Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да се гордеем с Деня на труда?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" гост в студиото на Радио Видин е Захари Захариев, историк и анализатор. Гледната точка е и на краеведа Славко Григоров, дълги години работил на стопанска и ръководна работа в Чипровци. Трудови хора от малки населени места в Северозапада също коментират, става ли 1 май все по-значим и актуален.

По думите на Захари Захариев: "Откакто свят светува, човек нещо прави, нещо произвежда, нещо излиза от ръцете му. И съответно откакто свят светува, човек ритуализира това, което прави. Но дали става все по-значим?! Празникът на труда започва като празник на работещите като борба за техните права. Ако считаме, че днес се налага да се борим за някакви права, то е напълно естествено, че празникът ще става все по-значим. Но говоря за права на трудещи се!

Борбата за 8-часов работен ден е в началото. Това начало е точно затова да си намерим някой ден, в който в крайна сметка да си отдъхне човека, който непрекъснато е на педала на работата.

По-късно нещата обаче стават други. Политизацията на този празник, както всяко нещо, което се политизира, води след себе си моментално противоречие. Противоречие между този, който се бори и този, който не му дава да се бори. И поради тази причина политизацията на празника води след себе си тези измерения, които днес го правят противоречив. От една страна хората казват: "Стига с тоя комунистически празник!", от друга страна казват: "Откъде накъде- това е празник на труда, това е празник на хората, които по цял свят го празнуват!".

Хората преди празнуваха, а днес протестират. Това е голямата разлика. В България май наистина изпадаме вече в глухата отбрана на хора, които в момента са отново поставени да търсят права и то изконни."


Славко Григоров се гордее с Деня на труда, защото: "Всичко това, което имаме, се дължи на труда. Сега съм на 86 години, гордея се с трудовия си живот. Тогава градихме и имахме резултати. Успяхме да изградим няколко Българии. Сега празникът не става по-значим, защото са малко трудовите хора. Празнувам 1 май с чувство на радост, но и на тъга."


Още по темата, както и коментарите на трудови хора от Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52