Под мотото „Африканска чума по свинете – участниците в ловни излети носят отговорност” премина срещата в Лом, която Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите организираха с ловци от региона. Членовете на местното ловно-рибарско дружество бяха запознати с риска от разпространение на заболяването в България от съседните държави, както и мерките, които трябва да се предприемат при ловни пътувания в страни с установени огнища на АЧС /Африканска чума по свинете/. Людмил Антов – началник отдел „Здравеопазване” в Областната агенция по безопасност на храните, призова ловците за максимална предпазливост и съдействие при най-малкото съмнение за заразено животно на територията на страната. Той уточни, че все още в България това заболяване не е установено, но съществува голям риск да бъде пренесено.
„Искаме чрез вас да направим една кампания по отношение на събирането на проби, които проби да ни дадат възможност максимално бързо да констатираме, ако има случаи на африканска чума, за да предприемем необходимите мерки” – каза Людмил Антов.
Той призова собствениците на домашни свине, както и членовете на техните семейства и работниците в свинеферми, да не предприемат ловни излети в засегнати от вируса региони. Представителят на БАБХ уточни, че към месец юни 2018 г. АЧС се среща при домашни и диви свине в държавите членки на Европейския съюз: Италия /остров Сардиния/, Полша, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Румъния и Чехия. Освен това тя е установена и в страните извън ЕС – Грузия, Украйна, Беларус, Молдова и Русия.
За предотвратяване появата на африканска чума по свинете в България, Министерският съвет отпусна допълнителни средства в размер на 4,5 млн. лева.
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..