Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти бият тревога: Децата страдат от липса на спорт

4
Снимка: Радио Видин
Министерството на младежта и спорта организира за четвърта поредна година Европейска седмица на спорта в България, която се провежда от 23 до 30 септември в 12 български града. Това е инициатива на Европейската комисия за насърчаване на заниманията със спорт и двигателната активност сред населението в Европа. Затова в "Посоките на делника" говорим за физическите занимания и тяхното влияние върху правилното развитие на децата. България е традиционно спортна държава, но за съжаление в годините на прехода държавата обърна гръб не само на професионалния спорт, но и на масовия и училищния.

"Това, разбира се е огромна грешка. Спортът е много важен за правилното израстване на нашите деца. Спортуването допринася за изграждането на различни качества от физическо, емоционално, психологическо, социално и морално естество. Спортът в България е в беда, децата имат изкривявания, обездвижени и с наднормено тегло са. Скоро, много скоро ще имаме огромен проблем с деца полуинвалиди", каза гостът в студиото на Радио ВИДИН Вартан Папикян, треньор по бойни спортове.

СнимкаЗащо спортът е от изключителна важност за правилното развитие на децата разговаряме и с Таня Методиева, учител по физическо възпитание и спорт в горен етап. Допринася ли спортът и за социалните умения на децата, обичат ли да спортуват и към кои видове спорт имат предпочитание децата, попитахме още педагога от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин.

"Спортът е важен, за да сме здрави, приучава към постоянство, организация, работа в екип, дисциплина. За никого не е тайна, че в последно време подрастващото поколение е обездвижено. Обвиняват новите технологии, които навлязоха в живота ни. Постоянно в час и извън клас им напомням, че трябва да се раздвижат, да помислят за собственото си здраве , да излизат навън и спортуват", каза преподавателят.  

Практикуването на различни видове спорт при децата подобрява цялостното им функционално състояние, укрепва опорно-двигателния апарат, подобрява гъвкавостта, силата и бързината, координацията и пространствената ориентация. Децата, които са физически активни по-рядко имат проблеми с теглото. Спортът оказва дългосрочно положително влияние върху двигателните навици, както и правилно отношение към собственото тяло и здраве, посочи още педагогът по физическо възпитание Таня Методиева.

Красимир Денов е учител по физическо възпитание и спорт в ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в монтанското село Габровница. От опита в работата си с малки деца знае, че ако едно дете не е ангажирано със спорт или някакъв вид изкуство, то не може правилно да се развива и физически, и емоционално.

"В много училища липсват спортни салони. Или ако има, са много малки и не може един цял клас от 28 деца, например, да са активни пълноценно в часовете по физическо възпитание. Не се обръща внимание, разбита е спортната база като цяло в страната. Институциите в България да помислят повече за осигуряване на по-добра спортна база за децата"
, каза Красимир Денов.

Обичат ли видинските деца да спортуват и да се движат изобщо? Тези въпроси Венцислав Величков зададе на подрастващите. Оказа се, че децата обичат да спортуват, но признават, че не навсякъде базите са добри:

"Да, спортувам, три вида спорт, от години... И аз, тренирам лека атлетика, плувам. Спортуването е хубаво нещо. Извън училище за някои видове спорт има условия за практикуване, но за други няма база. Преди няколко дни ремонтираха залата по лека атлетика. Ние дадохме пари за залата, а не Общината."


Още по темата за спорта и децата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45