Министерството на културата ще финансира теренни археологически проучвания в обекти на територията на Северозападна България. Тази година те са повече и са много разнообразни, което показва колко богато е археологическото наследство в тази част от страната, коментира директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Людмил Вагалински:
"Има един палеолитен обект в пещерата "Редака", край село Салаш. Това е един обект, който е проучван, но за първи път получава финансиране от Министерството на културата и е хубаво да подкрепяме тези палеолитни проучвания в нашата страна. В Северозападна България те са много заради пещерите, всички тези карстови образувания са доста интересни обекти. Само да спомена пещерата "Козарника", както знаете. Още един обект се проучва, той е в района на село Граничак, община Белоградчик. Колегата доц. Сергей Торбатов проучва късноримска пътна станция в местността "Анище". Следва раннонеолитно селище в местността "Градец", село Майор Узуново, община Видин. И известната пещера "Магурата", където ще се заснемат рисунките, за да се постигне виртуална реалност, тъй като липсват някои от тези рисунки, сега ще бъдат заснети с фотограметрия. Това е проект, който се води от доц. Стефан Александров от нашия институт."
За поредна година Министерството на културата ще финансира и археологическите проучвания в античния град Рациария край село Арчар.
"Лично аз не бих допуснал Рациария да го прескачаме, защото ни е една болка на всички този обект. Иманярите продължават да бъдат много активни там. Понеже има археолози, които работят там, в някаква степен това влияе на иманярите, но положението продължава да бъде тревожно", коментира доц. Вагалински.
В списъка на обектите, които получават финансова подкрепа от държавата за археологически проучвания, отново е включен и некрополът от късната бронзова епоха при село Балей. Обектът стана известен с т.нар. култура на инкрустираната керамика, която се е развивала по течението на Дунав преди повече от 3 400 години.
Доц. Вагалински съобщи също, че във Врачанско финансиране е осигурено за раннонеолитното селище в местността "Валога", което ще се проучва от директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски. Вторият обект е в местността "Градище" край прохода "Вратцата". Проучването там се ръководи от Нарцис Торбов.
С разнообразни дейности инициативата "Лято в библиотеката" привлича децата на Мездра. Заниманието в сряда е посветено на историята и географията на България. Днешната тема беше посветена на няколко бележити годишнини- 1210 години от рождението на Свети Методий, 1195 години от рождението на Наум Охридски и 1185 години от рождението на..
Десетки пожари гасиха огнеборците от Видинско през вчерашния ден. При потушаване на огъня в село Каленик към екипите на пожарната са се включили и членове на видинската доброволческа организация "Национални бойци за промяна". Пожарът започна от предната вечер и на няколко пъти се възобнови, обясни председателят на сдружението Ромео Любомиров:..
Общо 24 пожара са регистрирани на територията на област Видин за последните 24 часа. На места гасенето е продължило до ранните часове на днешния ден. Поради броя и обхвата на пожарите помощ са оказали и пожарникари от Враца, Монтана и Плевен. Това каза за Радио Видин директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"..
Близо 30 грама кокаин са иззели вчера служители на видинския сектор "Противодействие на криминалната престъпност“, съобщават от пресслужбата на ОД- МВР Видин. По случая е задържан 50-годишен криминално проявен жител на областния град, който шофирал личната си кола под въздействието на наркотично вещество. Към 12.40 часа на ул. “Широка“..
Започна кандидатстването за прием в професионалните училища и профилирани паралелки след завършено основно образование. Заявленията могат да се подават по електронен път или на място, в определени училища - за Видин е определено ОУ "Любен Каравелов" . Кандидат-гимназисти и родители обясниха за Радио Видин, че не срещат проблеми с процедурата по..
Младежкият център във Враца подготвя богата програма за децата през лятото. Програмата включва занимания с настолни игри, четене с разбиране, творчески работилници, разходки и велопоходи, грънчарство и още много изненади. Всички дейности са напълно безплатни и се провеждат от понеделник до петък, между 9:00 и 20:00 ч. в сградата на..
Традиционният кулски панаир тази година ще посрещне гостите си с нова визия, съобщават от Община Кула. Откриването на панаира е в четвъртък, 14 август, с концерт на съставите при НЧ "Просвета 1882" – гр. Кула и група "Тангра" и ще продължи до 20 август. През деня на 14 август са подготвени множество събития за най-малките. От 10.30 часа ще..