Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Николов: Няма политическа воля да се решат проблемите ни

Снимка: Митко Николов, личен архив

Майките на деца с увреждания излязоха отново на протест в цялата страна. Този път гневът им е насочен срещу вицепремиера Валери Симеонов, който ги нарече "кресливи жени, които спекулират с децата си, и манипулират обществото, като изкарват уж болните си деца в пек и в дъжд". Протест имаше и във Враца, като и на на централния площад във Видин. Вицепремиерът обаче заяви, че не вижда причини да подава оставка и че продължава да стои зад думите си.

Какво се случва с искания на протестиращите майки за промени в законите, касаещи хората с увреждания? Ще се подобри ли положението на техните деца и възползва ли се някой от недоволството им? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Митко Николов, председател на видинското сдружение "Достоен живот" и част от Центъра за независим живот, е част от работните групи, които работят върху измененията на законодателството. Той самият е в инвалидна количка и от десетилетия успешно се бори за правата на хората с увреждания в България. Според него обаче договорените сега промени в нормативната база след протестите от последните месеци няма да променят ситуацията. Трябва напълно нов реформаторски закон, който да е с нова и различна философия:

"От промяна на Закона за хората с увреждания има нужда. Въпросът е как ще бъде направена тя и до какво ще доведе. Сегашната реформа, която се гласи да мине през Парламента не е реформа, защото всичко лошо старо си остава в новия закон. Навсякъде се говори, че ще бъдат дадени 150 милиона лева повече за хората с увреждания, но това няма да доведе до нищо във връзка с реалната и индивидуална подкрепа на човек с увреждане. След месец, два, три ще искаме още и още, и още. Нашето становище е, че трябва да започне изработването на чисто нов закон, с нова философия, базирана на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, да има качествена индивидуална оценка и цялата подкрепа да бъде насочена единствено и само към индивидуалната оценка, което означава не всички, които имат ТЕЛК решение, да получават едно и също, независимо какво им е увреждането. Липсва обаче политическа воля да се промени статуквото, което се бори със зъби и нокти да запази старото. Това са доставчици на социални услуги, неправителствени организации, политики и политици, които мислят, че са измислили топлата вода... Достатъчно пари има в системата и те трябва да бъдат качествено разпределени... Евала на майките, че са непреклонни в това, което правят, но има неща, които не разбират и се подведоха по различни хора, които ги консултират, а и политиците ги изманипулираха. Проблемът е, че фокусът опира до майките, а не до децата им. Може и да си навлека гнева на някои от родителите на хора с увреждания, включително и на моята майка, но в думите на Валери Симеонов, въпреки че бяха недопустими изразите за крещящите майки и уж болните деца, имаше много смисъл в това, че децата бяха използвани за постигане на някакви определени цели на родителите. Фокусът в техния протест е състоянието на родителите на деца с увреждания. Мерките трябва да бъдат насочени към децата, а родителите да се възползват от това нещо, като например да работят спокойно и да се чувстват пълноценни граждани на нашето общество, без да са постоянно, 24 часа, с децата си, защото това се нарича "семейна зависимост" и е отвратително за самото дете", смята Митко Николов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00