Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходим ли е отново рестарт на АЕЦ- Белене?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" темата дискутираме с икономическия анализатор Евгений Кънев, Иван Аспарухов, областен председател на АБВ за регион Враца и Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика.

Атомната централа е замислена още през 80-те години на миналия век, но реализирането ѝ е замразено през 1990 г. Опитите за продължаване на проекта са неуспешни и през 2012 г. проектът е спрян с решение на парламента. През 2013 г. е проведен национален референдум по развитието на ядрената енергетика в България. Сега отново се заговори за рестарт на АЕЦ- Белене. Правителството вече внесе в Народното събрание такова предложение. Днес се очертават и протести- единият, с искане за преустановяване на проекта "Белене", другият- контрапротест, в подкрепа на правителственото решение.  

"Този проект наистина много от отдавна съществува и самия факт, че не е реализиран до днес, трябва много да говори на хората. Най-простият отговор естествено е, че на базата на всички научни данни, анализи, няма нито една независима експертиза, която да е показала, че този проект е необходим. От 2002 година до ден днешен почти няма никаква промяна в енергийното потребление на България, въпреки икономическият растеж и почти двойното, даже бих казал не почти, а над двойното увеличение на брутния вътрешен продукт. Междувременно това какво ни говори- при положение, че и населението намалява, при положение, че има бясно развитие на технологиите, където цената на възобновяемите енергийни източници падна многократно, както съответно и технологиите за съхранение на енергия?! Просто е някаква глупост, при положение, че ние не можем да експортираме това, което произвеждаме в момента, да нагърбваме българския народ с нови и нови тежести. Това е също поредната лъжа! Трудно ми е да предскажа какво предстои, но според мен има изключително много неизвестни по този проект и трудно ще се реализира в рамките на българското и европейското законодателство. Ще има много нарушения на тези закони, за да стане такава централа и ще струва изключително скъпо на българските данъкоплатци. От българите зависи дали ще я позволим тази централа.", коментира Евгений Кънев.  


По думите на Иван Аспарухов: "АБВ от самото начало- от учредяването си до момента говори за строителство на АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Имаме право да си продължим тази наша теза. Не сме я променяли, за разлика от всички останали до момента. Сега изразяваме нашата подкрепа за изграждане на "Белене". В крайна сметка, последните решения за размразяване на обекта този път трябва да имат реален измерител. На някои им е изгодно да бъдат две години "за", след това "против" и после казват- изчезват много пари. Докато не се вземе решение за строителство и изпълнение, ще изчезват много пари. В наши ръце е строителството на АЕЦ "Белене" и ангажимент на държавата е да търси коректен инвеститор и такъв, който фактически да не товари държавата, както става с други мощности."   


Според Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика: "Драмата, ако мога така да я кажа, в този проект е пряко зависима с политическата воля и с политическия момент. Според мен сега имаме такова стечение на политическата ситуация и обстоятелство, че проектът "Белене" може да стане отново витален и важен за България. Той винаги е бил и такъв. Предпочитаме в парламента чрез дебат, чрез дискусия като най-голямата опозиционна партия, дори с варианта да има едно широко мнозинство или консенсус по този въпрос, там да хвърлим усилията си, а не в контрапротести. Нека да има, това е част от гражданското общество- извънпарламентарният живот. Намирам го за нормално."  

Още по темата, трябва ли да има АЕЦ "Белене", чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19