Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безработицата и лошите пътища са най-големият проблем в Макреш

4
Снимка: Радио Видин


Днес сме гости на Макреш. Предполага се, че името на селото произлиза от латинската дума "macro" - голям. Носи се легенда, че това име е дадено на селото от италиански изследовател, преминал по тези земи: харесал селото и отседнал в него, нарекъл го "Макрес" - дълго, голямо село. През Втората световна война Макреш, заедно със съседното село Урбабинци, е известно с големия брой комунисти, някои от които участват в Партизанския отряд "Георги Бенковски". През януари 1944 година отрядът претърпява поражение в местността "Вълчешки дол" край селото, където загиват 17 партизани. Това е накратко историята на селото - център на община.

В края на месец май там си избраха за кмет Митко Антов, доскорошен заместник на предходния кмет Иван Каменов. Той оглави една от 99-те малки общини в страната.

Снимка"Познати са ми добре проблемите на общината, някои са трудни за решаване. Ние сме малка община, по постоянен адрес са някъде около 1460 жителите. Стопява се общината, прирастът ни е отрицателен. Умират по 120 души на година, а се раждат 10-15. С повече деца са само ромския етнос. Безработните ни създават проблеми. Ромското население при нас е интегрирано, нямаме ромски махали, купуват си къщи, съжителстваме с тях", отчете кметът.

Най-големият проблем в малката община е безработицата. Оказва се, че общината е основният работодател, което не е редно, но в общината няма инвеститори, каза кметът. С два месеца е удължен срокът на програмата "Независим живот", по която 38 лични и социални асистенти и домашни помощници са назначени на работа в помощ на хора в неравностойно положение. Договорите на наетите ще бъдат до края на месец август. Средствата са осигурени от реализирани икономии, обясни Митко Антов. Благодарение и на другите програми за заетост се осигурява работа на безработните, което е единственият им шанс за доходи.

Другият проблем в малката община освен безработицата са и лошите пътища. Парите за ремонт са малко, не отрича Митко Антов:

"За да оправим инфраструктурата разчитаме на европейски средства и средства от нашите капиталови разходи- държавни отговорности в рамките на 160 000 лева и общински според собствените приходи. Миналата година  си позволихме около 300 000 лева да отделим за инфраструктурни обекти. очакваме одобрение на проект за ремонт на улици в селата Макреш, Раковица, Подгоре и Киреево"



Проблемите с изсичането на гората в Макреш не са от вчера. Ежедневно товарни автомобили изнасят дървесина, като нерядко се хващат и бракониери. Конфискувани от бракониерска дейност автомобили, заедно с дървата все още стоят на отговорно пазене в двора на кметството. Заради тромавата процедура минава доста време до наказателния процес. А след това всичко започва отначало, тъй като обичайно возилото се връща на собственика, констатира кметът на Макреш Митко Антов.

Сред приоритетите на общинския кмет са борбата с безработицата и осигуряване на по-добро здравно обслужване на населението на Макреш. В следващите години той ще работи активно и за осигуряването на средства за ремонт на храмовете на територията на общината.
 
Макреш, музейна сбирка на партизанското движениеКато възможности за развитие на туризъм в Макреш отчитат екологично чистата природа, Рабишкото езеро, Раковишкият манастир и църквата към него "Света Троица" - паметник на културата с национално значение. С особено внимание се работи и за културната дейност в 4-те читалище в общината, обясни Митко Антов. Поддържа се и музейната сбирка на партизанското движение. Гордост за тях са и успехите на местния футболен отбор отново с култовото име "Партизан".

Фестивал на етносите "Пее ми се, играе ми се" ще се проведе в читалището в Макреш "Мито Марков". Изявата се провежда за десета година.

"Участници ще бъдат освен домакините и самодейци от Кула, Димово, Медковец, Расово, Раковица, Киреево и други.
Разказа Цецка Илиева, библиотекар в читалището. Съборът ще започне в 19.30 часа.   

Детският танцов състав към читалището ще покаже на сцената няколко танца, допълни организаторът Диляна Костадинова.

Още за Макреш може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09