Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли полза за Общините от видеонаблюдението

Снимка: Радио ВИДИН

Грабеж беше извършен в Крайдунавския парк на Видин в началото на юни. Неизвестен мъж, заплашил с джобен нож двама видинчани и след като им нанесъл удари с юмрук, отнел от единия мобилен телефон. Нови храсти посади фирмата по озеленяване пред Епиграфския музей, от които 46 бяха откраднати. Дали ако имаше видеонаблюдение тези престъпления щяха да бъдат извършени?

"Нищо не пазят видинчани. Една майка седи с момиченцето, то яде някакви пуканки и ги хвърля долу, а тя не му прави бележка. Заслужаваме си града, в който живеем... Не се пази. След всяко едно куче не се върви, да се изчисти. Пълна безотговорност за нещата, които касаят тоя град... Мисля, че не. Кошчета са изкъртени, тези мивки постоянно се къртят. Ако има камери, мисля, че ще има ефект... Смятам, че днешната младеж не пази. Трябва съзнанието да се преработи на младежта... Не пазим това, което имаме. И камери не помагат на видинчани. Въпрос на съвест... Ако знаят, че има поставена камера, некои може и да се съобразят...", коментират видинчани ползите от поставянето на камери и как опазваме общинското имущество..

В община Видин няма изградена система за видеонаблюдение. Предвидени са обаче средства за поставянето на камери, включително и в селата към общината. В село Градец кметът Илия Томов е заявил 5 камери.

"Има много голяма полза от такива камери, защото ще се вижда входът и изходът на селото, ще се помогне за улавянето на телефонни измамници, престъпността ще се ограничи. Доколкото съм уведомен, ще има такава програма на Община Видин- за поставяне на камери по селата, както и в самия град Видин. Аз съм заявил 5 камери да има в Градец", обясни кметът Илия Томов.

Управникът се надява камерите да помогнат за опазване на общинското имущество. Казва, че в селото се пази, но наскоро е счупена пластмасова седалка на люлка. Надява се да открие кой е извършителят, за да плати за щетата.

СнимкаИ тази година имаше кражби от парковете. От посадените 778 храста пред Епиграфския музей са откраднати 46 и подменени отново от фирмата по озеленяване.

"Когато се сади, винаги се краде", каза Даниела Димитрова- управител на фирмата по озеленяване и допълни:

"И нашата култура относно чистотата в парковете е под всякаква критика, защото всеки ден се мете, прави се оборка, навсякъде има кошчета, но просто под всяка пейка е сметище. А детските площадки?! Просто нямам думи."

Сред най- фрапиращите случаи е кражбата на 40 туи само за една нощ от парка пред паметника на съпротивата. Друг фрапиращ случай е отпреди ремонта на парк "Рова". До съда в парка е сложено цветно зеле:

"Беше за пръв път. Цветното зеле беше откраднато и предполагам изядено от някой, защото са решили, че става за салата, а всички останали цветя бяха извадени и обърнати с корените нагоре."

СнимкаОбщина Мездра продължава да разширява системата за видеонаблюдение в града. Камери са поставени още през 2016 година, като тази година предстои монтирането на нови 10 камери.

"Всяка година надграждаме. Единствената цел е да осъществим възможностите за превенция. Всичко онова, което запишат камерите би могло да бъде и достояние на органите на реда, за да вземат адекватни и важни действия, когато има нарушение на обществения ред. В услуга сме на Районното управление в Мездра, търсим и вариант да направим така, че информацията, която достига до нашите сървъри да бъде в реално време и да достига и до тях", каза кметът на Мездра Генади Събков.

В община Козлодуй камери има и по селата. Следят за реда и опазване на цветята в зелените площи и общинското имущество. Видеонаблюдението е изградено през 2016 година. Сега Общината ще монтира още камери, каза кметът на козлодуйското село Хърлец Огнемир Симов:

"В момента има 4 камери, поставени в края на 2016 година. Има ефект от тях. В момента се прави един нов проект за видеонаблюдение на Общината, което ще осигури доста повече камери на възловите места- кръстовища, главния път, който минава през центъра на селото. Тези, които правят бели малко или много се съобразяват. Като се поставят и другите камери вътре в селото, ще има много по- голям ефект, във връзка с охраната."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00