Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развива ли се България, след като има 2 млрд.лева излишък в бюджета?!

Снимка: Архив


В "Посоките на делника" гледната точка е на финансиста Павел Паунов, на бившия зам.регионален министър Иван Аспарухов и на кмета на община Медковец Венцислав Евгениев. По темата говорят и хора от малки населени места в Северозапада.

Според Павел Паунов: "Излишъкът е хубаво нещо, но всяка година виждате, че той до края на годината е изразходван, дори и за обществото според мен, с неясни докрай теми. Излишъкът е по-добре от дефицита, но всеки излишък е лошо направен бюджет. Единственият правилен път, когато има излишък, за мен като финансит и десен човек, е само за чистене на дългове, а не с неясни цели, проекти и временни изпълнения на спешни нужди. Защото те не са спешни нужди, те са били непредвидени в бюджета, което показва неправилно планиране. Обществото по никакъв начин не разбира, че има излишък. А в края на годината всички забелязваме, че приключваме без излишък."

По думите на зам.регионалния министър Иван Аспарухов: "Важно е тези 2 млрд.лева излишък в бюджета дали са резултат от сериозен икономически растеж, или са резултат от ниски тавани на планирането в началото на бюджетната година. Все пак, щом ги има, е добре да бъдат използвани. Тук стигаме до въпроса как се използват и какъв ефект има от тях. За мен държавата се развива в неправилна посока. А държавата трябва да се заеме с две неща- управление на процесите- това, което искаме да правим, и контрол."

Кметът на община Медковец Венцислав Евгениев коментира: "Дали излишъкът е полезен, се определя най-добре по качеството на живота. Излишъкът би трябвало, след като го има, да се разходва по разумен начин и така, че да позволява надграждане на всичко онова, което кореспондира с качеството на живота. А пък да ви кажа, че и този излишък се разпределя по един особен начин. Обществото ни има нужда от повече справедливост и разум в разпределителния процес."


Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19