Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маша Белмустакова - меденият глас от Борован

Снимка: Архив

Маша Белмустакова е една от първите изпълнителки на песни от северозападната фолклорна област в годините, когато се ражда българското радио. 

Родена е на 18 август 1906 година в село Борован, близо да град Бяла Слатина. Истинското ѝ име е Маришка Босашка, а фамилията Белмустакови е на семейството, в което влиза като снаха. Някога в Борован наричали босашкия род „гласовития род”. Младата певица учи песни от баба си Йона Герговска и майка си Иванка Босашка.

Маша напуска рано Борован, защото многолюдното ѝ семейство на земеделци е бедно, а покрай народното въстание през 1923 г. убиват годеника ѝ. Певческата ѝ кариера започва през 1936 г. от случайна среща с първия директор на радиото Сирак Скитник. Златният фонд на БНР пази неин спомен за това време:

"Родена съм в Борован. Женена съм във Враца. На проф. Белмустаков съм снаха. Като дойдохме тука в София, отидохме една година във Варна. Там все пеех. Майка ми и леля ми са певици. Аз все си пеех. В хотела един ден си пеех, разпяла се бях силно, пък се позвъни на вратата и един човек ме запита, къде пея. Аз не съм певица, отговарям му, при което той ми каза, че съм завършена певица. Дойдох тук и почнах да пея. 70 години съм пяла. Навсякъде из Балканския полуостров. Народната песен не се пее силно, а тихо, но с чувство и душа", разказва за живота си Маша Белмустакова.

През 1939 г. гостува в радио Белград. По време на престоя си в Сърбия изнася 50 концерта в Земун, Крагуевац, Пожаревац и други градове. Навсякъде я наричат „лепа бугарка” заради чудното ѝ изпълнение на български, сръбски народни песни и босненски севдалинки - т.е. традиционни любовни песни от градския фолклор. 

Пее в радиото на Загреб, Любляна, Берлин, Дрезден и Лайпциг. Става известна и към нея проявяват интерес фирмите за грамофонни плочи. За кратко време записва около седемдесет песни, а те ѝ донасят симпатиите на слушателите. Гласът ѝ е мек, лее се свободно. Песните ѝ са любовни, хумористични, семейни, исторически, трудови… В института по музикознание на БАН тя предава 250 песни от белослатинския край, нотирани от музиковеда Кръстьо Лисичков.

С народните песни от Борован през 1954 година Маша Белмустакова постъпва в групата „Наша песен”. 

"Там бяха корифеите на фолклора - Борис Карлов, Борис Машалов, Гюрга Пинджурова, Мита Стойчева, Лалка Павлова, Радка Кушлева.." - спомня си певицата.

Маша Белмустакова напуска този свят на 86 години. Професионалния ѝ път следват дъщерите на сестра ѝ Надка Пановска и Милка Пановска. Брат ѝ Цено Босашки и дъщеря му Венета са отличавани многократно в събори в Копривщица, на фолклорните празници в Северозападна България. Заслугата за израстването на известния певец от Борован, Иван Пановски, е отново нейна. Той е ненадминат в изпълнението на песента "Еничари ходят, мамо", от репертоара на Маша Белмустакова. 

Сред най-известните изпълнения на голямата певица е "Димитър дума Диляни". Днес Общинският детски комплекс в Борован носи нейното име.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40