Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани: Сега няма кауза, която да ни обедини

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 133 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е провъзгласено на 6 септември, след като българските войски, разположени в околностите на Пловдив, завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия и Княжество България.

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

Има ли обаче днес кауза, която да ни обединява?

"Празникът си е празник- хубав празник, честваме го, но безпаричието ни убива... Едва ли днес има кауза, която да обедини българите. Непрекъснато се делим- на малцинства, на партии... Разединени сме... Каузата ни трябва да е да сме сплотени, човечни, за да докажем, че сме българи и да оцелее България... Сега всеки гледа за себе си, всеки се спасява поединично", казаха видинчани в анкетата на Нора Йоцова.

Датата 6-и септември остава завинаги в българската история като триумф на справедливостта над имперските амбиции на Велите сили по това време в Европа. Малко познати факти за акта на Съединението разказа в ефира на Радио Видин д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана:

"По-малко познати са реакциите на Великите сили и Балканските държави. Избягва се да се коментира реакцията на Русия, която се обявява категорично против извършения съединистки акт и основната причина за това е личността на княз Александър Батемберг. Колкото и странно да изглежда, Великобритания е единствената велика сила, която приема изключително положително извършения акт на българското Съединение. Всички знаят за Сръбско-българската война и българското настъпление, което спасява фактически Съединението, само че малко се знае за аргументите на сръбската страна. Това е война, която не се радва на никаква популярност и положително отношение сред сръбското население. Крал Милан обяснява, че е нарушено балканското равновесие. След Берлинския конгрес почти всички балкански държави са с почти една и съща територия, а след Съединението България се оказва два пъти по-голяма като територия и от Сърбия, и от Гърция. Рядко се споменава и за истинския подвиг на българските войски, тъй като България е очаквала нападение от Османската империя и е съсредоточила войските си на южната граница, а фактически нападението идва от съвършено друго място."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00