Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Площад на името на местен писател искат в Остров

7
Снимка: Радио Видин


Днес разказваме за едно село, което се намира на брега на река Дунав - село Остров, община Оряхово. От намерените на територията на селото антични предмети е установено, че от 1900 г. до 800 г. пр.н.е. там е съществувало тракийско селище. Селото продължава съществуването си и днес, с население от около 1100 души. За съжаление, и там демографските процеси не са подминали населеното място, а причината е същата- липса на работа и поминък за младите.

"Няма поминък, няма работа за хората, тук е по-различно от София. Нищо не върви на добре, почти не останаха млади хора. Как да си гледаш децата, на социални помощи ли? Някога селото беше населено, около 6500 души, имаше 6 предприятия, работа за всички...", казаха жителите на селото.

Кмет на Остров е Ирена Станкулова. Млада и амбициозна, не спира в усилията си да превърне родното си село в по-добро място за живеене. Не забравя и реката, на която се намира то. Подкрепя и участва във всяка инициатива, свързана с реката, както и в многобройните събития, които се провеждат именно там, на величествената река. Преди няколко дни почистили брега от останките след лагера на участниците в международната регата ТИД. Инициативата била на Анелия Кръстева, момиче от Остров.

Снимка"Събрахме боклуците, 38 чувала, някои от отпадъците бяха интересни... Иначе обичайните- пластмасови прибори, памперси, бутилки... За пореден път чистим и събираме отпадъците на туристите"

Кметът на Остров Ирена Станкулова продължава разказа си със събитията, които се случват около река Дунав. Скоро, в средата на месец септември ще посрещнат колоездачите по веломаршрута "Дунав Ултра". Спортистите ще бъдат нагостени с подкрепителна закуска и студени напитки.

"Искат да останат в селото, харесало им е промененото ни пристанище. Обещахме да ги посрещнем именно там, със закуска и студена минерална вода",
каза кметицата.  

Дунав, беседка, село ОстровПристанището е обновено по проект към ПУДОС за около 9000 лева. Изградена е модерна голяма беседка и детска площадка. С допълнително финансиране е поставено осветление и ограда на пристана. С финансиране от Община Оряхово е поставено осветление и на терена, където отсяда международната регата.

Ще има ли ремонт на улици до края на сезона и с какви средства ще разполагат за целта, питаме Ирена Станкулова. Вече е започнало частично насипване на някои улици, а пари за асфалтиране има за една улица, поясни кметицата.

 В село Остров са започнали изграждането на детските площадки по проекта на неформална гражданска група "Спортни майки" - "За децата ни с любов" към сдружение "Първи юни".

"11 млади майки дойдоха при мен и поискаха подкрепа да реализираме това. Одобриха проекта на майките, които искаха да направим две детски площадки за децата на селото, тъй като нямаме такива, няма и игрища за тях. Едната площадка е почти завършена, и другата е започната и ще я завършим до края на септември",
обеща тя.

СнимкаНа годишното събрание на читалището в Остров през месец март е получено предложение от читалищните служители да именуват централният площад на селото с името на островския писател Борис Крумов. Ирена Станкулова приела присърце идеята и задействала процедурата- написала писмо до семейството му, които се съгласили. После написала докладна до Общински съвет Оряхово, която била подкрепена единодушно от общинските съветници. Предстои именуването на площада на 22 септември по време на панаира на селото.

В Остров ще направят и освещаване на новата камбана на църквата "Св. Троица".

"Старата камбана беше наранена и си взехме нова за храма ни, който отдавна е ремонтиран, но няма камбана, която да оглася хубавите ни празници. На 14 септември, на Кръстовден е празникът на нашето село, тогава ще осветим камбаната. Ще направим празнична литургия и курбан за здраве", каза Ирена Станкулова.


"В Остров съм родена и тук съм избрала да живея. Харесва ми, приятно ми е, обичам си го... Всички, заедно може да променяме Остров!", заяви на финал на разговора ни амбициозната кметица.

 Още за Остров може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29