Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужни ли са нови предсрочни избори?!

Снимка: БГ НЕС, Колаж: Радио Видин


Заявките за предсрочни избори са вече факт. Направи ги БСП в Международния ден на труда, когато поведе шествие срещу бедността и мизерията.

В "Посоките на делника" дискутираме темата със социолога Любен Добрев и с депутатите Красимир Богданов от управляващата коалиция и Филип Попов от опозицията.

"Зесега най-демократичната форма за овластяване са изборите. Властта знаем, поне официално, нормално, стандартно се взима чрез избори. Когато обаче говорим за предсрочни избори, първо би трябвало да се направи една оценка дали има условия за такива избори и какви са мотивите, тъй като има различни ситуации за предсрочни избори. Това, което може би си заслужава да кажем е, че за последните 7-8 години, в момента БСП се опитва да бъде опозиция, която имаше един период в който липсваше като силна опозиция. Сега доколко е силна, доколко е слаба....но тя е по-силна от предишния парламент. Въпросът е дали е достатъчно силна! Обществените нагласи в момента не предполагат предсрочни избори", заяви Любен Добрев.


Според Филип Попов: "Когато и да се искат предсрочни избори по отношение на това правителство на Борисов 3, няма да се сбърка. Очевидно е, че тази коалиция е безпринципна, че няма цел, посока. Всъщност, има цел, но целта очевидно не е за полза роду, както се казва, а в полза на една или друга съставка на тази коалиция. Предсрочни избори следва да има, защото сме най-корумпираната държава в целия ЕС, защото сме най-бедната държава в целия ЕС, защото безработицата ни е на огромни нива......това са част от причините, поради които следва да има предсрочни избори. Алтернатива има и я повтаряме и чрез нашите законопроекти. Сега отново внасяме закона за публичното управление на общинската и държавната собственост, закона за борба срещу монополите за защита на българското производство....До този момент нищо, само едни голи обещания в предизборната кампания на ГЕРБ. Твърде е възможно в началото на 2019 или края на 2018 година да има предсрочни избори."


По думите на Красимир Богданов: "Работа на опозицията е да иска предсрочни избори. В крайна сметка това е ролята на всяка опозиция, да изтъква проблеми, които според тях съществуват в обществото и при удобен момент, на едни избори да станат победители и да заемат мястото на управляващи. Друг е въпросът, доколко посланията, които се дават в настоящия момент от опозицията, не са част от популистките похвати в политиката и доколко поемането на всички тези ангажименти от страна на Корнелия Нинова и на нейната партия са изпълними при едно евентуално управление на БСП. Освен всичко друго, следя и социологическите проучвания през последната година и не виждам някаква драстична, сериозна, да не кажа никаква промяна в политическите нагласи на българските граждани. Смятам, че е меко казано несериозно в такъв момент да се иска и да се настоява за предсрочни избори, при положение, че най-вероятно едни такива ще дадат същите резултати както тези от 2017 година. Абсолютно не са нужни предсрочни избори! На този етап смятам, че е несериозно, безотговорно и вредно за страната. Нека да мине българското председателство, нека да минат изборите за български представители в ЕП догодина и ако има някакви нагласи и промяна в обществените очаквания...Съвсем нормално е политическото управление на страната да отговаря на нуждите и очакванията на хората, но на този етап такива предпоставки няма. А и нашата заявка за пълен четиригодишен мандат смятам, че ще я изпълним."


Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45