Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически обекти в Северозапада получават финансиране

Рациария
Снимка: Красимир Каменов

Министерството на културата ще финансира теренни археологически проучвания в обекти на територията на Северозападна България. Тази година те са повече и са много разнообразни, което показва колко богато е археологическото наследство в тази част от страната, коментира директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Людмил Вагалински:

"Има един палеолитен обект в пещерата "Редака", край село Салаш. Това е един обект, който е проучван, но за първи път получава финансиране от Министерството на културата и е хубаво да подкрепяме тези палеолитни проучвания в нашата страна. В Северозападна България те са много заради пещерите, всички тези карстови образувания са доста интересни обекти. Само да спомена пещерата "Козарника", както знаете. Още един обект се проучва, той е в района на село Граничак, община Белоградчик. Колегата доц. Сергей Торбатов проучва късноримска пътна станция в местността "Анище". Следва раннонеолитно селище в местността "Градец", село Майор Узуново, община Видин. И известната пещера "Магурата", където ще се заснемат рисунките, за да се постигне виртуална реалност, тъй като липсват някои от тези рисунки, сега ще бъдат заснети с фотограметрия. Това е проект, който се води от доц. Стефан Александров от нашия институт."


За поредна година Министерството на културата ще финансира и археологическите проучвания в античния град Рациария край село Арчар.

"Лично аз не бих допуснал Рациария да го прескачаме, защото ни е една болка на всички този обект. Иманярите продължават да бъдат много активни там. Понеже има археолози, които работят там, в някаква степен това влияе на иманярите, но положението продължава да бъде тревожно",
коментира доц. Вагалински.

В списъка на обектите, които получават финансова подкрепа от държавата за археологически проучвания, отново е включен и некрополът от късната бронзова епоха при село Балей. Обектът стана известен с т.нар. култура на инкрустираната керамика, която се е развивала по течението на Дунав преди повече от 3 400 години.

Доц. Вагалински съобщи също, че във Врачанско финансиране е осигурено за раннонеолитното селище в местността "Валога", което ще се проучва от директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски. Вторият обект е в местността "Градище" край прохода "Вратцата". Проучването там се ръководи от Нарцис Торбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 май 2025 година

Правителството отпусна близо 4 млн. лева за ремонт  катедралния храм и сградата на Митрополията във Видин . Средствата са одобрени на днешното заседание на Министерския съвет. 3 млн. лева са за неотложни ремонтни и консервационно-реставрационни дейности на храм "Свети Димитър Солунски", а 1 млн. лв. за ремонт на административната сграда на Видинска..

публикувано на 21.05.25 в 18:10

Камери следят за нерегламентирано изхвърляне на боклуци в Кула

Първите поставени камери са под местността Долните гробища в град Кула. „Чрез ефективното денонощно наблюдение ще се осъществи контрол ще се противодейства на нерегламентираното изхвърляне на боклуци и създаването на незаконни сметища. Мярката ще помогне за идентифициране и санкциониране на нарушителите", съобщи Людмил Лалов заместник-кмет на Община..

публикувано на 21.05.25 в 16:33

Десетки доброволци се включиха в екологичната инициатива в Мездра

В деня на Св. велики равноапостолни царе Константин и Елена - 21 май, Община Мездра реализира, с подкрепата на Гората.бг и на местната общност, екологичната инициатива „Засади дърво, остави следа“. Десетки доброволци от 13 кметства, 14 читалища, 4 училища и 1 детска градина засадиха в алеята на ул. „Александър Стамболийски“ в гр. Мездра, в района..

публикувано на 21.05.25 в 16:22
РЗИ-Враца

Ръст на заболелите от варицела във Врачанско

Ръст на заболяванията от варицела отчетоха от регионалната здравна инспекция във Враца. Само за седмица – между 12 и 16 май, в област Враца са отчетени 24 нови случая на дребната шарка. За последно драстичен скок на заболелите имаше преди 2 седмици. Тъй като инкубационният период на заболяването е 14-дневен, здравни експерти твърдят, че..

публикувано на 21.05.25 в 16:15

Управителят на онкологичния център във Враца участва в лидерски форум

Управителят на Комплексния онкологичен център (КОЦ) във Враца – д-р Георги Езекиев, взе участие във Forbes Healthcare Summit – утвърден форум, който за четвърта поредна година събира водещите лидери в здравеопазването. Събитието постави акцент върху ключови теми като ролята на профилактиката и развитието на персонализираните терапии в контекста на..

публикувано на 21.05.25 в 16:12

Пръскат от самолет срещу комари по поречието на Дунав

Във връзка с изпълнението на договор с Министерството на здравеопазването за намаляване на популациите на комари в област Видин, фирмата-изпълнител информира гражданите, че на 23.05.2025 година, петък, във времето от 07:00 до 10:00 часа ще се извърши самолетно третиране срещу ларви на комари.  Въздушната обработка ще бъде по поречието на Дунав в..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Отпуснаха 4 000 000 лева за ремонт на катедралния храм и сградата на Митрополията във Видин

Правителството отпусна близо 4 000 000 лева за ремонт на катедралния храм във Видин и сградата на Видинската света митрополия. Средствата са одобрени на днешното заседание на Министерския съвет. 3 000 000 лева са за неотложни ремонтни и консервационно-реставрационни дейности на храм "Свети Димитър Солунски", а 1 000 000 лв. за ремонт на административната..

публикувано на 21.05.25 в 15:12