Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сериен обирджия тормози хората в село Липен

10
Снимка: Радио Видин

Село Липен се намира в община Монтана. Голямо, подредено и чисто село, в което живеят около 250 души. Населеното място е старо, с повече от 600-годишна история. В разцвета си около 1940-та година населението му е било към 1800 души. Срещнахме се с кмета четвърти мандат Венчо Латинов в подредения му кабинет в ремонтираната сграда на кметството. Разказва за историята на Липен и за доброволния труд на предците им, построили училището и църквата.

"Първо започнали да строят църквата. После хората решили, че е по-добре да се направи училище за децата да има къде да учат. Така градежът на църквата продължил 24 години. Училището ползвали и за читалище, изнасяли театрални постановки. Всичко е правено на доброволни начала. Камъните извозвали с много волски коли. Селото било многолюдно", разказа историята кметът.

СнимкаВ днешни дни Липен е спокойно населено място, което кара все повече хора да купуват имоти и да се местят да живеят на село. Жителите му обаче са пропищели от сериен обирджия. Крадецът навсякъде прави едно и също- краде храна. На една от последните му кражби сложил кофи върху охранителните камери, за да не снимат лицето му. За  няколко месеца са обрани десетки къщи.

"Един и същ е, брат му по затворите. От полицейския участък в Монтана идват всяка вечер, те го хващаха, но го пускат. Хората ме питат - това държава ли е, полиция ли е?! Гледаме го как влиза, на камерите, слага шишета на тях да не го снимат. От полицията казват, че това не е доказателство. Само храна търси, друго не взима, гладен... Местен човек е, не е от контингента"
, обясни кметът.

Друг проблем в Липен е липсата на обхват на мобилните оператори. Преговори с тях има, като все още се уточнява къде да се разположат антените, обясни кметът Венчо Латинов. Очаква в най-скоро време да се разберат и селото най-сетне да има нормални комуникационни връзки през следващия месец.

В Липен имат футболен отбор, с името "Дичо", който е тяхната гордост. Кметът Венчо Латинов, като бивш футболист, разказва със страст за футболните им изяви и за личния си опит на игрището. Наличието на певческа и танцова група, и футбол прави селото живо, категоричен е той:

"Имаме си футболен отбор. И то не лош, стабилен, с футболисти, отпаднали от юношите на "Ботев"- Враца. Бивш футболист съм, ходил съм при юношите на "Ботев"- Враца, по Монтана също, играл съм много."


СнимкаЧиталище "Пробуда"е създадено през 1926 г. от група будни хора в Липен - Ангел Иванов, Николай Наков, Мито Замфиров, Христо Димов и поп Кузма Павлов. Първата театрална постановка е направена в старото училище. Като в учителската стая е направена сцената от чинове и ритли на волска каруца, а за завеси са пуснати двуполи кълчищни черги. И днес сградата е добре поддържана, с богата колекция от старинни предмети от бита на българина, дарени от местни хора. За битовия кът и групите към читалището разказва Биляна Петкова, секретар на НЧ "Пробуда".

"Стан, мотовилки, дарак за вълна, синията и трикраките столчета, старите тъкани черги, всичко е от хората от селото. Имаме много носии, ямурлуци. Откакто го има читалището, я има и певческата група за автентичен фолклор."


На 1 километър в северна посока от с. Липен има местност, която се нарича "Дедовско дърво" или "Дедово дърво", където до скоро имало вековно дърво. Преданието е, че след загиването на старото дърво там винаги пониквала млада фиданка. Богомилите чели своите молитви не в църкви, а под големи дървета, в гори или на високи места. С името на дедеца или дядото етимологически са свързани и имена на други околни местности.

Още за село Липен може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57