собствеността на сградата. От местната управа ни отговориха, че няма да коментират темата, която ние ще продължим да следим.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..